10/09/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 170 תוצאות התואמות את החיפוש
רפורמה לפי הספר
מאת: אייל פיליפסבורן
כששוק ספרי הלימוד מגלגל 600 מיליון ₪ בשנה וכשהורים בכל הארץ צופים בדאגה בחיובי האשראי מתנפחים בגלל מהדורות חדשות או מעודכנות של ספרי לימוד, ברור שצריך לשנות את השיטה. יוזמות חדשות שאושרו עתידות לחולל רפורמה בתחום רכישת ספרי הלימוד אבל כשהמהפכה האמיתי

דייב בארי, עיתונאי אמריקני, אמר פעם שהסוד להתעשרות של ביל גייטס, מייסד מייקרוסופט, נעוצה במילה אחת: גירסאות. הוצאות ספרים בארץ יודעות היטב למה הכוונה. במשך עשורים ארוכים, משרד החינוך פרסם שורה של ספרים לתוכנית הלימודים וכפה על הורים לקנות לילדיהם "גירסא מעודכנת" של ספר שקנו שנים ספורות קודם לכן. סיבות היו הרבה: עדכוני מהדורה, הוצאה בתרגום מחודש, שינוי בדגשי למידה. סיבות יש ובשפע אבל תירוצים, אין. שורה ארוכה של מחברי ספרי לימוד (בעיקר בתחום המתמטיקה) וכמובן בתי דפוס, התעשרו היטב כתוצאה מ"המהדורות המתוקנות" (עם או בלי מרכאות). מי שילם את מחיר ההתעשרות הזו, אתם תוהים? הרמז מופיע בשורה הבאה. 

כמה זה עולה לנו?

שוק הספרים מגלגל בשנה כ-600 מיליון ₪. מיליון וחצי תלמידים פוקדים מדי שנה את שערי בתי הספר, חישוב מהיר מגלה שכל אחד מהם יצטרך לשלם כ-400 ₪ עבור ספרי הלימוד. משפחה עם שלושה ילדים בבתי ספר תיאלץ להוציא סכום של 1,200 ₪ עוד לפני הוצאות ציוד הכתיבה, תלבושת אחידה, ילקוטים ועוד שורה ארוכה של הוצאות. ע"פ מחקר שערכה חברת לאומי קארד לפני מספר שנים, עלות ההוצאות הכוללות לתלמיד מאמירות עד לאלף ₪ בשנה.

משרד החינוך אומנם חוקק חוק בו עדכון של מהדורות הוגבל לתכיפות שלא תהיה קצרה מחמש שנים אלא אם כן יהיה שינוי בתכנית הלימודים. על כוונותיו הטובות של החוק איש אינו חולק אלא שבפועל, החוק רשם בעיות הן באכיפה שלו והן בעובדה ששינויים בתכניות הלימודים הם דבר שכיח, מה שנותן ליצרני ספרי הלימוד פתח להמשיך להציף את השוק במהדורות מעודכנות לעייפה.

ישי לחג

מה שהסתיים החודש כאחת מהרפורמות המהותיות ביותר בתחום ספרי הלימוד בישראל, החל לפני שנה ביוזמה של שר הפנים דווקא, ח"כ אלי ישי. ההצעה של ישי פשוטה למדי- בתי הספר מעבירים את תוכניות הלימודים ואת רשימת הכותרים (הספרים והחוברות) הנדרשים למשרד החינוך. משרד החינוך יוצר במכרז להדפסת כמויות גדולות של ספרים אלו. תמחור ההדפסה יכלול תשלום לבעלי זכויות היוצרים, עלויות המשלוח וכמובן- עלויות ייצור הספרים. עידן מתח הרווחים הפנומינלי של הוצאות ספרים עמד לפני סיום.

בתחילת השנה, ההצעה של אלי ישי והמכרז יצא לפועל. מבין שורת התנאים הארוכה הנדרשת מהמתמודדים, בולטת דרישה אחת- על המשתתפים במכרז להציע הצעות מחיר הנמוכות ב-20% לפחות מהמחירים הקיימים. נכון לסגירת הגיליון, טרם פורסמו הזוכים במכרז זה וחשוב מכך, טרם נקבע מה יהיה מחיר הספרים. שיפור של 20% יהווה הקלה מהותית על הנטל התקציבי אבל עדיין יהיה רחוק שנות אור מפוטנציאל 80% החיסכון שרבים מייחסים לרעיון זה.

נושא ספרי הלימוד מהווה מזה שנים רבות נטל תקציבי והפתרון של אלי ישי אינו הפתרון היחידי לבעייה זו. שר החינוך, ח"כ גדעון סער, הצליח להעביר שורת חוקים המקלים על בתי ספר להשתתף בתכנית השאלת ספרים משומשים. העקרון של התכנית פשוט. התלמיד משלם סכום של 280 ₪ לשנה. תשלום זה מקנה לו את הזכות לקחת ספרים משומשים שניתנו ע"י תלמידים שהשתמשו בהם בשנה שעברה. בתמורה, מתחייב אותו תלמיד לתת את הספרים שהשתמש בהם השנה לטובת מחזורי הלימוד הבאים. התכנית אומנם אינה חדשה אך התקנות החדשות מאפשרות לתכנית זו לקבל אישור גם אם היא זוכה לרוב של 60% בלבד. בעבר, נדרש רוב של 90% מהורי התלמידים בבית ספר נתון בכדי להוציא תכנית זו לפועל.

הפתרון הזמין

אם תהיתם מה האופציות עבור ההורה שאינו מעוניין לחכות לתוצאות המכרז ושאין לו רוב בבית הספר לתכנית ההשאלה, האופציות קיימות והן בקצה המקלדת שלכם.

אתר הספרים meshumashim.net מציע להורים להעלות ספרי לימוד משומשים למכירה ואף להעלות את תמונות הספרים ובמקביל, לחפש ספרים משומשים. מעלי המודעה קובעים את המחיר כך שתעריף הספר הוא פונקציה של ערכו המקורי ומצבו הנוכחי. נכון, חנויות ספרים רבות מציעות לקנות ספרים משומשים אך התעריפים בהם הן קונות את הספרים נמוך לאין ערוך ממחיר מכירתם. בכך, רשתות הספרים גוזרות קופון נאה על היותן חוליה מתווכת. מבדיקה של מערכת אינדקס, עולה כי האתר meshumashim.net אומנם נוח לשימוש אבל מוגבל מבחינת אפשרויות החיפוש ומאפשר חיפוש על פי שמות כותרים בלבד ולא לפי נושאים. האתר מהווה פתרון טוב (גם אם לא אידיאלי) לטווח הקצר אבל הטווח הארוך, דורש פתרון רדיקלי בהרבה

הפתרון הבלתי נמנע

בכתבה שפרסמנו כאן, לפני מעט פחות משנה, סיפרנו על תופעת ה- e-books, הספרים האלקטרוניים המאפשרים להעלות קבצי מחשב של ספרים ולקרוא אותם על מסך נוח בהרבה מצג המחשב הרגיל. דמיינו את כל ספרי הלימוד שילדכם יצטרך בכל שתים עשרה שנות לימודיו מאוחסנים בתוך מכשיר ששוקל מאות גרמים בלבד. דמיינו את ילדכם זונח את הילקוט הכבד ופשוט מוריד מהאינטרנט את הספרים הרצויים במחיר שהוא שבריר ממחירו של ספר רגיל. נשמע כמו סרט מדע בדיוני אבל בדרום קוריאה, תרחיש זה יהפוך למציאות כבר ב-2015. בינתיים, ארה"ב ובריטניה מדווחות על עלייה חסרת תקדים במכירות הספרים האלקטרוניים. מבין שלל הנתונים, צצה מגמה ברורה- הספרים האלקטרוניים אינם אופנה חולפת, הם העתיד. אם לחזור לציטוט הפותח את הכתבה, יש לנו שתי אפשרויות הראשונה- לאמץ פתרונות זמינים לבעיה קיימת וחריפה או להמשיך להיות עבדים ל"גירסאות". אלו שמרפדות את כיסיהם של מעטים על חשבוננו.

כיתוב לתמונה: אפשר לשלם על זה פחות. צילום אילוסטרציה.

תאריך: 31/05/2012
גיליון: 838
עמוד: 6
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il