26/08/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 97 תוצאות התואמות את החיפוש
על מותו של רב מרצחים וגסיסת האכיפה
מאת: אבי חימי-עו''ד
אין בי טיפה של צער על מותו של דמיאניוק (חוץ מהצער על כך שנפטר כאדם חופשי), אשר לקח איתו לקבר את התשובה לשאלה האם הוא היה איוון האיום או לאו.
תשובה שהדעות עליה חלוקות, תלוי את מי שואלים. סנגורו, דאז, יורם שפטל, אמר השבוע שדמיאניוק "הוא איוון האיום כמו שאבא שלי היה", והשופטת בדימוס, דליה דורנר, מי שדנה בזמנו את דמיאניוק למוות, התבטאה שגם בימים אלה היא עדיין "משוכנעת שהוא איוון האיום".
כך או אחרת, דמיאניוק זוכה בבית המשפט העליון, לאחר שחמישה שופטים סברו שזהותו, כאיוון האיום, לא הוכחה מעל לכל ספק סביר. החלטה זו (נחשוב עליה מה שנחשוב) היא סמל לעוצמתו של הספק הסביר ולחובתו של בית המשפט לזכות נאשם שאשמתו לא הוכחה, לא משנה עד כמה המשפט מתוקשר וחשוב (לכשעצמו) ולא משנה עד כמה הנאשם הספציפי יכול ויהיה בזוי (לכשעצמו). סמל, שכבר כתבתי כאן לא מזמן, שיש לי געגועים עזים אליו ולכן אני מוצא לנכון להזכיר אותו שוב (כחצי הכוס המלאה בסאגת דמיאניוק).
אזכור שמו של דמיאניוק צריך לעורר בנו גם שאלות שחורגות משאלת זהותו, שהרי הוא היה הפושע הנאצי היחיד, מלבד אייכמן, שמדינת ישראל העמידה אי פעם לדין. וכיום, כשאחרוני הנאצים, כמו גם אחרוני הקורבנות והעדים לזוועות שביצעו, כבר קשישים כולם, וניתן להניח שדמיאניוק הוא לא רק הפושע השני שהובא למשפט בישראל, אלא גם האחרון, חייבים לשאול איפה היינו? אנחנו, כמדינת היהודים, הקורבנות העיקריים של הרוע הנאצי, כשלנו נחרצות בחובתנו לנקום את דמנו.
בימים כמו אלה, כשאנחנו מקבלים תזכורת כואבת נוספת שהאנטישמיות לא פסה מן העולם וכאשר ברבות השנים שנאת היהודים מגלה את פרצופה יותר ויותר (בתחילת כתיבת שורות אלה פורסם על 4 הרוגים יהודים בירי בטולוז ובזמן סיום הכתיבה כבר פורסם על חילול קברים בבית קברות יהודי בפולין, דבר שכבר הפך לשגרה), אז הכישלון שלנו מקבל משנה תוקף, כי לא רק שכשלנו בנקמה על פשעי העבר הרחוק, אלא אנו כושלים גם בענישה על פשעי העבר הקרוב ובהרתעה מפני פשעי העתיד.
החוק לעשיית דין בנאצים ועוזריהם הפך לאות מתה, אך חוק העונשין עדיין חי ובועט והוא מאפשר להעמיד לדין פושעים שביצעו עבירות כלפי יהודים, בשל יהדותם, ונראה לי שמדינת ישראל צריכה להתחיל להתעקש על זכותה לשפוט את הפוגעים בבני עמה.

שלכם

אבי חימי

Himi_law@netvision.net.il

תאריך: 22/03/2012
גיליון: 829
עמוד: 4
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il