מהו ניוון מקולרי

ניוון מקולרי (Macular degeneration) היא מחלת עיניים המתפתחת בהדרגה וגורמת לעיוורון. המחלה מביאה להצטברות של שומנים וחלבונים מתחת לרשתית העין, דבר הפוגע בחדות הראייה. הפגיעה בראייה באה לידי ביטוי בפגיעה בראייה המרכזית ושמירת הראייה ההיקפית, בפועל זה מגביל את החולה בקריאה, נהיגה וכל פעולות היום יום. מחלה זו היא גורם העיוורון השכיח ביותר בישראל.

המחלה יכולה להופיע בעין אחת או שתי העיניים, אך לא באופן שווה. היא עשויה להופיע בעין אחת ולאחר מספר שנים בעין השנייה.

הגורמים למחלה

הרפואה אינה יכולה להצביע על הסיבה המדויקת הגורמת למחלה, אך הסברה המקובלת היא שהמחלה נגרמת כתוצאה מהצטברות של רדיקלים חופשיים המצטברים בקרקעית העין. המחלה שכיחה יותר בקרב נשים ובין גורמי הסיכון: עישון, השמנת יתר, לחץ דם גבוה, מחלות לב וגורמים גנטיים. מחקרים שנערכו בארצות הברית הראו שהמחלה שכיחה יותר בקרב האוכלוסייה הלבנה מאשר השחורה. שכיחות המחלה עולה עם הגיל. מידע נוסף ניתן למצוא בקישור הזה.

המחלה יכולה להופיע בשתי צורות – הצורה היבשה והצורה הרטובה. ברוב המקרים (כ 85%-90%) היא מופיעה בצורה היבשה.

הצורה היבשה היא הצורה הקלה יותר. היא מאופיינת בהופעת משקעים צהבהבים ברשתית העין. הפגיעה בחדות הראייה מקבלת ביטוי בעיקר בעת הקריאה. מדובר בהתדרדרות הדרגתית הנמשכת שנים.

הצורה הרטובה היא השלב המתקדם יותר של המחלה. אל המשקעים הצהובים מצטרפים כלי דם המחדירים שומנים ודם אל תוך הרשתית והדבר מחמיר את ליקויי הראייה. לא בכל מקרה הצורה היבשה הופכת לצורה הרטובה, זה קורה בכ 10%-15% מהמקרים. הצורה הרטובה של המחלה מביאה להתדרדרות פתאומית ומהירה בחדות הראייה.

הרפואה המודרנית עושה שימוש בטיפולים שונים הכוללים תוספי תזונה המכילים נוגדי חמצון לצורה היבשה, על מנת לנטרל את הרדיקלים החופשיים. וכאשר מדובר בצורה הרטובה ישנם טיפולים שונים הכוללים תרופות בהזרקה תוך עינית, טיפולי לייזר, הליכים כירורגיים ועוד.

אבחון וטיפול

אבחון מוקדם של המחלה מסייע ביעילות הטיפול, אך בפועל מקרים רבים מתגלים בשלבים מאוחרים. זאת בגלל שהמחלה מופיעה בעין אחת והמוח האנושי מצליח לפצות על הפגיעה באמצעות העין השנייה. רופאי עיניים יכולים לבחון את הרשתית ואף לבצע בדיקות מתקדמות על מנת לאבחן את המחלה, אך ישנו מבחן פשוט (מבחן אמסלר) שכל אחד יכול לעשות בעצמו. המבחן מבוסס על התבוננות בקווים ישרים ויש לבצע אותו בכל עין בנפרד ושתי העיניים יחדיו. אם ישנם קפיצות וריצודים , הדבר מעורר חשד ראשוני ויש לעבור אבחון אצל רופא עיניים בהקדם.

עוד בנושא