15/09/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 173 תוצאות התואמות את החיפוש
כל מה שרצית לדעת על לחץ אבל היית לחוץ מכדי לשאול
מאת: אייל פיליפסבורן
העובדות מדברות בעד עצמן- הסיכוי לחיות חיים ארוכים גבוה יותר במדינות עשירות אבל גם ברווחה כלכלית וביציבות בטחונית יש גורם אחד שיכול לקצר בצורה מהותית את אורך חיינו, לחץ נפשי. הבשורה הרעה היא שלרבים מאיתנו יש אותו. הבשורה הטובה- ישנן דרכים להתמודד אתו.
אחת לשנה, מפרסמת סוכנות ה-CIA את רשימת תוחלת החיים בכל מדינה וטריטוריה בגלובוס. המדינות בתחתית הרשימה הן תמיד אותן מדינות- אנגולה, ניגריה, סווזילנד. אותן מדינות ביבשת אפריקה שקורסות תחת מגיפת האיידס ומלחמות האזרחים. גם במדינות הממוקמות בראש הרשימה אין הפתעות של ממש- מונאקו, סן מרינו, אנדורה. מדינות קטנות ועשירות המאוכלסות בידי האלפיון העליון ונטולות כל בעיות כלכליות או ביטחוניות. ההפתעה נמצאת באמצע הרשימה. ארה"ב, המעצמה העשירה בעולם והמדינה בעלת כוח הקנייה הגדול ביותר (אם לא כוללים את הגוש האירופי כיחידה אחת) מתמקמת במקום ה-51 בטבלת תוחלת החיים. ישראל, עם שלל המלחמות והבעיות שלה ממוקמת מעליה, אפילו ירדן ויוון ממוקמות הרבה מעל ארה"ב. תוחלת החיים בישראל עומדת על מעט פחות מ-81 שנה. בארה"ב, תוחלת החיים עומדת על מעט מעל 78 שנה.
מבט על הקשר בין כוחן הכלכלי של מדינות בעולם ובין תוחלת החיים שלהם מראה שאומנם קיים קשר בין שני המשתנים אבל בניגוד למה שמקובל לחשוב, הקשר אינו חד משמעי. השאלה הגדולה היא, מדוע ישנן מדינות בעלות רווחה כלכלית ורפואה מתקדמת שמפסידות במרוץ לתוחלת החיים למדינות עניות בהרבה. במילים אחרות, אם המצב הכלכלי לא הורג- אז מה כן?
ב-7/11 חל יום מודעות ללחץ. ישנה שורה ארוכה של מחקרים שכולם מעידים על כך שמצבי לחץ משנים את ההרכב הכימי במוחנו, פוגעים בעמידות של המערכת החיסונית ומפרישים הורמונים הגורמים להזדקנות של תאים רבים בגופנו. לא ניתן לקבוע כמה שנים מפחית הלחץ מאורך החיים שלנו אבל דבר אחד ידוע- מצבי לחץ תורמים להופעתן של מחלות כלי דם ולב ומחלות אלו הן מגורמי התמותה המשמעותיים ביותר בעולם המערבי.
אזהרה- פיסקה מלחיצה
 כבר שנים רבות הקהילייה הרפואית מכירה בכך שללחץ יש השפעות נרחבות על הבריאות שלנו. ב-2004, הלחץ תפס את מקומה של ההתקררות כגורם השכיח ביותר לאובדן ימי עבודה בארה"ב.
על פי האתר wisegeek.com, המוח מאט ולעתים אף עוצר את ייצור הורמונים כמו דופמין ואת הורמון הגדילה במצבי לחץ. מחסור בשני הורמונים אלו מוביל למצבי רוח המשתנים באופן קיצוני. לחץ מופרז מייצר הורמון בשם קורטיזול. בריכוזים גבוהים, קורטיזול גורם להיעלמותם של תאי דם לבנים (השייכים למערכת החיסונית).
באחד המחקרים המקיפים ביותר שנערכו בתחום זה ע"י NCBI (ראשי תיבות של המרכז הלאומי למידע ביוטכנולוגי) , נבדקו אלפי אנשים ב-52 ארצות ונמצא כי אלו שחוו אירועים לבביים דיווחו על לחצים נפשיים בשיעור גבוה בהרבה מהנבדקים שלא חוו אירועים כאלו. במחקר אחר, נערך מעקב של 36 שנה אחר למעלה מאלף סטודנטים לרפואה. אלו שדיווחו על רמות גבוהות במיוחד של לחץ בתקופת לימודיהם, נטו ללקות באירועים לבביים בגיל צעיר (מתחת ל-55).
במקרה שהגיע למערכת אינדקס, אדם בשנות ה-50' לחייו סיפר שהיה אוהד מושבע של קבוצת כדורגל כלשהי. בגיל 36, מצא את עצמו אותו אוהד במהלך משחק כדורגל מריע על שער שהבקיע אחד משחקני קבוצתו. באותו רגע חש כאבים חדים בחזה ופונה לבית חולים. זה היה התקף הלב הראשון שלו. אחריו באו שניים נוספים. אחרי שלושה התקפים, יצא ליבו של אותו אדם מכלל שימוש. למזלו של אותו אוהד, נמצא לו תורם במהירות והוא עבר השתלה מוצלחת שמחזיקה מעמד עד היום, יותר מעשור לאחר שבוצעה. למערכת אינדקס לא ידוע אם האוהד ממשיך ללכת למשחקי כדורגל.
התקפי לב בגלל קבוצת כדורגל הם מאורעות נדירים אבל בחיינו יש לא מעט אירועים קשים המטלטלים את שגרת היום שלנו ומובילים אותנו למצבי לחץ קיצוניים. בעיות כלכליות, מקרי מוות של בני משפחה או אנשים קרובים אחרים, פיטורים ואפילו מצב בטחוני רעוע. כולם חושפים אותנו ללחצים נפשיים ופיזיים קשים. לחץ משפיע גם על אלו שאין להם בעיות במערכת החיסון או בכלי הדם. במקרים של אלו הסובלים ממחלות כאלו, אפילו אירועי לחץ קלים יכולים להטות את הכף בין תפקוד תקין לסכנת חיים.
 
כמה זה עולה לנו?
גופים רבים בארה"ב ניסו לכמת את העלויות של המשק האמריקאי לבעיות לחץ. בגלל שמחלות רבות נגרמות משורה ארוכה של סיבות, קשה לקבוע זאת בוודאות אולם טווח העלויות עומד על 150-300 מיליארד דולר מדי שנה. אתר medline מציין שכיב קיבה (אולקוס), אחת המחלות הבודדות שנגרמת כמעט תמיד ע"י לחץ, עולה מדי שנה למשק האמריקאי כ-11 מיליארד דולר. בחיי אדם, הנתון מבהיל הרבה יותר. 60,000 איש מתים מדי שנה כתוצאה מסיבוכים של כיב קיבה. לשם השוואה, מספר תושבי ראש העין ושוהם ביחד אינו מגיע למספר זה.
נכון לסגירת הגיליון, לא הגיעו לידי המערכת נתונים על עלויות הלחץ למשק הישראלי, בחיי אדם או בכסף אבל לפי חוזר של משרד הבריאות, שיעור התמותה הנובע מיתר לחץ דם גבוה פי 1.4 מהממוצע האירופי. תושבי ישראל חיים שנים ארוכות אבל הלחץ של אורח החיים המודרני מחלחל גם אלינו. רבים טוענים שישראל מחקה את התרבות האמריקאית. ייתכן וזהו היבט אחד שעדיף לנו להשאיר מעבר לאוקיינוס.
 
הלחץ הוא גזירה משמיים. ההתמודדות איתו- החלטה שלנו
 
אני יודע מה אתם חושבים. ביממה יש רק 24 שעות. הבוס רוצה את הדו"חות שלו בזמן; ילדים נפצעים כשהם משחקים בגן או בבית הספר; מנהל הבנק לא ידחה את תשלומי המשכנתא והשירותים לא קובעים פגישה לפני שהם נסתמים ועולים על גדותיהם. לחץ הוא חלק בלתי נפרד מהחיים של כולנו ואף אחד, אפילו הכתבה הזו, לא ישנו את זה. אלא שהלחץ אינו הבעיה. הבעיה היא איך אנו בוחרים להתמודד איתו. כל אחד מאיתנו בוחר להתמודד עם לחץ בדרכים שונות וכל אחד מסגיר את הלחץ שלו באופנים שונים.

מחקרים מצביעים על שורה של סימפטומים: עישון, שתיית משקאות קלים, תחושת רעד או חולשה בין ארוחות, בעיות שינה, בעיות משקל, התכווצויות שרירים, חוסר אסרטיביות, הפרעה גם מרעשים קלים, דיכאון וקושי בקבלת החלטות. הרשימה, אגב, חלקית.

אם חלק מהמאפיינים האלו הם חלק גם מחייכם, ייתכן ואתם חווים לחץ שאתם לא מצליחים להתמודד איתו בהצלחה. שורה של גופים רפואיים כמו מאיו-קליניק, helpguide.org ואחרים ממליצים על שורה של פעילויות:

- הכניסו מילה חדשה לאוצר המלים שלכם: "לא". כולנו מוחמאים מקבלת אחריות וכולנו רוצים להוכיח, לסביבה ולעצמנו, שאנו מסוגלים לעמוד בהם. עם זאת, אנחנו עדיין חייבים להבין שיש לנו מגבלות. חשוב לתעדף את המשימות ואת האלו הפחות דחופות לדחות למועד אחר.

- ארגנו את לוח הזמנים שלך: לוח זמנים בעל שגרה הוא חלק בלתי נפרד מחיים שלווים. פנו לעצמכם זמן קבוע לביצוע מטלות קבועות ואפילו זמן להירגע. נכון, החיים מורכבים משורה ארוכה של אירועים לא צפויים ועליכם לצפות זאת מראש. מספרים שכשאהוד ברק היה ראש הממשלה, הוא פינה בלו"ז שלו שעתיים ביום לצורך מנוחה, שיחות טלפוניות עם ביל קלינטון (נשיא ארה"ב דאז) וזמן לפגישות שהתארכו יתר על המידה. אם ראש הממשלה יכול לפנות שעתיים ביום, סביר להניח שגם אתם יכולים.

- אל תדחו דברים: גופי ייעוץ בתחום ההתנהגות הארגונית קוראים לזה- מעבר ממעגל הדאגה למעגל העשייה. דו"ח התנועה שלא שולם מציק לכם? הרעשים החשודים העולים מהמנוע ברכב מדאיגים אתכם כבר שבועות? זו ההזדמנות שלכם לקחת את הרכב למוסך ולשלם את החשבון. אם תצטרכו להתפנות לבעיה הזו מתישהו, חשוב שתתפנו אליה כבר בזמן הקרוב ותחסכו דאגות מיותרות.

- הקפידו על שעות השינה: גופים רפואיים רבים ממליצים על שבע-שמונה שעות שינה רצופות בלילה. כיום ישנם מחקרים רבים המעידים ששינה מתחת לשבע שעות תורמת ללחץ הנפשי. מחקרים נוספים מצאו שירידה מתחת לרף של שש שעות שינה רצופות, מחמירה את הבעיה באופן מהותי. העצה הזאת, לא נעים להודות, היא מעט ריקה מתוכן אם אתם סובלים מהפרעות שינה מלכתחילה. במקרים של הפרעות שינה, מומלץ שלא להגזים בצריכת כדורי הרדמה ולהימנע משתיית משקאות עתירי קפאין. חשוב לא פחות, כשאתם שכובים במיטה ואתם ערים לעובדה (משחק המילים מקרי לגמרי) שאתם לא תירדמו בזמן הקרוב, עדיף לקום מהמיטה, לשתות חלב חם, לקרוא ספר ולנסות לישון כשחשים עייפות. באופן אישי, כשאני צריך לישון מוקדם, אני קורא מספר משמים במיוחד (במקרה שלי: ספר השיאים של גינס). בתוך דקות, אני במחוזות אחרים.

- צחוק, קחו אותו ברצינות: צחוק הוא לא רק טיפ שימושי, הוא הפך לענף בתחום הרפואה. כיום נפתחים בכל העולם וגם בישראל קורסי ליצנות רפואית. ליצנות רפואית, תחום שהומצא ע"י ד"ר פאטץ' אדאמס הוכיח את עצמו בשיפור מצבם של חולים רבים. הצחוק משחרר אנדורפינים ודופמין, שני הורמונים הממלאים שורה ארוכה של פונקציות ותורמים לחוזקה של המערכת החיסונית ולאיזון הנפשי. התייחסו להומור כתרופה והקפידו לקחת אותה במינונים יומיים.

עצה קטנה לסיום מהדלאי לאמה

הדלאי לאמה, המנהיג הרוחני של הגולה של הטיבטים העביר את כל חייו הבוגרים מרוחק אלפי קילומטרים מהעם שהוא נבחר להנהיג. אחד הציטוטים המיוחסים לו (ושהופיע בסרט "שבע שנים בטיבט") אומר דלאי לאמה הצעיר לאוסטרי שהגיע לטיבט את המשפט הבא. "אם אפשר לפתור את הבעיה, אתה לא צריך לדאוג לגביה. אם אי אפשר לפתור את הבעיה, הדאגה גם כך לא תעזור." המוטו שאתם תאמצו זוהי החלטה שלכם. פשוט אמצו את המוטו שיבטיח לכם שלוות נפש, ואם אתם סקרנים, תוחלת החיים של תושבי טיבט הוכפלה בחמישים השנים האחרונות.
 
התמונות: צילומי אילוסטרציה.
תאריך: 24/11/2011
גיליון: 812
עמוד: 6
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il