מהו פטריגיום וכיצד מטפלים בכך?

פטריגיום הוא סוג של קרום בצבע לבן, שבתחילתו גורם לאדמומיות בעין. לעיתים, הפטריגיום עשוי להוביל גם לדלקת ואף לפגוע בראייה של האדם. כמו כן, הוא מהווה מעין פגם אסתטי שכדאי לטפל בו. בחלק גדול מהמקרים, טיפול בפטריגיום כולל הרדמה מקומית וניתוח להסרתו. ברוב המקרים, הפטריגיום יתחיל את צמיחתו מהאזור הפנימי של העין, זה שצמוד לאף. במידה ולא מטפלים בתופעה, הפטריגיום עשוי להתפשט לכיוון הקרנית.

מה הסיבות להתפתחות פטריגיום?

בעוד שהסיבות להתפתחות פטריגיום אינם מובנות וידועות לרפואה המערבית באופן מלא, עושה רושם שהתופעה מתפתחת בארצות שטופות שמש ואקלים טרופי. כמו כן, חשיפה מוגזמת לקרינה אולטרה סגולה עשויה להוביל להתפתחות ההופעה. יש לציין, אצל כשליש מהאנשים שפיתחו פטריגיום נמצא כי, התופעה עוברת במשפחה באופן תורשתי.

אם התפתחה אצלכם התופעה של פטריגיום, חשוב לדעת שלא ממהרים לקפוץ על שולחן הניתוחים. במקרים קלים של פטריגיום, אפשר לטפל בתופעה באמצעות טיפות עיניים (תחליפים של דמעות). כמו כן, אפשר לנסות לטפל במקרים הקלי בעזרת מכווצי דם, סטרואידים ועוד.

כמה זמן לוקח תהליך של הסרת פטריגיום בניתוח?

אם לא מדובר במקרה קל, ואתם מבחינים שהפטריגיום מתפתח מעבר לאזור של הלחמית (האזור הלבן של העין), ייתכן שתצטרכו לעלות על שולחן הניתוחים. לרוב, מדובר בהרדמה מקומית וטיפול כירורגי של 20 דקות ועד חצי שעה, בממוצע. בדרך כלל, ההחלמה מההליך הניתוחי לא ארוכה ולא מלווה בכאבים קשים.

מה יקרה אם לא נטפל בפטריגיום?

אם התופעה של פטריגיום החלה גם אצלכם, יהיה חשוב לקבל ייעוץ רפואי כבר בתחילת ההתפתחות של התופעה. במידה ומזניחים את המצב הנ"ל, תיתכן פגיעה בראייה שתגיע באופן הדרגתי בד"כ. כדי להימנע מסיבוכים בראיים, מדלקות, גירודים ואדמומיות בעין, יהיה חשוב לטפל בפטריגיום כמה שיותר מוקדם.

ככל שתואילו לטפל בתופעה מוקדם יותר, כך תוכלו לשפר את הסיכויים שהיא פשוט תחלוף. אל תדחו טיפולים רפואיים, מאחר שבתחילת התפתחות התופעה הטיפול הוא קל יותר. במקרים בהם דוחים את הטיפול בפטריגיום, לעיתים צריך לעבור הסרת פטריגיום בניתוח.

עוד בנושא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *