20/09/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 174 תוצאות התואמות את החיפוש
אוף! איפה הנחתי את המפתחות???
מאת: יוכי יעקבזון
רובנו שוכחים, מדי פעם, איפה הנחנו את המפתחות, המשקפיים, למי השאלנו את המחברת, למה נכנסנו לחדר ומה בכלל רצינו לקחת משם?

אולם יש הבדל בין אירועים כאלה לבין בעיית זיכרון. אינדקס אובייקטיבי אסף עבורכם את כל המידע שרציתם לדעת על הזיכרון- ושכחתם את מי רציתם לשאול.

לא רק לנו, בני האדם, יש זיכרון. ידוע שגם לבעלי חיים יש זיכרון, אך הזיכרון שלהם הוא בעצם תגובה לגירוי חיצוני. דוגמא יפה לכך אפשר לראות בניסוי המפורסם של פבלוב, לפני כמאה שנים, כאשר צלצול פעמון והגשת אוכל לכלב במקביל- יצרה אצל הכלב תגובה מותנית, שהתבטאה בכך שגם כאשר פבלוב צלצל בפעמון ללא הגשת אוכל, הכלב הזיל ריר וחיכה לאוכל. גם לבני האדם יש זיכרון מסוג זה, אבל נוספים עליו זיכרונות מסוגים נוספים, אשר נחשבים מורכבים יותר.

מהו הזיכרון האנושי? איך הוא נראה ואיפה אפשר למקם אותו בגוף?
מדובר באזורים במוח, אשר יש בהם מאגרי נתונים, שהאדם למד במהלך חייו- בין אם התאמץ ללמוד ובין אם לאו. ה"מגירות" הללו מחוברות בקשרים עדינים זו לזו, כאשר פיסת מידע שמתעורר במוח מעלה בדרך כלל פיסות מידע אחרות, שנקשרו לאותה ה"מגירה".
ישנם שלושה סוגי מגירות: הזיכרון החישתי- המתקיים לזמן הקצר ביותר, ובאמצעותו אנו יכולים להסתובב בחנות בגדים, לשים לב לפריטים ולזכור אותם, כאשר את רובם נשכח כמעט מיד. זיכרון לטווח קצר- המראה של אותה חולצה אופנתית שמשכה את תשומת ליבנו, תישמר ב"מגירה" של הזיכרון לטווח קצר. זיכרון מסוג זה משמש גם לזכירת מספר הטלפון של חבר ילדות שפגשנו בחנות, כאשר העובדה שבמספר טלפון של "בזק" יש 7 ספרות אינה מקרית: מחקרים הוכיחו כי המאגר של הזיכרון לטווח הקצר מוגבל לשבעה פריטים בלבד. כאשר נעשה בהם שימוש- הם יימחקו משום שלא נזדקק להם עוד.
ולבסוף- הזיכרון לטווח הארוך, שבו מצויות חוויות הקשורות לאותו חבר ילדות שפגשנו לאחר שנים, השיחה עם המוכרת בחנות הבגדים, מידע שלמדנו בבית הספר, שירים- גם אהובים וגם כאלה ש"נתקעים" בזיכרון, איפה היינו כשרבין נרצח ועוד.
אז למה לעתים אנשים בריאים אינם מצליחים להיזכר? ייתכן שהמידע האבוד נשמר ב"מגירה" מסוימת, אבל אתם מחפשים אותו דווקא במגירה אחרת...
 
איזו תזונה מומלצת לשיפור הזיכרון?
טרי אדלר, בעלת ניסיון ברפואה משלימה למעלה מ- 13 שנה, נטורופתית ב'לאומית שרותי בריאות'- מחוז מרכז: "תזונה לקויה, במיוחד תזונה עשירה בשומנים, הגזמה בשתיית משקאות אלכוהוליים ודלה ברכיבים תזונתיים, במיוחד בוויטמין B12 ובחומצה פולית, יכולים להיות מהגורמים העיקריים להתפתחות בעיות זיכרון.
על מנת לשמור ולחזק את הזיכרון שלנו חשוב מאוד להקפיד על תזונה מאוזנת המורכבת ממזון טבעי ובלתי מעובד, כמו פירות וירקות טריים המכילים שפע של ויטמינים ומינרלים הנחוצים לגופינו ומשמשים גם מקור מעולה לנוגדי חמצון. הויטמינים A, C, E הם נוגדי חמצון הנלחמים בנזק שיוצרים הרדיקלים החופשיים. 
כדי לצרוך ויטמין E- הוסיפו נבטי חיטה לסלט, לדגני הבוקר או למיצים. גם אגוזים, זרעים ואבוקדו הם מקור מצוין לויטמין E אך קחו בחשבון שהם עתירים בקלוריות ויש להגביל את הכמות. 4-5 אגוזי מלך בסלט או ביוגורט או 1/4 אבוקדו הם בהחלט כמות מספקת ליום.
כדי לצרוך ויטמין מקבוצת B- אכלו נבטי חיטה, דגנים מלאים וביצים. ויטמינים מקבוצת B חשובים לתפקוד יעיל של הזיכרון, הם עובדים על המערכת העצבית וחשובים לחיזוק הזיכרון.
דגים: סלמון, מקרל, טונה ואחרים מכילים חומצות שומן חיוניות- אומגה 3 ו-6. מחסור בחומצות שומן מסוג אומגה 3 יכול להוביל לבעיית זיכרון ולימוד.
שתו לפחות 10 כוסות מים ביום.
סיבים תזונתיים- הנמצאים בשפע בפירות, ירקות ודגנים מלאים, יזרזו את מעבר הרעלים בדרכי העיכול וימנעו מהם מלהצטבר בגוף. ניקוי הגוף מרעלים ישפר את זרימת הדם בגוף, יגביר את רמת האנרגיה וישפר את הזיכרון.
קיימים גם תוספי מזון ומרפא היכולים לסייע בתפקוד יעיל של הזיכרון:
צמח הגינקו בילובה- משפר את זרימת הדם אל המוח, משפר את הזיכרון ופועל כנוגד חימצון.
פופטידיל סרין ואצטיל L קרניטין – משפרים את התקשורת בין תאי המוח ואת הזיכרון.
ויטמין B12- חשוב לתפקוד תקין של מערכת העצבים ולמניעת אלצהיימר.
חשוב כמובן להתייעץ עם גורם מקצועי לפני נטילת התוספים.
 
אילו גורמים עלולים לעודד הידרדרות של הזיכרון?
אדלר: "חסרים תזונתיים וחשיפה לרדיקלים חופשיים שהם הבסיס לתזונה לקויה, יכולים להיות השורש לבעיות זיכרון. בנוסף גם תרופות מסוימות או שילוב של תרופות, בעיות בריאותיות כגון דיכאון, הפרעות בבלוטת התריס, חוסר פעילות גופנית ותסמונות התשישות הכרונית ולעיתים גם תגובות אלרגיות למזון עלולות לפגום בזיכרון. גם רמה נמוכה של סוכר בדם יכולה להיות גורם אפשרי לזיכרון לקוי, מאחר שהגלוקוז הוא מקור הדלק העיקרי למוח."
 
אז אם שכחתם את מה שקראתם עד כה, נעזור לזיכרון לטווח הקצר שלכם, ע"י הדגשת שבעה פריטים: 5 פירות וירקות טריים, 10 כוסות מים, דגים, ביצים, אגוזים וזרעים, דגנים מלאים ותזונה עשירה בסיבים.
 
כיצד אפשר (עוד בגיל צעיר) לסייע בחיזוק הזיכרון?
ד"ר סולה אלכסנדר, מומחה לגריאטריה ב'לאומית שרותי בריאות' מחוז מרכז: "טפלו באופן שוטף במחלות לב, כלי דם בסכרת, כולסטרול ועוד. הימנעו מעישון. דיאטה מאוזנת- מומלצת אכילה מרובה של חומרים נוגדי חימצון, כגון: אגוזים ירקות, ופירות יכולים להועיל. פעילות גופנית- מתונה וסדירה יכולה לעזור באופן משמעותי בשיפור הזיכרון.
 
כיצד אפשר לדעת האם ללכת להיבדק אצל רופא?
אלכסנדר: "אנשים רבים בכל הגילאים מתלוננים על כושר הזיכרון שלהם. תלמידים שלומדים לבחינה ולא זוכרים כלום למחרת, הורה אשר שוכח את אחת המטלות המשפחתיות וכמובן אדם מבוגר אשר לא מצליח לזכור מדוע הגיע למקום מסוים. הרגשה לא נעימה לצעירים ולמבוגרים.
עד שנות ה-70 המאוחרות בחיינו, הירידה בזיכרון מתונה ולא אמורה לפגוע בתפקוד היומיומי. לקראת גיל 80 היא מתחילה להיות מורגשת יותר. שינוי בזיכרון גיל מבוגר הוא נורמטיבי, אך ההיכרות עם הנושא יכולה לסייע בהפחתת חרדות ופחדים ומעודדת יציאה לפעולה כדי לשפר ולשמר את הזיכרון עד כמה שניתן.
 
חלק מסימני האזהרה לאיתור הפרעה בזיכרון:
· גורמי סיכון למחלות כלי דם (סוכרת, יתר לחץ דם, יתר שומנים בדם)
· נטייה לשכוח דברים שהתרחשו לפני זמן לא רב.
· קושי למציאת המילה הנכונה תוך כדי שיחה.
· קושי בביצוע מטלות מוכרות.
· בלבול או קושי בהתמצאות.
· שינויים במצבי רוח.
· צמצום פעילויות חברתיות.
· עצבנות יתר או חוסר סבלנות שלא היו בעבר.
אבחון מוקדם מאפשר תוכנית מניעה, שעשויה להשפיע רבות על קצב ההידרדרות. ברגע שמתחילים להרגיש לחוש בבעיית זיכרון, כדאי לפנות לרופא כדי לקבל אבחון וטיפול מתאים".
 
מה אתה ממליץ לבני משפחתו של אדם הסובל מהידרדרות בזיכרון לעשות כדי לעזור לו? למשל, כשקרוב המשפחה שואל את אותה השאלה כמה פעמים במהלך שיחה- האם להזכיר לו שהוא שאל כבר או האם לענות שוב ושוב...
אלכסנדר: "חשוב שבני משפחתו של אדם הסובל מבעיית זיכרון לא יפגעו בביטחונו העצמי, לא יטרידו אותו בשאלות חוזרות ונשנות, ולא יזכירו לו שהוא כבר דיבר על הנושא. המשפחה צריכה לקבל את הבעיה ולהתייחס ולתת לו יחס של כבוד, כדי למנוע אצלו דיכאון שיוביל להידרדרות.
אני ממליץ לכל אחד, ולא רק לאדם שיודע כי הוא סובל מבעיית זיכרון, לעשות התעמלות למוח, כפי שאנו מאמנים את השרירים, באמצעות תשבצים, תרגילים מתמטיים, ברידג', משחקי אסטרטגיה. הסתכלו על תמונה חדשה ומרובת פרטים, נסו לשחזר בראש את כל הפרטים. מטרת התרגיל היא זיכרון לפרטים, מנו שמות צמחים עפ"י אותיות הא"ב- ניתן לעשות זאת לכל נושא שאוהבים.
כדי לשפר את הזיכרון החזותי- שנו את סדר הרהיטים בבית. לאחר מספר דקות עצמו עיניים ובדקו האם אתם מסוגלים לשחזר את הסדר בראשכם. נסו לפתור תרגיל מתמטי ללא עיפרון ועוד".
 
למעשה, הזיכרון האנושי מגדיר במידה רבה מי אנחנו: מהו העבר שלנו ולאן אנו הולכים. כדי לחזק אותו ובכך את עצמנו- אפשר להתחיל מדפדוף לעמוד 28 ולנסות לפתור את התשחץ...
תאריך: 09/06/2011
גיליון: 789
עמוד: 6
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il