13/09/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 173 תוצאות התואמות את החיפוש
חתונה- המדריך לאלו שלא אוליגרכים
מאת: אייל פיליפסבורן
החתונה הטיפוסית, עלולה לעלות לזוג הישראלי הממוצע יותר משנת משכורת. החל מסידורי פרחים, המשך בטבעות ושמלת כלה וכלה ב-תקליטן או להקה. חתונות הפכו לאירוע עם מורכבות של אולימפיאדה (אולי בגלל זה הסמלים של שתיהן הם טבעות?).
כך או כך, אנשים ידברו על החתונה שלכם. עם תכנון חכם, האנשים האלה לא יהיו מההוצאה לפועל.
שלושים ושבע אלף. זהו מספר הזוגות שהתחתנו בישראל בשנת 2009, ע"פ נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. זוגות אלו החליטו למסד את הקשר שלהם ולהתחייב אחד לשני. הם בירכו את האורחים, החניקו דמעה כשהקריאו את נדרי החתונה . לכל אחד מהם, עברה בשלב זה או אחר, מחשבה אחת: מה הסיכוי שהצ'קים יצליחו לכסות את הוצאות החתונה? (תשובה: סיכוי לא ריאלי)
 
אזהרה- הפיסקה הבאה עלולה להכיל קורטוב של ציניות
 
לא נעים להודות בכך אבל גם אחד האירועים המשמעותיים בחייו של כל אדם (ואין במשפט הזה נימה של ציניות) חושף את שני בני הזוג לשורה ארוכה של החלטות שהרוחניות היא מהם והלאה. החתונה הממוצעת הפכה מחגיגה צנועה ברבנות לאירוע עם מורכבות לוגיסטית והשקעה בפרטים שלא הייתה מביישת מארגני אולימפיאדה.
ע"פ האתר האמריקאי costofwedding.com, בחתונה ממוצעת בארה"ב פוקדים 150 אורחים. בישראל, חתונה עם 150 מוזמנים בד"כ מרמזת שהזוג המאושר הוא נטול כל כישורים חברתיים. ההוצאות עבור חתונה בארה"ב מגיעות ל-$26,000, סכום דומה להוצאות החתונה הממוצעת בישראל אבל חשוב לציין שהשכר הממוצע בארה"ב גבוה פי 1.5 מזה הישראלי. מה שאומר שאם החתונה הישראלית תגזול מהזוג האמריקאי כשבעה חודשי משכורת, הזוג המקביל בישראל יצטרך להקריב שלושה עשר חודשי משכורת. כמעט פי 2.
בחודשים שלפני החתונה, הזוג הממוצע יחליט על האולם, תקליטן, קישוטי פרחים, המוזיקה בכניסה לחופה, המוזיקה לאחר שבירת הכוס, סוג הפרחים על השולחן, המשקאות החריפים בבר, סוג המתאבנים שמלצרים יגישו לאורחים לפני הארוחה וכמובן בל נשכח את סרט החתונה.
נתחיל מהסוף. מספר סרטי החתונה שנערכו ב-2011 ונצפו יותר מפעם אחת עומד על אחד: החתונה של קייט ו-ויליאם. שאר הסרטים, לא נעים לומר, יוגלו למדף נידח במחסן. באחד המקרים שהגיע למערכת אינדקס, אדם הזמין לחתונתו צלם מקצועי שיתעד את האירוע. החתונה עברה ללא תקלות מיוחדות אך מספר ימים לאחר מכן, נחרד האיש לשמוע שבציוד הצילום היה לא תקין ולא נשאר תיעוד של החתונה.
כן, תקלות יכולות להתרחש גם בתכנון המדוקדק ביותר. חברות ביטוח שתפקידן לאתר את התרחישים הללו ולהיערך אליהן בהתאם, כבר השיקו פוליסות ביטוח למקרה של שיבושי חתונה. ביום החתונה הכביש נחסם לתנועה והחתן איחר בשעתיים? גשם לא צפוי הפך את הקינוחים לתמיסות דלוחות? ישנן מספר פוליסות שמספקות שיפוי במקרים כאלו. לשיפוי יש שורה ארוכה של סייגים שלא ניכנס אליהם במסגרת כתבה זו. חשוב לציין שבני זוג הרפתקניים או חולים במחלות כרוניות בטרם חתימת הפוליסה, יצטרכו להמשיך להיזהר.
 
השמלה הלבנה- המסורת והאירוניה
 
אין מסורת וותיקה ומעוגנת יותר בחתונה מכלה הלובשת שמלה לבנה ביום חופתה. ע"פ אתר של המרכז לטכנולוגיה חינוכית, נוהג שמלת הכלה
הלבנה נועד כדי "שלא לבייש את מי שאין לה". המסורת היהודית גורסת שביום חתונתה של כלה, לא ניתן יהיה להסיק על מצבה הכלכלי. המסורת, כמאמר הפתגם, היא לא מה שהייתה פעם.
היום מחירי שמלות הכלה רחוקים מרחק שנות אור מהמסורת. מחירי שמלות כלה חדשות נעים מאלפי שקלים בודדים עד ל-20,000 ₪ לשמלה של מעצב ידוע. כלות רבות אשר נאלצות להדק חגורה (ולא רק בגלל הדיאטה הבלתי נמנעת) יכולות למצוא שמלות כלה יד שנייה ואפילו במכירות פומביות של כונסי נכסים. לא רומנטי במיוחד אבל זול בהרבה.
ללא שום קשר לתג המחיר של השמלה, חשוב למדוד אותה בפרק זמן סביר לפני החתונה. ישנה שורה ארוכה של מקרים בהן כלות קיבלו שמלות כלה פגומות, בעלות תפרים בולטים, שמלות שהקשו על כלות להתנייד או שאילצו אותן לשכור שמלות אחרות. רבות מאותן כלות בחרו לתבוע את מעצבי השמלות וישנם לא מעט מקרים בהם בית המשפט הכיר בעוגמת הנפש של הכלה כעילה לפיצויים. מכיוון שדיונים בבתי משפט הם תהליך ארוך ומייגע, מומלץ לתזמן את קבלת השמלה לפחות שבועיים לפני החתונה כדי לבדוק אם יש בעיות בנוחות או בעיצוב של השמלה.
רבים מאמינים שהסיכון הכרוך בהזמנת שמלה פשוטה למראה באחד האירועים החשובים בחייו של אדם פשוט אינו שווה את החיסכון במחיר. אחרים סוברים ששמלת חתונה לבנה שאינה ראוותנית אינה רק בחירה הגיונית מבחינה כלכלית אלא מקיימת את צו המסורת היהודית. מיותר לציין שרוב התומכים באסכולה השנייה הם גברים. במכתב של אדמו"ר שליט"א (הידוע יותר בכינויו- הרבי מלובביץ') שפורסם בביטאון חב"ד, מציין הרב את דעתו על חתונות ראוותניות ומפוארות. "אין עניין בכלל לבזבז מעות על הוצאות חתונה...ויקר ממונם של בני ישראל להשתמש בו – לא בשביל להראות לפלוני שכאן היו פרחים גשמיים יותר מאשר לפלוני." חשוב לציין, למען הגילוי הנאות, שהרבי מלובביץ', מלבד היותו דמות בכירה בחסידות המודרנית ובר סמכא בענייני הלכה, היה גבר.
ישנם אלו המנסים לחסוך בהוצאות החתונה ע"י ניסיון להציגם כהוצאה עסקית. לפני מספר שנים, בעל עסק ערך אירוע (בר מצווה, במקרה זה) לבנו. אותו אדם החליט לגלות "יצירתיות" ודיווח על האירוע כהכנסת אורחים. רישום כוזב של אירוע כהוצאה עסקית אינו רק מעשה פלילי, הוא גם אוויליות לשמה. מיותר לציין שנחת זרועות של מס הכנסה יכולה להכאיב לכיס הרבה יותר מהאירוע עצמו.
 
הדרך הטובה ביותר לגבר לזכור את יום החתונה היא לשכוח אותו פעם אחת (ועוד עצות)
באינטרנט תוכלו למצוא רשימה ארוכה של קבצי אקסל בהם תוכלו להזין את ההוצאות השונות כדי לקבל אומדן תקציבי משוער. היבט אחד חשוב
לא פחות אך הרבה פחות שכיח הוא תכנון הזמן. חתונה היא אירוע מורכב גם אינכם צאצאים של אוליגרך או של טייקון מקומי. תכנון מתוזמן של החתונה יכול לחסוך לכם עוגמת נפש כלכלית ונפשית.
רבים מאתרי החתונות מפצירים בבני הזוג שלא להניח שהצ'קים של האורחים יצליחו לכסות את הוצאות האירוע. אין נתונים מהימנים לגבי הוצאה בפועל של החתונה עבור בני הזוג אבל על בני הזוג להניח שמחצית מתקציב החתונה ייאלץ לבוא מבני הזוג. כמו כן. תקציב החתונה צריך להתיר מרווח של כ-10% לאירועים בלתי צפויים. שולחנות יכולים לקרוס עם סידורי הפרחים עליהם גם אם לא קיבלו לכך אישור מבני הזוג, עוגות חתונה אינן זקוקות לרעידת אדמה בשביל לאבד מיציבותן ותמיד קיימת האפשרות שמספר הסדרנים שיידרשו לכוון את האורחים יהיה גדול בהרבה מכפי שתוכנן. "צפה לבלתי צפוי" הופיע לא פעם ולא פעמיים בכתבות באינדקס. הוא רלבנטי גם ביום החתונה.
מרגע שהחלטתם על תאריך ועל מסגרת תקציב, חשוב להתחיל עם רשימת האורחים. תהליך זה ארוך ומורכב, פנו לו זמן רב בלו"ז שלכם. זו גם הזדמנות לברר האם האורחים בחתונה שלכם יהיו בעיקר משפחות או צעירים. אם אתם רואים שהרוב המוחלט של המוזמנים מורכב ממשפחות (שההמחאות עבור כל מוזמן נמוכות מאלו של זוג צעיר), יש לשקול השקעה בהפעלות לילדים או בשכירת גן אירועים גדול יותר על חשבון מגוון המנות המוצעות.
אחרי שגיבשתם רשימת מוזמנים ואת כתובותיהם ולאחר שסיימתם לנסח את ההזמנה, בקשו מחבר קרוב לעבור על הנוסח. ע"פ אתרי חתונה שונים, קרוב לרבע מההזמנות נשלחות מחדש בשל טעות כזו או אחרת. חשוב לערוך רשימה מסודרת של האורחים והסטטוס שלהם. סטטוס במקרה זה, אינו הסטטוס בפייסבוק אלא – האם הם אישרו את הגעתם, האם יצרתם איתם קשר, האם לא ברור כמה אנשים מאותה משפחה יוכלו להגיע לאירוע וכו'.
חשוב לקבוע תאריך יעד לאישור של כל אחד מהסידורים המרכזיים. אתם יכולים לעשות זאת בלוח השנה בסלולארי שלכם באאוטלוק במחשב או אפילו ביומן ידני אם אתם לא חובבי טכנולוגיה. גם אם המוח שלכם יהיה טרוד מדי כדי לזכור שורה כה ארוכה של פרטים, היומן שלכם, יוכל לזכור את הכל. חשוב לנהל יומן ברשת כדי שתוכלו להיכנס אליו גם אם שכחתם את הנייד שלכם בבית.
עוד משהו- ע"פ המסורת, בני זוג לא אוכלים בחתונה. הם עסוקים בתצלומים, סיבובי תודה בכל השולחנות ודאגה אינסופית להתנהלות התקינה של כל האירוע. מומלץ לחתן ולכלה לאכול לפני החתונה ולא לדאוג לקרקורי הבטן להכתיב את מהלך הערב. למהדרין הנוהגים לצום ביום החתונה, מומלץ לבקש מאדם ניטראלי להסיע אל מקום החתונה וממנה. לפני מספר שנים פורסם בתקשורת על אדם שצם לפני חתונתו ונהג בעצמו ביחד עם כמה מקרוביו. מסיבות שלא התבררו, הנהג איבד את השליטה ברכבו ונהרג יחד עם כל נוסעי הרכב.
 
אנו מאחלים לכם עתיד שכולו זיכרונות טובים (ציטוט משיר של בילי ג'ואל)
 
המרכיב החשוב ביותר בחתונה היה ונשאר עניין של טעם. כולנו היינו בחתונות מפוארות ויקרות שהיו אירועים טראומטיים משום שהכסף החליף
את שיקול הדעת. בשורה התחתונה, בני הזוג משתפים את משפחותיהם וחבריהם באהבתם אחד לשני, לא בהערכה המשותפת לבורקס ברוטב פטריות או למוזיקה של זמר חתונות זה או אחר. אם אתם מתכוונים למסד את מערכת היחסים שלכם בקרוב, תבחרו בחתונה שאתם תהיו שלמים איתה, לא עם החתונה שאתם חושבים שחבריכם מצפים שתערכו.

ואם אפשר, אנחנו רוצים את רוטב הפטריות בצד.

התמונות: צילומי אילוסטרציה

תאריך: 02/02/2012
גיליון: 822
עמוד: 6
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il