שבח''ים בפתח אורנית

לא רק בעיית גדך ההפרדה מטרידה את תושבי אורנית אלא גם בעיית השבחי"ם המגיעים מאוך הכפך "עזון" , מנהל מחלקת הביטחון באורנית, שלומי לנגר: "הכפר משמש כעיר מקלט וחממה תומכת לשבחי"ם" שלומי לנגך: "הכפר משמש כעיר מקלט וחממה תומכת לשבחי"ם" .

מתברר כי בנוסף לבעיית גדר ההפרדה, המטרידה את תושבי הישוב אורנית, צצה לאחרונה בעייה נוספת. מדובר בבעיית מעבר שבחי"ם, תושבי הכפר הפלשתיני "עזון" הסמוך ליישוב אורנית. היישוב אורנית ממוקם בין הכפר עזון עתמה ממזרח, לבין כפר קאסם ממערב. פלשתינאים מכל רחבי הגדה מוצאים דרך להגיע לכפר הפלשתינאי עזון עתמה, ומשם בהליכה רגלית רגועה ונינוחה מגיעים לכפר קאסם. לטענת התושבים, עוברים מדי יום מאות שבחי"ם סמוך לבתי המגורים של תושבי אורנית. מביקור שערכנו עולה כי בשעות הבוקר המוקדמות, חוצים עשרות מתושבי הכפר "עזון" אל אזור המרכז וחלקם אף צועדים לכיוון היישוב כפר קאסם, כאשר אף אחד מגורמי הבטחון לא טורח לבדוק אותם, לפני שהם נכנסים לתחומי הקו הירוק. מנהל מחלקת הביטחון בישוב אורנית, שלומי לנגר, אומר כי התופעה מוכרת לו וכי הוא התריע על כך בפני הגורמים האחראים. לטענת לנגר "הכפר "עזון" משמש עיר מקלט וחממה תומכת לשבח"ים. חלקם מוצאים בכפר עצמו דרכי תעסוקה ומחייה, ואחרים נתיב כניסה בטוח ונוח לישראל." עוד טוען לנגר כי "למרות שכוחות הבטחון חסמו את המעבר לכלי רכב במחסומים, עדיין מתאפשרת הליכה רגלית של עשרות פלשתינאים לכיוון כפר קאסם."

ראש מועצת אורנית צביקה מה-יפית, אמר לנו "לצערנו, הבעייה מוכרת לנו מזה כמה שנים ואף התרענו על כך בפני הגורמים הבטחוניים. מדובר בעשרות שבחי"ם שעוברים מדי יום סמוך ליישוב שלנו וזה מאוד מפחיד. אותם שבחי"ם הולכים ברגל לכיוון כפר קאסם, שקרוב לאורנית. בשלב זה אני לא רואה פתרון באופק". מה יפית הזכיר את המקרה בו הסיע תושב אורנית אשר שוורצבוים פלשתינאים שלצערנו ביצעו את הפיגוע בצומת גהה תמורת סכום סמלי, "אסור לנו להגיע למצב הזה שוב. צריך להתריע בפני כוחות הבטחון פן יהיה מאוחר." חבר מועצת אורנית שמעון אדרי אמר השבוע: "התרענו על הנושא הזה לפני מספר שנים ואף גורם בטחוני לא עושה מאומה. התופעה מוכרת וחוץ מסיורים שיגרתיים של כוחות הצבא לא נעשה דבר. היו בעבר מקרים של נסיונות חדירה ליישובים יהודים ובדרך נס לא קרה כלום. יש לפעול מידיית למיגור התופעה".

 

תאריך: 10/02/2005

מאת :יהורם אלוני

 כותבים email לכתבים -

 
הוספת תגובה

 

 
תגובות הגולשים
אין תגובות גולשים

 

 

   
   
 

הכביש בו חוצים השבח"ים סמוך לאורנית

 

11/02/2005