10/09/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 170 תוצאות התואמות את החיפוש
שלא ינצלו אתכם
מאת: אלוני יהורם
בעוד מספר ימים יצאו אלפי בני נוער לחופשת הקיץ. בעלי העסקים כבר מחכים להם כדי לקבל אותם בזרועות פתוחות. אתם, בני הנוער צריכים להיזהר שלא יעבדו עליכם. המדריך לעובד הצעיר.

בסוף החודש יסתיימו הלימודים לשנת תשע"ב ואלפי בני נוער יצאו לחופשה ארוכה עד לפתיחת שנת הלימודים הבאה שתחל ב-1 לספטמבר. רבים מהם בוודאי ילכו לבתי העסקים השונים בעיר ומחוצה לו ויחפשו עבודה בשביל להרוויח "דמי כיס". 'אינדקס אוביקטיבי' ליקט בשבילכם מידע חשוב הנוגע לעבודה בחופשת הקיץ.

למעשה, עבודת בני הנוער בחופשת הקיץ היא למעשה מהווה כהכנה ראשונית של השתלבותם של בני הנוער בעולם העבודה לקראת התבגרותם בעתיד. העבודה בחופשת הקיץ מאפשרת לבני הנוער עצמאות כלכלית וללא צורך תלות בהורים שלא תמיד יכולים לתת את מבוקשו של הילד או הנער. בני נוער המועסקים במהלך החופשה מחויבים להוציא פנקס עבודה בלשכה בעיר והוא תנאי הכרחי להעסקתם בעבודה. עוד מידע חשוב הוא מותר להעסיק בני נוער שמונה שעות לכל היותר ולא יותר מ- 40 שעות בשבוע בסך הכללי. גיל העסקה המינימאלי לבני נוער הוא 16 שנים ובחופשת הקיץ 14 שנים.

עפ"י דיווחים שהגיעו למערכת עיתון 'אינדקס אוביקטיבי' משירות התעסוקה הארצי עולה כי התחזית היא שבקיץ זה יותר מ- 60,000 בני נוער יבקשו לעבוד בחופש הגדול וכבר בלשכת התעסוקה הארצי הוציאו הנחיות לבעלי העסקים לפנות ללשכות התעסוקה על מנת להיעזר בשירותיהם בגיוס נערים ונערות לעבודה. בלשכה הארצית מצפים השנה לעלייה במבקשי העבודה בקרב בני נוער ברמה הארצית. בראש העין כבר ישנה תכונה בדורשי העבודה בקרב בני הנוער לקראת החופש הגדול ומהניסיון של שנים עברו מתברר כי למעלה מ- 70% מבני הנוער יוצאים לחפש עבודה. חלקם הגדול אכן מוצאים עבודה. חלק ניכר מבני הנוער מעדיפים לא לנצל את כל ימי החופשה לעבודה ומשאירים לעצמם מספר ימים של חופש לפני פתיחת שנת הלימודים על מנת "להיכנס ללימודים בראש שקט" כדבריהם. בסיור שערכנו השבוע בלשכת התעסוקה בעיר ראינו תכונה רבה בקרב בני נוער, שכבר מגיעים למשרדי הלשכה לתעסוקה על מנת לחפש עבודה לקראת חופשת הקיץ "ולא משנה איזה עבודה" כדבריהם. א', אחד מבני הנוער שפגשנו בלשכת התעסוקה מספר ל'אינדקס אוביקטיבי' כי למרות שעדיין לא הסתיימו הלימודים הוא הגיע ללשכה על מנת "לתפוס עבודה" משום שלדבריו כל שנה באים מאות מבני הנוער ללשכה ולוקחים את העבודות והוא הגיע מוקדם מבחינת מי שמזדרז מרוויח "כל שנה אני מגיע ותמיד אומרים לי לא נשאר עבודה. השנה החלטתי להקדים ולהירשם בזמן כדי שיהיה לי עבודה כמו שאני אוהב".

סוג העבודה

מבדיקה שערכנו בקרב בני הנוער בעיר, מתברר כי הענף הפופולארי כיום הוא ענף המלצרות (60%) משום שענף זה מתרחש בדרך כלל בשעות הערב והלילה ובני הנוער מקבלים "טיפ" ממקבלי השירות. הענף השני שגם לאחרונה זוכה "להערצה" הוא העבודה בדואר - קרי חלוקת מכתבים אולם רבים מבני הנוער ירצו לעבוד ולא משנה היכן. גם עבודה יחד עם אחד ההורים לא נפסלת ועפ"י מידע משירות התעסוקה הארצי עולה כי חלק קטן מבני הנוער מעדיפים דווקא לעבוד עם אחד ההורים. להורים עצמם זה בוודאי מקל משום "כדי להיות עם עין פקוחה" כדברי אחד ההורים שאמר לנו השבוע "אני לא יודע מה הילד שלי עושה בעבודה ואיך הוא מסתדר. אני מעדיף שהוא יעבוד איתי כדי שאני אקח אותו ואחזיר אותו ויהיה לי קשר עין עליו". בלשכת התעסוקה בעיר יודעים לומר כי "מרבית מבני הנוער בראש העין רוצים לעבוד בכל עבודה שהלשכה מציעה להם".

זכריה עובדיה, מזכיר איגוד מקצועי במועצת הפועלים בראש העין ובמרחב פתח תקווה מכיר הטיב את הבעיות המורכבות שיש בהעסקת בני הנוער "יש כמה דברים שחשוב לדעת לפני שמתחילים לעבוד. הדבר הראשון שידעו בני הנוער שישנם לצערנו בעלי עסקים שמנצלים את תמימותם ואת הרצון של בני הנוער ולא נותנים להם את כל זכויותיהם. מומלץ לכל בן נוער שמצא עבודה לערב את ההורים במציאת העבודה ולעשות הסכם בכתב עם המעסיק הכולל שעות העבודה זכויות וחובות". לדברי עובדיה "חובה על המעסיק לתת תלוש שכר ולציין בתלוש כמה שעות עבד וכמה הוא משלם לשעה. חובתו של המעסיק לשלם גם החזרי נסיעה גם אם הדבר כרוך בתחבורה ציבורית ועוד מספר הטבות כגון: תקופת ניסיון, ימי הכנה, רישום ועוד". עובדיה טוען כי "מהניסיון של שנים עברו שהתקבלו במחלקה לאיגוד מקצועי אנו עדים לויכוחים בין בני הנוער והמעסיקים על שכר, שעות העבודה, נסיעות לעבודה ועוד. לכן חובה לעשות הסכם בין המעסיק ובין העובד למנוע אי נעימות גם אם המעסיק הוא קרוב משפחה". במשרדו במועצת הפועלים אנו עדים לעשרות טלפונים של הורים ומעסיקים שמבקשים לקבל אינפורמציה לגבי תעסוקת בני נוער בחופשת הקיץ ועובדיה עם ניסיון של עשרות שנים משיב להם על ראשון ראשון ועל אחרון אחרון.
תאריך: 14/06/2012
גיליון: 840
עמוד: 6
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il