11/10/2013
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 1230 תוצאות התואמות את החיפוש
מים בששון?
מאת: יוכי יעקבזון
המשטרה מבקשת להזהיר את ילדי העיר מפני מנהג חג השבועות, הלא הוא ''חג המים'', שבו נזרקות שקיות מים לעבר מכוניות נוסעות- דבר שעלול לסכן את הנהגים ואת הולכי הרגל.
תושבי העיר שמתהלכים ברחובות במהלך חג השבועות ובשבת שלאחריו, עלולים למצוא את עצמם חוזרים לביתם כשהם נוטפים מים. חג השבועות, המכונה גם כ"חג המים", מביא את ילדי העיר מדי שנה, לצאת לרחובות כשבידיהם שקיות מים, אותן הם מתיזים זה על זה ועל עוברים ושבים. את המחזה של שקיות נוטפות מים הזרוקות על המדרכות, אפשר לראות בעיקר בשכונת רמב"ם בעיר, בה נוהגים ילדי העיר להתאסף, בזכות הברז הגדול שבגן הציבורי, שבעזרתו הם ממלאים שקיות ופותחים בחגיגות "חג המים". בשנה שעברה, דיווחו שכנים המתגוררים בשכונת רמב"ם על תאונת דרכים קלה שאירעה בכביש הראשי של השכונה, לאחר ששקית מים הושלכה על רכב נוסע. נהג הרכב, תושב העיר, נסע במהירות סבירה והופתע לראות שקית מים מתעופפת לעברו. הנהג סטה לצד והתנגש במעקה בטיחות. למרבה המזל, הוא נפגע באורח קל ופונה לטיפול רפואי. הילדים משליכי השקית נבהלו מהשפעת משחקם המסוכן- ונמלטו מיד מהמקום.
בעקבות הדיווחים, הציבה משטרת ראש העין בשנה שעברה ניידת בשכונה במהלך חופשת חג השבועות, במטרה למנוע מבעוד מועד מקרים דומים, ואכן הניידת הרתיעה את הילדים, שהלכו לשחק במקום אחר.
כעת, לקראת חג השבועות, יצאה משטרת ראש העין בקריאה: "על ההורים להשגיח על ילדיהם, שלא ישליכו שקיות מים על מכוניות. מדובר בפיקוח נפש! אסור לאפשר את קיומו של המשחק המסוכן שכבר גרם לתאונה בשנה שעברה- ועלול גם השנה להביא לאסון כבד יותר."
התזת שקיות מים אינה רק מסוכנת- אלא גם מלכלכת את הרחובות, משום שהילדים אינם טורחים להשליך את השקיות אל פח האשפה, ומשאירים את העבודה לעובדי הניקיון של העיר. מסיבה זו, יש בצמצום המנהג גם היבט חינוכי- של שמירה על הסביבה ועל הניקיון. מלבד זאת, אין לשכוח כי מדינת ישראל עדיין נמצאת בעיצומו של משבר מים, והמנהג גורם לבזבוז מים גדול ומיותר.
למנהג התזת מים בחג השבועות יש כמה מקורות ידועים, הנה כמה מהם: בלוב ובמרוקו, התגבשה האמונה שמי ששופכים עליו מים בחג השבועות לא יינזק כל השנה ולכן היו נוהגים לשפוך מים על כל עובר ושב- יהודי, מוסלמי או נוצרי.
בספר 'נוהג בחכמה' נכתב, שכשם שמים אינם הולכים אלא ממקום גבוה למקום נמוך, כך דברי תורה אינם הולכים אלא למי שמנמיך עצמו. לכן בחג השבועות, זמן מתן תורה, נהגו לשפוך מים כדי לסמל את הקשר שבין מים לתורה: מים=מקור החיים, והתורה היא חיינו.
טעם נוסף נכתב ב'קונטרס נוהג בם', שכיוון שנוהגים בליל חג השבועות להיות ערים בלילה וללמוד תורה, בהגיע הבוקר המתפללים עייפים, ולכן יש להתיז עליהם מים כדי לעוררם, כך שהסיבה היא יותר פרקטית מאשר הלכתית.
כך או כך, יש לזכור כי חג השבועות מסמל את הקשר שבין האדם לאדמה ולטבע ולכן, כדאי לעצור לרגע ולסגור את הברז- חבל על כל טיפה.

תאריך: 09/06/2011
גיליון: 789
עמוד: 0
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדוברת
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il