27/08/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 97 תוצאות התואמות את החיפוש
הספק הסביר – איכה?
מאת: אבי חימי-עו''ד
בזמן שתקראו שורות אלו, הכנס השנתי של לשכת עורכי הדין בנושא המשפט הפלילי תחת הכותרת ''הספק הסביר – אַיֶּכָּה?'', המתקיים באילת, יהיה בעיצומו.
הכותרת לכנס לא נבחרה מתוך כוונה להכעיס או להתריס, אלא תחת כמיהה אמיתית להפיח רוח חדשה בספק הסביר שנראה שהופך לחמקמק יותר ויותר ברבות השנים. המונח ספק סביר מייצג את עליונות הערך החברתי, של צמצום החשש מפני הרשעות שווא, על פני האינטרס הציבורי, בהרשעתם של אלו שחטאו ופשעו ולמרות שהיה לו מקום של כבוד במשפט מאז ומתמיד - ובלשונו של הרמב"ם: "ויותר טוב ויותר רצוי לפטור אלף חוטאים, מלהרוג נקי אחד ביום מן-הימים" (ספר המצוות, חלק לא תעשה) - הספק הסביר נכנס לתוך ספר החוקים הישראלי רק בשנת 1994.
משפט אחד קטן שהתווסף לו לחוק העונשין - "לא יישא אדם באחריות פלילית לעבירה אלא אם כן הוכחה מעבר לספק סביר" - נתן הכרה ומיסוד להיסטוריה של אלפי עמודים של קולמוסין, שנשתברו, מאות בשנים, אודות מהותו ומיהותו של הספק הסביר. המשפט הקטן הזה, שהוא עולם ומלואו, היה חלק אחד מתיקון נרחב של חוק העונשין, והייתה תחושה שמתרגשת עלינו מהפכה של ממש. כך האמנתי כסניגור צעיר, בימים בהם התיקון לחוק נכנס לתוקפו.
כיום, כשכבר איני צעיר במקצוע ולאחר שצפיתי בתהליך התבגרותו של תיקון החוק, עד לשנות נערותו כיום, אני מרגיש תחושת החמצה. אני תופס את עצמי כאדם ריאלי וגם כסניגור ריאלי, ובהתאמה, ככזה שיודע לזהות ספק סביר כשהוא רואה אחד (ואני לא רואה כזה תחת כל עץ רענן). אבל, כשדברים שרואים מכאן לא רואים משם (והכוונה היא במיוחד למרום כס השיפוט) אתה מתחיל לתהות האם אתה באמת ריאלי, האם אתה מתחיל לראות ספקות סבירים וזיכויים במקום בו ההרשעה נחרצת. כשאתה מגלה שסניגורים רבים אחרים שותפים לתחושות ולתהיות שלך, אז צריך להירתם למשימה - שהיא משימה לאומית – של השבת הספק הסביר לתלם, בחוד החנית של המשפט הפלילי.
המאבק על הספק סביר הוא מאבק שמתנהל יום ביומו בין כותלי בית המשפט, וכאשר ניתנה לי הזכות להיות יו"ר משותף של הפורום הפלילי של לשכת עורכי הדין, שמתי לי למטרה ושליחות להחזיר עטרה ליושנה. אולי לא נגיע לאידיאל עליו דיבר הרמב"ם, אבל עם המצב הקיים אסור לנו להשלים, ובכוונתי להוביל את חבריי למקצוע במסע לא פשוט, עם כמיהה לעבר ופנים לעתיד בו ספק סביר הוא לא עוד חזון נפרץ.
 
שלכם
אבי חימי
Himi_law@netvision.net.il
תאריך: 16/02/2012
גיליון: 824
עמוד: 4
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il