09/10/2013
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 1223 תוצאות התואמות את החיפוש
היטל השבחה- לא בראש העין
מאת: יהורם אלוני
בית המשפט 'השלום' בפתח תקווה חייב השבוע את הוועדה לתכנון ובנייה בעירייה לפטור את התושבים הגרים באזורים המוכרזים כשיקום שכונות מהיטל השבחה.
בית המשפט 'השלום' בפתח תקווה חייב השבוע את הוועדה לתכנון ובנייה בעירייה לפטור את התושבים הגרים באזורים המוכרזים כשיקום שכונות מהיטל השבחה.
החלטה זו של השופט שטרנליכט לוותה בציפייה רבה, שכן מדובר בנושא שהחל כבר בראשית שנת 2008, בו החלה העירייה לגבות היטלי השבחה וזאת עפ"י חוות דעת משפטית של היועץ המשפטי עו"ד משה כהן.
יהודה יעקב, תושב העיר שהנו מומחה במיסוי נדל"ן, פנה בראשית 2008 למנכ"לית העירייה, הגב' אירית נתן, והודיע לה כי חוות הדעת של עו"ד משה כהן לא "תחזיק מים". בתשובת המנכ"לית למר יהודה יעקב נאמר כי העירייה תמשיך לגבות היטלי השבחה "ואם לתושב יש ספקות עליו לפנות לערכאות".
על פי הוראות החוק לתכנון ובניה, מונה, בהסכמת הצדדים, שמאי מכריע. בהחלטתו קבע השמאי כי אין לגבות היטל השבחה בראש העין באזורים המוכרזים כ"שיקום שכונות". העירייה הגישה ערעור על החלטה זו. המשיב בערעור שיוצג ע"י עו"ד מנשה קמפלר, מודע לכך כי לא גבו היטל השבחה בעיר עד למקרה דנן.
עיקר טענתה של העירייה "תכלית הפטור הינה מצומצמת והיא תקפה לדירה קיימת בלבד, הפטור אינו כולל בניה חדשה". השבוע כתב השופט שטרנליכט בפסק דינו המנומק: "הבחנה זו המוצעת ע"י המערערת אינה עולה בקנה אחד עם תכליתה של הוראת הפטור אשר נועדה להקל במצוקת הדיור באזורי מצוקה... הבחנה זו בין בניה חדשה להרחבת דירה קיימת, הינה מלאכותית ולטעמי, בלתי מוצדקת". בסיום קבע השופט "הפטור נועד לשקם אזורי מצוקה בין ע"י השבחת נכסי התושבים הקיימים ובין ע"י משיכת אוכלוסיה חדשה". בסיום דוחה השופט שטרנליכט, את ערעור העירייה וקובע כי אין לגבות היטל השבחה בראש העין באזורים המוכרזים כ"שיקום שכונות".
תגובת יעקב יהודה: "אני שמח שסוף סוף כבוד השופט שם קץ לניסיונותיו של העירייה לגבות היטל השבחה בראש העין הותיקה". יהודה מציין את התמיכה של סגן ראש העיר מר רזיאל אחרק ושל חברי מועצת העיר מיכאל מלמד ושרי סלע.
מהעירייה נמסר בתגובה: "העירייה כבר הגישה ערעור לבית המשפט והיא בדעה שהחלטת בית משפט השלום בפ"ת שגויה, ועומדת בסתירה לפסיקה רחבת היקף של כל ערכאה משפטית אפשרית בשאלה זו ממש, כולל בית המשפט העליון. כאמור, הוגש ערעור לבית המשפט המחוזי. יודגש כי הצדק החברתי מחייב כי כאשר יזם מתעשר מהקרקע, עליו לשלם לציבור הרחב ולקהילה, בהטבה שהוא מקבל מהרשות. יש לציין כי אין המדובר בתושבים פרטיים שמשפצים, אלא בעיקר ביזמי נדל"ן הבונים בעיקר דירות להתעשרותם, על כן לא יעלה על הדעת שהיזמים יקבלו פטור מתשלום היטל השבחה, וכל התושבים בעיר, כולל בשכונות הוותיקות, לא ייהנו מהשבחה באזור שלהם. העירייה לא תיתן ליזמים פרטיים להתעשר ע"ח תושבים כך מתבקש לנהוג משיקולי צדק חברתי , וכך נפעל, הכול עפ"י פסיקת ביהמ"ש לאחר מיצוי ההליכים המשפטיים".
תאריך: 10/11/2011
גיליון: 810
עמוד: 8
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדוברת
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il