קילוף העור  
   
טיפולים לקילוף העור הפנים מציעים כיום מכגוון רחב של פתרונות, החל מרענון עור הפנים, דרך העלמת כתמים והחלקת קמטים, אילו חומרים משמשים לקילוף, למי בכלל מתאים הטיפול ואילו תוצאות ניתן להשיג באמצעותו. לשאלת אלו ואחרות משיב ד"ר אני פרידמן רופא הבית של הולילנד קוסמטיקס, רופא עור ומין ומומחה לכירורגיה ואסתטיקה דרמטולוגית.

שאלה: מהם הגורמים להזדקנות העור?
תשובה: גורמים גנטים, שכוללים את התכונות הגנטיות האישיות שלכל אחד מאיתנו, וגורמים חיצוניים, כגון שמש, עשן, כימיקלים שונים שבאים במגע עם עורנו.

שאלה: מהם התהליכים המרכזיים בהזדקנות העורי ?
תשובה: קצב תחלופת התאים יורד עם הגיל, שכבת האפידרמיס מתדלדלת, השכבה הקרנית מתעבה, פעילות בלוטות החלב פוחת, סיבי הקולגן מתמעטים והשומן התת עורי מתנוות, כתוצאה מכך, העור הופך דק, חסר גמישות וברק, בעל גוון אטום ונטייה מוגברת להיווצרות כתמים, קמטים ושטפי דם. בנוסף, השרירים בשכבה התת-עורית נחלשים, ועקב כך נוצרת נפילה של העור.

שאלה:מהן מטרות הקילוף ?
תשובה:בעזרת הקילוף בעומקים שונים ניתן להשיג מטרות שונות, החל מהחייאת עור דרך מחיקת כתמים וקמטוטים עדינים וצלקות (מפצעי בגרות למשל) והשגת תוצאה של מתיחה חלקית.

שאלה: מהו עומק הקילוף ?
תשובה: הקילוף השטחי חודר לשכבת האפידרמיס, השכבה השטחית ביותר של העור, ויוצר אפקט של רענון לעור עייף. הקילוף הבינוני מגיע עד לרמה העליונה בשכבת הדרמיס, השכבה השנייה והמרכזית בעור ובעזרתו ניתן להסיר כתמים עדינים וליישר קמטוטים עדינים. הקילוף העמוק מגיע עד לרמה האמצעית של שכבת הדרמיס ובעזרתו ניתן להשיג תוצאות דרמטיות של העלמת כתמים עמוקים מחיקת קמטים ושיפור ניכר במצבן של דלקות כמו גם מתיחה מסויימת של העור.
 
   
איריס יוסטר מאת:
   
העור הרגיש  
   
מהי ההגדרה לעור רגיש?' מדובר בעור שמגיב במהירות לכל המתקפות עליו, במיוחד לשמש.
כיצד ניתן לזהות עור רגיש? הוא נוטה לגירוי ומגיב בקלות למתקפה הקטנה ביותר מבפנים ומבחוץ. זה כולל את רגישותו לשמש. ישנה תחושת חום ועקצוץ, נוצרים כתמים אדומים והעור יבש.
מדוע יש לאנשים עור רגיש? בעיקר במקרים של חסך במערכת החיסון הטבעי. נוסף על-כך ניתן למצוא ליקויים בשכבה ההידרו-ליפידית של העור.
האם העור הרגיש עובר בתורשה? האם אנשים בעלי גוונים מסויימים רגישים יותר מאחרים? משפחות בעלות עור בהיר ועדין נוטות במיוחד לעור רגיש. כך גם תינוקות וילדים קטנים, כיוון שאלה מזיעים מעט, השכבה ההידרו-ליפידית שלהם לקויה.
האם עור רגיש בהכרח אלרגי לשמש? לא בהכרח, אבל רואים לעיתים קרובות תופעות קלות שהן תגובות אלרגיות זמניות. >נר< כ י צ ד מתבטאת התגובה לשמש? ע"י גירוי עור שפיר שמופיע בעיקר בקיץ. גירוי זה מתבטא בכתמים אדומים, פצעונים קטנים ועקצוץ באזור המחשוף. הוא נעלם בערב וחוזר למחרת, ברגע שהעור נחשף שוב לשמש.
האם צריך למנוע באופן שיטתי את חשיפת העור הרגיש לשמש?' לא, אם נותנים לו הגנה המותאמת לצרכים שלו, שהם ברורים מאוד. צריך לחזק את ההגנה הטבעית של העור וגם לתת לו הגנה מפני קרני השמש.
לידיעה: הדבר החשוב ביותר לגבי עור רגיש הוא התאמת הטיפול הנכון לפי סוג הבעיה, לאחר שאובחנה ועברה דיאגנוזה ע"י אדם המוסמך לכך והמשך טיפול ביתי.
 
   
כרמית אברהם מאת: