30/08/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 97 תוצאות התואמות את החיפוש
שימוע למועמדי העליון- כשפוליטיקה מתערבת בחוק
מאת: אבי חימי עורך דין
בשנים האחרונות היינו עדים למאבקי כוח לא מעטים בין כנסת וממשלת ישראל (ובעיקר שני שרי המשפטים האחרונים) ובין בית המשפט העליון (ובעיקר נשיאיו לדורותיהם), שהתנהלו בעיקר בזירה התקשורתית והציבורית ועוררו הרבה עניין ורייטינג.
כיום, מאבקים אלה עברו לזירת החקיקה וכאן כבר יש הרבה מקום לדאגה. נכון להיום מונחות על שולחן הכנסת שלוש הצעות חוק לכאורה תמימות אך כאשר מעמיקים בהן ניתן להבחין שעומדות מאחוריהן כוונות לא ממש טובות.
אחת מההצעות עוסקת בשינוי זהות שני נציגי לשכת עורכי הדין, היושבים בוועדה למינוי שופטים. כיום, שני הנציגים נבחרים בבחירות מבין כלל חברי הלשכה ובהצעת החוק מוצע לשנות את ההרכב הנוכחי, כך שאחד הנציגים יהיה יו"ר הלשכה והשני יהיה נציג מאופוזיציית הלשכה. במבט ראשון מדובר בהצעה הגיונית שנותנת "קול" גם לאופוזיציה של לשכת עורכי הדין. אלא, שנראה שמאחורי ההצעה עומדת המחשבה (של שר המשפטים) ששני נציגי לשכת עורכי הדין, אשר יבחרו על-ידי חברי הלשכה, יהיו "נאמנים" לנשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, ולשני שופטי בית המשפט העליון הנוספים אשר יושבים בוועדה ויאפשרו להם להשיג רוב אוטומטי במינוי שופטים לבתי המשפט המחוזי והשלום (5:4) ולעומת זאת שינוי זהותם על-ידי הצעת החוק יביא למינוי נציגים אשר אוהדים את שר המשפטים וממשלת ישראל.
הצעה נוספת שעל סדר היום היא הצעת "חוק גרוניס" שתאפשר את מינויו של כבוד השופט העליון אשר גרוניס כמחליפה של הנשיאה דורית ביניש עם פרישתה בתחילת השנה הבאה, זאת למרות שנותרו לו פחות משלוש שנים לכהן בתפקיד, מצב אשר עושה אותו פסול לתפקיד בהתאם לחוק הנוהג כיום. גם הצעה זו היא לכאורה תמימה אלא שהכוונה העומדת מאחוריה רחוקה מלהיות כזו וכל תכליתה היא למנוע את מינויה של כבוד השופטת מרים נאור לנשיאת בית המשפט העליון, שכן נאור אינה נושאת חן בעיני הממשלה.
וכעת, להצעה הטריה ביותר - הצעת החוק לעריכת שימוע למועמדים לשפיטה בעליון, כך שבנוסף למעבר בוועדה לבחירות שופטים, כל אחד מהם יצטרך גם לעבור מעין "ראיון" בפני חברי הכנסת אשר יוכלו להטיל "וטו" על המינוי. ומה עומד מאחורי הצעה זו? ככל הנראה רצונה של הקואליציה הנוכחית לשלוט בהליך המינוי של אלו שאמורים לפקח עליה.
לדעתי כל ההצעות הנ"ל נובעות ממניעים זרים וממריבות קטנוניות והן משבשות את האיזון העדין והשביר שבעיקרון הפרדת הרשויות, שהוא עיקרון על בחברה דמוקרטית. הצעות אלה מאיימות על עצמאות בית המשפט העליון, שהוא כלב השמירה של הדמוקרטיה ואני לא חושב שאף אחד מכם היה רוצה שהפוּדל של הממשלה ישמור על זכויותיו.

שלכם

אבי חימי

Himi_law@netvision.net.il

תאריך: 17/11/2011
גיליון: 811
עמוד: 4
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il