11/09/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 173 תוצאות התואמות את החיפוש
אז אני אוסף אותך בשמונה?
מאת: אייל פיליפסבורן
''מחפשת אביר על סוס לבן'' ''מחכה לחצי השני שלי'' ''נמאס לי לישון באלכסון''. קל לתייג את מערכות היחסים שלנו לשורה מתומצתת של קלישאות. עשרות אלפי אנשים בישראל מוצאים את עצמם מחפשים את הנפש התאומה שלהם, בוררים דרך הר הקלישאות בניסיון להכיר את האדם.
...האם יש סוד להצלחתן של מערכות יחסים? - בהחלט. האם הוא פשוט להשגה? לא. וזו בדיוק הסיבה מדוע חשוב כל כך להילחם עליו.
 
 
לפני שאתם מתחילים לקרוא את הכתבה, אנא מלאו את השאלון הקצר הזה (השאלון הוא אנונימי):
-האם אתם בחנתם את עצמכם בראי בשבוע האחרון הרבה מעבר לממוצע?
- האם אתם בדקתם מסעדות או פאבים חדשים למרות שאתם מאוד נהנים ממקומות הבילוי הקבועים שלכם?
-האם ניסיתם לברר למה אנשים מתכוונים שהם אומרים "אביר על סוס לבן"?
אם עניתם בחיוב על שתיים או יותר מהשאלות הללו, יש סבירות גבוהה למדי שאתם יוצאים לדייט בימים הקרובים. אם זה נכון, אתם הולכים לבלות את הימים הקרובים בניסיון נואש לפצח מה, לכל הרוחות, הצד השני רוצה, במקום לחשוב על מה אתם רוצים. השאלה השנייה חשובה בהרבה, נחזור לכך בהמשך.
אם אתם מחפשים את הדייט הבא שלכם מעל גבי האינטרנט, אתם באופן אירוני למדי, לא לבד. שירותי ההיכרויות מגלגלים מדי שנה הכנסות של שני מיליארד דולר בכל העולם. שירותים אלו נעים מאתרי היכרויות. חברות המספקות פעילויות לפנויים פנויות, משרדי שידוכים וכו'. אנחנו אפילו עוד לא כוללים חוגי זומבה, סלסה ומקביליהם שהפכו בשנים האחרונות למפגש עבור אנשים שמאמינים שכישורי הריקוד שלהם יעזרו להם במשימת החיזור. כותב שורות אלו שייך לאנשים שכישורי הריקוד שלהם גורמים לאחרים לחשוב שהם חוטפים התקף אפילפטי.
 
סיפור מהאגדות-קום
ענף ההיכרויות קיים מאז ומתמיד אלא שבעשורים האחרונים, שתי תופעות הפכו אותו לתעשייה אדירת היקף שרבים מאיתנו, כולל כותב שורות אלו, היו לקוחות שלה. התופעה הראשונה היא הנישואים המאוחרים. ע"פ נתוני הלמ"ס, גיל הנישואין הממוצע של אישה בישראל עומד על 27 אלא שנתון זה אינו משקף את התמונה האמיתית משום שהוא כולל את הנישואין של משפחות בקהילייה החרדית והדתית אשר באופן מסורתי (משחק מילים מקרי לגמרי) מתקיימים בגיל צעיר. כיום שיעור הרווקים והרווקות מעל גיל 30 גבוה לאין ערוך משיעורם בשנות ה-60' וה-70'. רבים מסבירים תופעה זו במספר גורמים: העולם העסקי כפי שהוא בנוי היום, מחייב השקעה אינטנסיבית בעבודה עבור אנשים צעירים שעדיין לא צברו ניסיון. אנשים אלו מוצאים את עצמם דוחים את ההתמסדות לטובת הקריירה והאילוצים הכלכליים. התופעה השנייה שעתידה להיות בולטת יותר ויותר היא תופעת האונליין. בעבר, הפעילויות החברתיות היו הקרקע הפורייה ביותר להיכרויות. מקום העבודה היה בעבר אחד המקומות השכיחים ביותר להיכרות רומנטית. היום, כשרגישות היתר, היסטריית הפוליטיקלי קורקט וסביבת העבודה המוגבלת לעובדים בודדים, הסיכוי להכיר את בן או בת הזוג בסביבת העבודה צונח מהר יותר מדירוג האשראי של יוון. ב-2010, כל זוג חמישי בארה"ב שהחליט למסד את הקשר, הכיר באינטרנט. בישראל, עדיין אין נתונים מעודכנים אבל אם ישראל לא הגיעה למספר זה, היא וודאי אינה רחוקה ממנו. במדגם הלא מייצג של כותב שורות אלה ושל חבריו, האחוזים גבוהים בהרבה. שורת אתרי ההיכרויות בישראל נרחבת למדי.ישנם אתרי היכרויות לאנשי קריירה, לשומרי מסורת, לאוכלוסיה הגאה, קיימים אפילו אתרי היכרויות לאלו המוגבלים פיזית או נפשית. באינטרנט יש מקום לכולם, כמעט.
ד' (השם המלא שמור במערכת) אדם אמיד למדי בשנות ה-50' לחייו. הוא גרוש מספר שנים ומחפש את האישה שתסיר את אחת הרעות החולות של החברה המודרנית- הבדידות. ד' מסרב להשתמש באינטרנט ובוחר בטכנולוגיה בסיסית יותר- הטלפון. מספר חברות מאפשרות למועמד להשאיר הודעה בתא קולי שלו עצמו וכאשר מועמדת מביעה התעניינות בהודעה, היא יכולה להשאיר את פרטיה בתא הקולי של ד'. כשאני שואל אותו למה הוא לא מעדיף להיכנס לאינטרנט ולראות תמונה, הוא מבטל את דבריי. עבור ד' תמונה אחת אינה שווה אלף מילים. ד' אינו מציין שהוא מעט פוחד מהאינטרנט אבל סביר להניח שהרתיעה מהמדיום החדש וודאי מהווה שיקול. לא צריך להיות מתכנת בגוגל בשביל להבין שהאינטרנט אינו אופנה חולפת. כל אדם רשאי לפעול בזירה הנוחה לו להכיר את בן או בת הזוג שלהם אבל מערכות היחסים בד"כ לא מגלות סלחנות כלפי אנשים שפוחדים לנסות דברים חדשים.
 
האביר על הסוס הלבן
אלו שהתגברו על הפחד מהמדיום "החדש" עומדים בפני פחד גדול יותר, אולי הפחד הגדול מכולם. כעת הם צריכים לחשוף את עצמם בפני עשרות אלפי בני/בנות זוג פוטנציאליים. הקלישאות הברורות כמו זו המופיעה בכותרת אינן משתייכות לקטגורייה זו. אלא אם כן "סוס לבן" הוא שם קוד לרכב חברה. עוד משפט שחוק וטחון עד דק הוא "מה כבר אני יכול לספר על עצמי במאה מילים". חלקנו מעדיפים לספר על עצמנו פנים אל פנים אבל כל אחד מאיתנו חייב לדעת לכתוב על עצמו משפט או שניים. האמת היא שקשה לנו לספר על עצמנו, בלי שום קשר למכסת המילים שאנחנו צריכים למלא. מאה מילים, אגב, הוא פחות ממספר המילים בפסקה הזו.
כמובן, ישנם מקרים של אלו החושפים יותר מטפח או טפחיים מחייהם האישיים. במינון סביר, כנות היא נכס יקר ערך אבל אנשים המוכנים לחשוף את הסיפורים האישיים שלהם בפני אנשים שהם לא מכירים, יוצרים מהמקשיב לגלות רף דומה של כנות, רף שרבים מאיתנו לא מוכנים לעמוד בו. אני יכול לומר מניסיון אישי שפירוט באריכות היתר על מערכות יחסים קודמות כבר בדייט הראשון, גרם לי לתחושה שאני לא נכנס למערכת יחסים אחת אלא לשאריות של מספר מערכות יחסים שכנראה טרם הגיעו לסיום.
 
"למה להתחתן כשאפשר לפגוש אישה שאני שונא ולקנות לה בית?" (רוד סטיוארט)
גישה צינית ושוביניזם, גם אם הם נאמרים ברוח מבודחת, לא אמורים למצוא את דרכם לשולחן הדייטים. את זה, גם הזכרים הפרימטיביים ביותר הבינו. מסיפורי דייטים שהגיעו למערכת אינדקס, אנשים רבים (רובם גברים) טרם למדו את קודי ההתנהגות הבסיסיים ביותר. נשים סיפרו על בני זוג שהופיעו לדייט הראשון כשהם שיכורים, אחרות סיפרו על הצעות מעוררות חלחלה שמסיבות ברורות, איננו יכולים לפרט בעיתון משפחתי. נסתפק בהצהרה שגם אם מנטרלים את המרכיב המוסרי מהמשוואה, ההצעות האלו דורשות מבנות הזוג גמישות שקיימת רק אצל חסרי חוליות.
ההגבלות בדייט המצוי בד"כ מתרכזות באוכל- לא לאכול דברים עם רוטב, לא להזמין שום דבר עם שוקולד, להימנע ממאכלים שיכולים להכתים את החולצה וכו'. נשים רבות מספרות על לבטיהן על איזה זוג נעליים לבחור ובאיזה בושם להשתמש. כותב שורות אלו אינו דוגמא מייצגת לכל אוכלוסיית הגברים, אבל אני חייב לציין שאם רוב חברותיי לשעבר הופיעו עם נעלי קרוקס לדייט, לא הייתה לי שום דרך לדעת.
 
הטאו של סטיב- שלושה כללים שעובדים
לפני עשר שנים, הבליח סרט אמריקאי קטן למסכים בשם "האהבה ע"פ סטיב". הסרט מגולל את סיפורו של אדם נטול משאבים כלכליים או יופי חיצוני שמצליח בתחום הרומנטי מסיבה שאינה ברורה לאיש, לנהל מערכות יחסים רומנטיות עם בחורות שאמורות להתעלם מקיומו. שלושת העקרונות שהסרט מציג אולי אינם ערובה לדייט מוצלח אבל בכנות, כל אדם הניגש לדייט חייב לקחת את שלושת העקרונות הללו כקו מנחה:
עיקרון מספר 1- הדייט הראשון אינו רומנטי. העמידו פנים שאתם יוצאים עם ידיד/ה. השאירו רמיזות לא אפלטוניות להזדמנות אחרת. זו ההזדמנות שלכם להכיר את האדם שמולכם.
עיקרון מספר 2- תהיו יוצאי דופן. נכון, השגתם הרבה בחיים. העבודה, הסמארטפון, הריהוט החדש בסלון. אבל אף אחד מאלה לא מבדיל אתכם מצבא האנשים מסביבכם. זה השלב שבו אתם צריכים להיות כנים. אם יש לכם כישרון, ידע אדיר בנושא לא טריוויאלי או אפילו סבלנות אינסופית שיש רק למעטים, זה הזמן להפגין תכונות אלו. עוד משהו, כסף הוא לא תכונה.
עיקרון מספר 3- אנו נמשכים לאלו הנסוגים מאיתנו. טלפונים יומיומיים ומשלוח זרי פרחים מדי יום היא מחווה של רצון טוב אבל ברוב המקרים, היא תתקבל בהסתייגות. יש משהו מאוד מרתיע באדם המנסה להתיש אותך כדי שתסכים לקבל אותו.
 
"אני לא מוכן להיות חבר במועדון שמסכים לקבל אנשים כמוני" (גראוצ'ו מרקס)
שורה ארוכה של מחקרים בדקו את סוד הצלחתם של נישואים. כסף ומראה חיצוני הם יסודות רעועים מאוד לנישואין. הסטטיסטיקה רוויה בדוגמאות לנישואין שכל ההון שבעולם לא הצליח למנוע את התפוררותם. המחקרים מגלים משתנים מסוגים שונים- חלקם טוענים שהמפתח להצלחה הוא תקשורת כנה ופתוחה בין בני הזוג, אחרים טוענים שהתאמה באופי בין בני הזוג מסייעת אף היא (רוב המחקרים טוענים ש"הפכים נמשכים" הוא מיתוס). רוב המחקרים מסכימים על דבר אחד- כבוד והערכה הדדית הם היסודות הבלתי מעורערים של כל מערכת יחסים. הכנות היא הדרך לשמר את ההערכה, הנאמנות היא ההוכחה למחויבות שלנו לכבוד והערכה והמחמאות הן הדרך שלנו להראות שהכבוד וההערכה של הצד השני אינן מובנות מאליהן.
בני הזוג שמצליחים לשמר את העקרונות האלו למרות שורת האתגרים שהחיים יזמנו להם, יצליחו לשמר את הזוגיות שלהם בלי שום קשר לצבע הסוס בחנייה.
 
התמונה: צילום אילוסטרציה
תאריך: 15/03/2012
גיליון: 828
עמוד: 6
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il