שנה אחרי

בוקרו של ה - 12/08/03 היה בוקר ככל הבקרים, החופש הגדול בעיצומו, משפחות יוצאות לנופש בארץ או בחו"ל ואחרות שבות, הכל כרגיל, עד לרגע שהחריד את כולנו , מחבל מתאבד חדר אל קניון "לב אפק" בשכונת נווה אפק וסדק את תחושת הבטחון שהיתה לנו עד אז , עברה שנה .

הגעתי למקום הפיגוע מספר דקות לאחר שאירע, יכולנו לצפות במתרחש מגן המשחקים, שנמצא ממש מול הקניון, כיוון שלאזור הקניון, לא אפשרו לנו כוחות הבטחון להתקרב. הדבר הראשון שקידם את פנינו, היה ריח חזק של אבק שריפה, ועשן שהיתמר ממינימרקט "חצי קופה", שזמן קצר לפני כן, עברה שיפוצים נרחבים. תדהמה ועצב אפיינו את מבטי האנשים שזרמו לאיזור מכל רחבי השכונה והעיר, חזרנו את הקניון שנה אחרי, כדי ללמוד מה השתנה, ראש העיר, משה סיני, מפקד המשטרה, רפ"ק בני תייאר, ויו"ר ועדת בטחון, פיני דניאל, מתיחסים לאיר וע ולפעילויות שמתבצעות מאז, כדי למנוע חזרה על הטרגדיה. בבוקר השניים עשר באוגוסט, החריד פיצוץ עז את שיגרת חיינו, מחבל בן 18 שהשתייך לגדודי חללי אל אקצה, חדר למינימרקט "חצי קופה", הצליח להגיע לקופות, ושם פוצץ את עצמו. הרוג אחד, יחזקאל יקותיאלי ז"ל, בן 42, תושב שכונת נווה אפק האזרחית, ו-סו פצועים, מתוכם ארבעה פצועים בינוני, והשאר פצועים קל. דומה היה שמאותו רגע כבר לא ישובו חיינו למה שהיו. באחת, נחשפנו מקרוב לזוועות שעד אז היו תמונות במהדורות החדשות, באותו רגע היתה זו פגיעה בלב הוויתנו, עד היום אפשר לשמוע אמהות שלא מוכנות לתת לילדיהן ללכת לקניון. עוייד עירית רויכהן. שהיא ובנה. עומר. שהיה אז בן ארבע וחצי. נפצעו בפיגוע זמן קצר לפני שעמדו לצאת לחופשה משפחתית, אומרת לנו שנה אחרי: "אנחנו בסדר. באמת, לאחר ההחלמה מהפציעות הפיזיות, שלא היו פשוטות, שכן מדובר בכוויות, אנחנו בסדר. אין לנו סיוטים, אנחנו הולכים לקניון, וזו הזדמנות טובה לציין את החום והאהבה שקיבלנו, ואנו מקבלים, בכל פעם שאנחנו באים לקניון, וכן להודות לאנשים הרבים שהקיפו אותנו בתמיכה וחום, לאחר הפיגוע". "החיים חזקים מהכל, וטוב שכך" אומרת רן-כהן. בראיון שנתנה ל"אינדקס" כחודש לאחר הפיגוע, כששוחררה מבית החולים, אמרה רן-כהן "מי שהחליט לחיות פה, חייב להשלים עם הסיכונים שקיימים במדינה הזו".

חזרנו לקניון באחד הבקרים השבוע, האווירה היתה מנומנת משהו, מספר פועלים עסקו בתיקון השלט של בנק אוצר החייל, תנועת הקונים היתה דלילה ובעיקר היו אלו לקוחות שהגיעו לבנק, או קונים שהגיעו למינימרקט "חצי קופה", כדי לקנות מצרכים לארוחת הבוקר של ילדיהם, ממש כמו אלו שעשו זאת לפני שנה. מיעוט הקונים בקניון, נבע ככל הנראה, בשל העובדה שהחופש הגדול בעיצומו. מרבית הילדים עדיין ישנים בשעה זו, ומתחילים את היום רק בשעות בצהריים. משפחות רבות נופשות בארץ או בחו"ל, וזה ככל הנראה היה גם המזל שלנו לפני שנה, אחרת היתה כמות הנפגעים גדולה יותר. בחזית מינימרקט "חצי קופה", עומדים כיום שני מאבטחים, ובפתח מוצבים מחסומים בצבע אדום, כדי למנוע גישה ישירה לחנות. יש מי שהסיוטים עדיין רודפים אותה. שנה אחרי. ובעיניים דומעות היא מספרת לנו שחייה מאז הפיגוע לא חזרו להיות כשהיו "המראות. הקולות. עדיין עוברים לי מול העיניים. עזבו, קשה לי לדבר על זה" היא אומרת וממהרת לעזוב את המקום, המוכר בחנות "נשנושים" אומר כי "ברור שהפיגוע השפיע על תנועת הקונים. אך לאחר זמן, הענייניים חזרו למסלולם". כפיר, עובד בחנות "פוטוגני": "אישית לא הייתי בחנות בזמן האירוע. אני הגעתי רק אחה"צ, כי מפקד משטרת ראש העין, רפ"ק בני תייאר: "בסה"כ, במהלך השנה האחרונה, התחנה מתחה את איבריה עד הקצה בכל מה שקשור לנושא הבטחון, לצערי, "פיתחת כפר קאסם" עדיין ממשיכה להוות איום מרכזי, המעבר ותנועת השבח"ים עדיין גדולה מאוד והאיזור עדיין רגיש מבחינה בטחונית, למרות השקט היחסי, אותו אפשר לזקוף לזכות כוחות הבטחון, השב"כ, הצבא והמשטרה, שסיכלו בשנה האחרונה נסיונות פיגוע רבים ובחלק מהמקרים, חשו זאת האזרחים על גבם, בשהיה של שעות בפקקים". תייאר מבקש לציין לשבח את הציבור על האיפוק והסבלנות שהוא מגלה בכל אירוע כזה. "אנחנו ממשיכים לעסוק בנושא הבטחון" אומר תייאר "לצערי, לפעמים גם על חשבון עבודה שגרתית של לחימה בפשיעה והשקעת משאבים בתחומים אחרים, השוטרים לא נתנו לאף אחד להתקרב. כיום, שנה לאחר מכן, ההרגשה לא טובה. התחושה היא שהאירוע עשה את שלו, אנשים קונים ובורחים. הירידה בכמות הלקוחות מורגשת, למרות שעיבו את מערך הבטחון בקניון". הקשורים לאיכות חיים". תייאר מבקש לציין את רוח ההתנדבות הגבוהה של תושבי האיזור, מתנדבי המשא"ז, משמר השכונה, יחידת הית"מ, יחידת הג'יפים, יחידת האופניים, ועוד, שמוכנים בכל שעה להגיע ולסייע בלי לשאול שאלות. "ללא ספק" אומר תייאר "בלעדיהם היתה המשימה כמעט בלתי אפשרית". לשאלתנו, האם תושבי ראש העין יכולים להרגיש בטוחים שנה לאחר הפיגוע בקניון "לב אפק", אמר תייאר: "תושבי רה"ע יכולים להיות בטוחים בדבר אחד, המשטרה וכוחות הבטחון ימשיכו לעשות את המקסימום כדי לשמור על בטחונם. אין הצלחה של 100% והפיגוע בשנה שעברה הוכיח זאת".

המצב הבטחוני הרגיש, ההתראות הרבות באופן כללי, וההתראות הספציפיות לגבי ראש העין, כמו שני המחבלים שנלכדו לפני כחודש, בדרכם לביצוע פיגוע בראש העין, מוכיחים שנוכחות מתמידה ועירנות, יכולים לסייע במניעת פיגועים. משה סיני, ראש העיר: "בזמן הפיגוע הייתי בבית. ברגע ששמעתי את הפיצוץ, יצאתי החוצה ואנשים אמרו לי שהיה פיגוע. מיד נסעתי למקום וכוחות הבטחון לא נתנו לאף אחד להתקרב. ניסיתי לעזור כמה שאפשר, אבל המשטרה העדיפה היא לעשות את העבודה. האירוע עצמו העביר בי חלחלה מסויימת, שכן זה קרוב לבית ואף אחד לא יכול להינצל מהטרור, גם אנחנו, תושבי ראש העין. ההרגשה והתחושה וודאי לא טובה. בעקבות המקרה, וברגע שנבחרתי לתפקיד ראש העיר, שמתי לי למטרה לעשות הכל כדי שגדר ההפרדה תכלול את ראש העין. אני חושב שתושבי ראש העין יכולים להירגע, מבחינת תחושת הבטחון, התושבים יכולים להיות יותר רגועים. אני לוחץ על כוחות הבטחון, שבניית הגדר תהיה סביב העיר שלנו. גם מערך ההתנדבות שקיים בעיר, תורם רבות לתחושה יותר טובה. היו נסיונות פיגוע באזור ראש העין, וכוחות הבטחון סיכלו את כל הנסיונות האלה. בנוסף, שר הבטחון, שאול מופז יבקר בעיר בסוף החודש". פיני דניאל: "בזמן הפיגוע, בדיוק עסקתי באיסוף הציוד מתחנת המשטרה בעיר, ורציתי לצאת לכיוון נקודת המשטרה בנווה אפק. כיו"ר ועדת בטחון, אני יכול רק להגיד, שזה עדיין לא מספיק, מפני שגדר ההפרדה מסתיימת באזור אלקנה ולא ממשיכה דרומה. אזור ראש העין מהווה פירצה לאירגוני המחבלים. אני מקווה שבניית הגדר תסתיים מהר כדי שאזור ראש העין יהיה סגור באופן הרמטי מפני אירגוני הטרור, ותושבי ראש העין יוכלו להרגיש בטוח יותר. הלוואי שהשופטים במדינת ישראל, יתייחסו לבטחונם של תושבי מדינת ישראל, לא פחות מאשר לנושא חופש התנועה של הפלשתינאים בכפרים הסמוכים לראש העין".

 

תאריך: 13/08/2004

מאת :יפה באומן יהורם אלוני

 כותבים email לכתבים -

 
הוספת תגובה

 

 
תגובות הגולשים
אין תגובות גולשים

 

 

   
   
 

 

14/08/2004