21/08/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 32 תוצאות התואמות את החיפוש
הצורה לא תמיד קובעת
מאת: איתי חבר- עורך דין
הצורה לא תמיד קובעת ''הנטל להוכיח שמנוח התכוון לכך שמסמך יהווה צוואה, הוא נטל כבד. מדובר בנטל הגבוה מהנטל הרגיל של הוכחה במשפט אזרחי''.

קוראים יקרים!

בשנת 1999 שמעה המנוחה על "עמותה ישראלית למאבק בתקיפה פסיכיאטרית" שבראשה עמד חגי אביאל. לאחר שהמנוחה הכירה את אביאל היא פנתה לעוה"ד של העמותה, צבי קפלן ע"מ שיערוך לה צוואה. לפי הצוואה שנערכה כדין הורישה המנוחה את כל רכושה לאימה, שכן מעולם לא נישאה והקשר המשפחתי היחיד שהיה לה היה עם אימה. במהלך חייה הקצרים לא רוותה המנוחה נחת מבני משפחתה והייתה מספרת מדי פעם שקרובי משפחתה האחרים טענו שהיא חולת נפש וביקשו למנות לה אפוטרופוס ע"מ להשתלט על רכושה. באותה הצוואה המנוחה גם הורתה שככל שבעת פטירתה אימה לא תהיה בין החיים, יעבור כל רכושה לאביאל, כך שקרובי משפחתה לא יזכו בחלק כלשהו מעיזבונה - עוה"ד קפלן התבקש לא לגלות לאביאל אודות הצוואה.

לאחר 3 שנים עברה המנוחה להתגורר בניו יורק, שם יצרה קשר עם רב הקהילה היהודית משה פטמן. הרב אימץ אותה ועזר לה בכל מיני עניינים. המנוחה התייעצה עימו רבות ואפילו ביקשה שיהיה מיופה כוח בחשבונות הבנק שלה, ביחד עם בנימין שחר שהיה בן של מכר שלה. ב - 2004 לאחר שאימה נפטרה, ביקשה המנוחה מהרב פטמן להכין מסמך שבו היא תייפה את כוחו לפעול ברכושה. השניים נסעו לבית הכנסת, שם כתב הרב בכתב ידו, דברים אותם הכתיבה לו המנוחה. בין היתר לצד פרטיה האישיים, היא הצהירה, כי את כל רכושה ועיזבונה היא משאירה: "לשני אנשים טובים שעזרו ועוזרים לי והם רבי משה פטמן ור' בנימין שחר מישראל.

המסמך נשא את הכותרת "הצהרה וייפוי כח" וגם נכתב בו - לבקשת המנוחה, כי "אף פרוטה" לא תגיע לבני משפחתה. המנוחה חתמה על המסמך והוסיפה תאריך ליד. עוד לפני חתימתה ביקשה המנוחה מהרב פטמן ששני עדים יהיו נוכחים בעת החתימה. אף שכך אכן קרה, הרי בעת החתימה, הם לא חתמו על המסמך, כעדים לצוואה. רק זמן קצר לאחר מכן כשהמנוחה הבחינה בכך שהם לא חתמו, הם הוסיפו את חתימתם על המסמך המקורי.

ב - 2005 נמצאה המנוחה פצועה קשה ליד מסילת רכבת בצ'כיה והיא נפטרה מפצעיה כשהיא בת 42 שנים. בין חפציה שנמצאו לידה בעת מותה, נמצאו שני מכתבים שנכתבו על ידה. האחד, מכתב ללא תאריך המבקש מעוה"ד קפלן לשמור על הצוואה - "היא בתוקף". האחר נכתב גם בכתב ידה כחודשיים לפני מותה - בשולי דף נייר שבו המנוחה כתבה דברים אחרים לעוה"ד קפלן וביקשה להזכיר לו שלאחר מותה, כל רכושה יעבור לאביאל כפי שהורתה בצוואתה. רק לאחר פטירתה הופתע אביאל לגלות את הצוואה משנת 2000 ועוה"ד קפלן הגיש בשמו בקשה לצו קיום הצוואה.

גם מטעמו של הרב פטמן הוגשה בקשה לצו קיום צוואה. אביאל התנגד לבקשת הרב פטמן, שהבין בשלב מוקדם - לאחר ייעוץ משפטי שקיבל, כי הוא עצמו אינו יכול לרשת את המנוחה, משום שלקח חלק בהכנת צוואתה וכי רק בנימין שחר הוא היורש מכוחה. עכשיו נשאר לביהמ"ש להחליט איזו מבין הצוואות תקפה ומי יירש את המנוחה. נקבע שכותרת המסמך לא קובעת את מהותו ואין בעובדה שהמסמך מ- 2004 נשא כותרת "הצהרה וייפוי כוח" כדי לשלול את האפשרות שהמדובר בצוואה, שהרי בגוף המסמך ביקשה המנוחה שרכושה יועבר לאנשים שבשמותיהם נקבה. השופט הוסיף, כי אילולא המכתבים שנמצאו ליד מסילת הברזל, היה ניתן לקיים את ההצהרה כצוואה בעדים - למרות שהיא נערכה בשני שלבים ואין הצהרה של העדים שהמנוחה הצהירה שזו צוואתה, שכן המנוחה הביעה בהצהרה את רצונה החופשי והאמיתי.

אולם המכתבים ברורים וחד משמעיים בציינם שהצוואה הראשונה בתוקף. למעשה אמירת המנוחה שהצוואה בתוקף הקימה בלב השופט ספק גדול בכך שהמנוחה ראתה במסמך ההצהרה מבית הכנסת צוואה ולדידו די היה בספק שכזה בכדי לקבוע שלא ניתן להכיר בהצהרה כצוואה (השופט אף הוסיף כי אפילו הרב פטמן בעצמו חשב בהתחלה שהמסמך אינו מהווה צוואה. מכך שבמכתבים אלה לא הזכירה המנוחה את ההצהרה מבית הכנסת אפשר ללמוד שבעת החתימה על ההצהרה לא הייתה למנוחה כוונה גמירות דעת לערוך צוואה. ספק זה מנע מהשופט להפעיל את הוראת החוק ולפיה ניתן להכיר בתוקפה של צוואה, למרות פגמים צורניים שנפלו בה. אפילו אם הייתה ההצהרה בגדר צוואה תקפה, ניתן היה לראות במכתב המנוחה לעוה"ד קפלן שנמצא בין חפציה, משום צוואה בכתב יד שביטלה אותה. כך הוחלט שרק הצוואה הראשונה תקפה ואביאל יזכה בכל רכושה.

נכון להיום, ביהמ"ש עשוי להכיר במסמך כלשהו, כצוואה תקפה, גם אם המסמך שונה בתכלית מכפי שנראה שצוואה צריכה להיראות. הדבר עושה שכל, שכן רצונו האמיתי של הנפטר, בנוגע למה שייעשה ברכושו לאחר מותו, הוא שעומד לנגד עיני ביהמ"ש.

תאריך: 01/09/2011
גיליון: 801
עמוד: 36
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il