14/08/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 24 תוצאות התואמות את החיפוש
המעליב עובד ציבור - חייב בדין גם אם דיבר אמת
מאת: יצחק זכריה- עורך דין ונוטריון
בפסק דין של בית המשפט העליון בהרכב של תשעה שופטים שניתן במסגרת ''דיון נוסף'' (שאחריו אין ולא יכול להיות כל הליך אחר של ערעור)

נקבע לפני מספר ימים במסגרת האישום של אדם בעבירה של "העלבת עובד ציבור", לא יוכל הנאשם להתגונן בהגנה של אמת בפרסום, כמו הגנת "אמת דיברתי" שעומדת לכל נתבע בעילה של הוצאת דיבה.

 
צריך לזכור כי "העלבת עובד ציבור" הינה עבירה פלילית שעליה מוגש כתב אישום, בעוד ש"הוצאת דיבה" הינה עילת תביעה אזרחית, תביעה שיכול להגיש כל אזרח כנגד רעהו, אם הוא סבור שנעשה לו העוול הזה. במקרה ההוא היה מדובר באדם שפירסם כרזה מול תחנת המשטרה בחדרה, שבה נכתב "צריך לפטר את __ __ (המתלונן) בגלל שיתוף פעולה עם עבריינים כלפי אלה שהתלוננו נגדם. משטרה לא צריכה תפוחים רקובים".
להצבת השלט האמור קדמה חקירה שנוהלה כנגד הנאשם בגין סכסוך עם בעל חנות בעיר, וכחלק ממחאתו כנגד החקירה, הוא הציב את השלט האמור מול תחנת המשטרה. הוא נמצא חייב בדין בבית משפט השלום. ערער למחוזי וערעורו נדחה. הוא הגיש ערעור ברשות לבית המשפט העליון, וערעורו השני נדחה אף הוא. הוא הגיש בקשה לדיון נוסף, שנענתה בחיוב בשאלה של נפקותה של האמת בפרסום במסגרת העלבת עובד ציבור וכאמור – גם שם הפסיד. בית המשפט העליון קבע כי במסגרת "העלבה" יש להבחין בין דברי ביקורת שהם לגיטימיים, לבין חרפות וגידופים, המהווים העלבה. בית המשפט היה ער לכך שההבחנה הזו היא קשה ושיהיה צורך בכל מקרה ומקרה לבדוק מהו המאפיין הדומיננטי בביטוי שבמחלוקת: הביקורת, או הגידוף (הפגיעה בכבודו האישי של העובד). בענין המבחנים המשפטיים, כיצד נדע לקבוע האם דברים מסויימים הינם גידוף או רק ביקורת לגיטימית (גם אם חריפה מאד) – השופטים היו חלוקים.
אלא שבענין אחד היו כל השופטים תמימי דעים: כאשר מדובר בגידופים ובנאצות, שאלת האמת הופכת לבלתי רלוונטית. כלומר, גם אם דבריך מבוססים על עובדות ואמת צרופה, אם הם עולים כדי גידוף ונאצות, הם ייחשבו להעלבת עובד ציבור, ותימצא חייב ואשם בדין וכתוצאה מכך יהיה עליך לשאת בעונש יטול עליך על ידי בית המשפט. "קיללת? שילמת!
מה שמזכיר לי את הבדיחה על אדם שמחכה יום שלם למשפט שלו בבית המשפט לתעבורה. סוף סוף מגיע תורו לעמוד בפני השופט, אבל השופט אומר לו שיהיה עליו לבוא למחרת כי הדיונים לאותו יום הסתיימו. בייאושו האיש קורא: "למה לכל הרוחות?" השופט יורה חזרה, "קנס של עשרים דולר על בזיון בית המשפט". האיש מוציא את ארנקו. השופט אומר: "אתה לא חייב לשלם היום". האיש עונה: "אני רק בודק אם יש לי מספיק כסף לשתי מילים נוספות".
צחוק צחוק, קוראים יקרים, אבל שימו לב: בעל תפקיד ציבורי (פקח, שוטר, בעל עובד עירייה, עובד מדינה) הרגיז אתכם? תמחו מחאה לגיטימית. בשום מקרה אל תשמשו בנאצות, חרפות או גידופים. אחרת אתם חשופים לתג המחיר הפלילי.
תאריך: 14/07/2011
גיליון: 794
עמוד: 4
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il