27/08/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 97 תוצאות התואמות את החיפוש
פרי העץ המורעל
מאת: אבי חימי- עו''ד
רגע לפני שנשיאת בית המשפט העליון (בדימוס), דורית ביניש, עוזבת את כס השיפוט, היא משלימה את המלאכה שהחלה עוד לפני חמש שנים
...(אז קבעה, בפסק דין תקדימי, כי ניתן לפסול ראיות שהושגו שלא כדין) ופסלה בשבוע שעבר (יחד עם השופטים יורם דנציגר ועדנה ארבל), לראשונה בארצנו, ראיות שהמשטרה תפסה במהלך חיפוש שאינו חוקי (במקרה האחד מדובר בסכין ובמקרה האחד בסם) ובהתאמה, הורו השופטים על זיכוי הנאשמים. אמנם מדובר בצעד קטן, כזה שעוסק בפסילה של "רק" סכין ו"רק" סם לצריכה עצמית, עבירות שעל דרך הכלל אינן מחייבות מאסר, אבל המסר שיוצא מבית המשפט העליון הוא רם וברור - מי שמבקש להעמיד אזרחים לדין פלילי חייב, גם חייב, להקפיד בעצמו על החוק ולכבד את זכויות האזרח, חובה שלמרבה הצער משטרת ישראל לא מקפידה עליה וזו בלשון המעטה.
פסק הדין מחזיר לנו, האזרחים הקטנים, קצת מהכוח שהמשטרה לקחה מאתנו ברבות השנים והחל משבוע שעבר, יֵדַע כל שוטר שכבר אינו יכול לגשת אלינו באקראי ולבקש לעשות חיפוש על גופנו, ברכבנו או בביתנו אלא אם יש בידיו צו שיפוטי ו/או חשד סביר שביצענו עבירה ובהעדר אחד מאלה, יֵדַע כל אזרח כי הוא רשאי לסרב לחיפוש וכי לא ניתן לזקוף את הסירוב לחובתו.
יש לקוות שהמשטרה תשכיל להפנים את האמור ולהקפיד על זכויות אזרחים, חשודים ונאשמים באשר הם ולא תגביל הקפדה זו רק בענייני חיפוש. אלא שהמציאות מלמדת שכנראה שנצטרך פסק דין ייחודי לכל תחום ותחום בו לא מקפידים על זכויותינו ורק כך תלמד המשטרה קפדנות מהי. נראה לי שאולי בשלה העת שהמחוקק יאמץ את תורת פרי העץ המורעל, יציר המשפט האמריקאי, לפיה כל ראיה שהושגה באופן בלתי חוקי וכל מידע הנובע ממנה אינם קבילים במשפט הפלילי [תחת הלוגיקה שאם מקור הראיה (העץ) מורעל אז כל תוצריו הנלווים (הפירות)].

שלכם

אבי חימי

Himi_law@netvision.net.il

תאריך: 15/03/2012
גיליון: 828
עמוד: 4
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il