20/09/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 174 תוצאות התואמות את החיפוש
הרוח בגבו של שר החינוך
מאת: יוכי יעקבזון
לקראת יציאתם של תלמידי ישראל לחופש הגדול, ובעקבות הבטחתו ההיסטורית של שר החינוך לקצרו, יצאנו לבדוק מה עומד מאחורי המאבק לקיצור החופש הגדול, ומצאנו קבוצת הורים נחושים ואקטיביסטים שנואשו מלהשאיר את הילדים אצל השמרטף.
ב'איסרו חג' של פסח, לפני כ- 3 שנים, נמאס ליערה ישורון. לאחר ערב, לא ראשון ולא אחרון, שבו כילתה את זמנה בחיפוש אחר שמרטף לארבעת ילדיה הקטנים לקראת חזרתה לעבודתה התובענית, שאלה את עצמה מדוע אותה סיטואציה מוכרת עוברת בשתיקה. המחשבה על אלפי השקלים שהיא מוסרת מדי שנה לשמרטפים, יחד עם הכעס על כך שהילדים יכלו ללמוד משהו במקום להשתעמם בבית, ובשילוב יכולת אקטיביסטית שיערה לא הכירה בעצמה, הולידו את עמותת 'הורים עובדים לשינוי' ואת מאבקה לקיצור החופש הגדול.
המאבקים של היום, ידעה יערה כבר אז, מתחילים דווקא בבית, דרך רשת האינטרנט, ורק אחר כך יוצאים לרחובות, אם עדיין יש צורך.
 
"המאבק התחיל בספונטניות ובלי לדמיין בכלל לאן הוא יתפתח", מספרת ישורון, מנהלת פרויקטים טכנולוגיים ב TheMarker ואם ל- 4 ילדים: עדן בת (כמעט) 8, אופק בן 4 וחצי, ונגה ושגב (בת ובן) בני שנתיים. "אחרי כל הפסח הזה, כשהייתי חייבת לחזור לעבודה. הקמתי עצומה אינטרנטית והפצתי אותה לרשימת התפוצה האישית שלי. תוך שבועיים היא תפחה למימדים מדהימים. הבנתי שהגיע הזמן, שהשטח בשל ומוכן, והחלטתי להיאבק על זה ברצינות".
בעצומה כתבה ישורון: "כמה פעמים מצאתם את עצמכם חסרי אונים מול חופשות ילדיכם ממסגרות משרד החינוך, בלי שיהא לכם "פתרון לילדים" - מישהו שישמור עליהם בזמן שאתם עובדים למען פרנסתם? כאמא אני נתקלת בכך בכל חופשה (מישהו אמר החופש הגדול?), בכל חג יהודי (משרד החינוך מאפשר חופש לפני החג ואחרי החג). מקום העבודה שלי דורש נוכחות מלאה, כמו בכל מקום עבודה במשק הישראלי, ואני נתקלת שוב ושוב בצורך לארגן לילדים מקום להיות בו, בצורך לשלם לגורם חיצוני על מנת שישמור על ילדיי. כמובן שהמורים אינם "בייביסיטר". הם עובדים קשה מאוד למען חינוך ילדינו, וכולנו יודעים להעריך זאת. יחד עם זאת, הפער העצום בין חופשות ההורים (שאינם מורים), לחופשות הילדים הוא אבסורדי."
סביב ישורון נאספו הורים רבים שחיפשו הזדמנות להיאבק יחד על קיצור החופש הגדול. הורים, שזו להם הפעם הראשונה שהם מובילים מאבק ציבורי, אך עובדה זו לא הרתיעה אותם מהתגייסות מלאה להשגת המטרה. "התחלנו להיפגש ולחשוב ולעשות מה שאנחנו יכולים. הקושי העיקרי הוא שאנחנו גם הורים, וגם עובדים, כך שאין לנו המון זמן, ומאוד קשה למצוא את הזמן והכסף להקדיש למאבק. ובכל זאת, ראינו שדברים זזים."
 
בשלוש שנות המאבק, פנו ההורים לחברי כנסת ולשרים, שלחו מכתבים, החתימו הורים על העצומה ופעלו מול אמצעי התקשורת במטרה לחשוף את המאבק ולהביא לתמיכה רחבה וללחץ על מקבלי ההחלטות.
 
כיצד התבצעה העבודה מול חברי הכנסת ומקבלי ההחלטות? האם היה מי שהדריך אתכם איך לדבר עם ח"כים, לשלוח להם מכתבים, איך לפנות לתקשורת וכדומה?
ישורון: "הכל נעשה באינטואיציה ובשכל ישר. קבוצת ההורים הפעילה היא קבוצה של אנשים יוצאי דופן, שמוכנים להקדיש זמן רב וימי עבודה לצורך המאבק, וכל זה בהתנדבות וללא תמורה. כולם אנשים חכמים, אינטליגנטים, חיים בתוך המציאות הישראלית. קבענו לעצמנו מטרות ובדקנו מהן הדרכים להגיע אליהן. נפגשנו עם כל מי שיכלנו, יצרנו קשרים טובים עם התקשורת. מדי פעם התייעצנו עם אנשים שמכירים יותר את התחום."
 
מיהם ההורים שהצטרפו במשך הזמן למאבק?
"מי חבר בהורים עובדים לשינוי? מי שרוצה. אפשר להיות פעיל יותר ופחות, רוב ההורים מתקשים מאוד למצוא זמן למאבקים אחרים שאינם מאבקים הישרדותיים. ישנו גרעין קטן, ומסביבנו עוד אנשים רבים שעוזרים מרחוק. איך אנחנו מחלקים את העבודה בינינו? אני מודה שזה על גבול הבלתי אפשרי. אם הייתי יכולה רק להתעסק עם המאבק, נראה לי שכבר היינו עומדים מול לוח חופשות אחר. אבל החיים מורכבים, ולא תמיד יש לנו זמן להתעסק עם זה. אז אנחנו עושים מה שאנחנו יכולים בזמן שאנחנו יכולים. בזמנים שאפשר יותר - יש התקדמות גדולה יותר, ובזמנים אחרים - מתקדמים פחות."
 
האם פגשתם הורים שמתנגדים למהלך של קיצור החופש הגדול?
"ההורים שמתנגדים הם בעיקר הורים שהם מורים. לא נתקלתי בהתנגדות אמיתית של הורים, אלא אם כן הם בבית ולא עובדים, כך שהם למעשה לא מתמודדים עם הבעיה."
 
הבשורה הראשונה של שר החינוך, גדעון סער, על קיצור החופש הגדול תפסה הורים רבים מופתעים, חלקם הזמין חופשות בשבוע האחרון של חודש אוגוסט, ולאחר הודעת השר נאלץ לבטלן, בליווי תלונות באמצעי התקשורת. אבל בקרב ישורון וחבריה ב'הורים עובדים לשינוי', התקבלה ברגע ההוא אנחת רווחה, לאחר המאבק הארוך. אנחה, שהפכה לביטוי כעס לאחר חזרתו של שר החינוך בו, בעקבות לחצם של מורים וחלק מההורים.
"כל ההקמה של ועדת סלבין (לקיצור החופש הגדול, בראשותו של שמואל סלבין, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, י.י), וכל השינוי בלוח החופשות שעשה גדעון סער, קרו בעקבות המאבק שלנו. הכנסנו את הנושא לכותרות בכל חופש, ונפגשנו עם מקבלי ההחלטות. האמירה הזאת היא לא לצורך שחצנות, אלא כדי שיהיה ברור דבר אחד חשוב: יש כוח למאבק ציבורי. הוא יכול להזיז הרים. ככל שיהיו איתנו יותר אנשים, ככל שיצטרפו אלינו יותר, וככל שיהיה לנו כוח ציבורי רב יותר, נצליח לשנות יותר."
 
שר החינוך הגיע להחלטה כי החופש הגדוליקוצר בשבוע, ובמקומו יתווספו ימי חופש בפסח, בסוכות ובחנוכה. האם זה מספק אתכם?
"השבועות האחרונים היו מורכבים. שמחנו מאוד מאוד לראות את השינוי ששר החינוך הוביל, והצטערנו לשמוע ששוב המהלך טורפד בידי ראשי ארגוני המורים. נתחיל בשינוי - עצם השינוי, עצם הנגיעה בלוח החופשות ה"קדוש", שלא נגעו בו מאז קום המדינה - מבורך ומדהים. צריך הרבה כוח בשביל לשנות סדרי בראשית, וראינו שגדעון סער רוצה בכך באמת ובתמים. כמובן שהשינוי לא מספק. אנחנו צריכים לקצר חופשות, ולא רק להזיז ימים מכאן לשם. חופשת איסרו חג למשל, היא המיותרת ביותר. לגמרי לא ברור מאיפה זה נוסד, ולמה צריך את זה. אז צריך להביט למציאות בעיניים, ולבטל את החופשה הזאת. יחד עם זאת, המציאות של הכוח העצום של ארגוני המורים, כנראה לא נותנת לשום דבר לזוז."
 
מי מטרפד את המהלך?
"מדהים אותי שארגוני המורים שולטים אפילו בשרי ממשלת ישראל, ולא נותנים למהלכים נכונים וחכמים לקרות. הסדרת לוח החופשות בצורה הגיונית יותר, אפילו אם לא ייגרעו ימי חופשה, תועיל באופן ברור גם למורים, ולכן מצער שראשי הארגונים שלהם נלחמים מלחמות חורמה במשק הישראלי, בילדים ובהורים."
 
לאן לדעתכם יש לשאוף?
"השאיפה צריכה להיות להתאמת לוח החופשות ללוח העברי כך שחופשת החגים לא תהיה בנוסף לחופשת הקיץ, אלא כחלק ממנה. צריך לבטל את חופשות איסרו חג, ועוד תזוזות שונות מכאן לשם. בנוסף, חייבת להיות חשיבה שונה על הגילאים השונים של הילדים. ייתכן בהחלט שהחופשות של הגנים ושל היסודי יהיו שונות מהחופשות של החטיבות והתיכונים, שכן הצרכים הם שונים."

בינתיים, ההורים אינם נחים, והמאבק להשגת המטרות שעדיין לא הושגו- נמשך.

"אנחנו מאוד היינו רוצים להרחיב את הגרעין ואת מעגלי ההורים", מציינת ישורון, "לכן אנחנו מזמינים כל מי שרוצה להצטרף אלינו. יש לנו קבוצת הורים בפייסבוק, יש לנו אתר שבו אפשר להירשם לניוזלטר שדרכו אנחנו קוראים לפעילות http://www.ihorim.co.il/ ואפשר לפנות אלי למייל: . אסור להתייאש מהחזרה של שר החינוך מקיצור החופש. צריך לחזק אותו. לשם כך צריך כוח הורי גדול ומשמעותי. סך הכל, יש יותר הורים מאשר שני ראשי ארגוני מורים. איחוד החופשות של הילדים וההורים זוהי מטרה חשובה וחיונית, כל המשק זקוק לכך. חשוב לחזק את התא המשפחתי ולאפשר הורים רגועים בעבודה, שיכולים לצאת לחופש עם הילדים שלהם, לא רק בתור "בייביסיטר"- היום אבא שומר עלינו, מחר אמא, כי אין מספיק מי שישמור עלינו, ולאבא ואמא יש רק 12 ימי חופשה בשנה- אלא כמשפחה. יש לנו כוח, ואנחנו צריכים להיאבק עבור מה שטוב למשק, לילדים ולהורים."

תאריך: 23/06/2011
גיליון: 791
עמוד: 6
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il