16/08/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 97 תוצאות התואמות את החיפוש
זיכרון הטראומה הלאומית
מאת: עו''ד אבי חימי
ביום ראשון, י''ב בחשון, ציינו את יום הזיכרון ה- 17 להירצחו של יצחק רבין ז''ל

למרבה הצער יום הזיכרון הזה נפל קורבן למערכת הבחירות, לאחר שחלק מחברי הכנסת שנשאו נאומים במליאה (שהייתה חצי ריקה), בחרו לנצל את המעמד החשוב הזה לצרכי קידום משנתם הפוליטית, על דרך התנצחות עם משנתו של רבין ואחד עם השני. אלא, שחברי הכנסת לא ממש אשמים. נראה לי שבתצורה הנוכחית של ימי הזיכרון ליצחק רבין, ששמים את הדגש על האיש ומשנתו, ויכוחים פוליטיים הם בלתי נמנעים.

החוק הקובע את יום הזיכרון (שאגב חוקק על-ידי ממשלה בראשות הימין), הוכתר בשם "חוק יום הזיכרון ליצחק רבין" ועל פי תוכנו, יש לערוך "פעולות בהן יועלו דמותו ופועלו של יצחק רבין", לצד "פעולות שיוקדשו לחשיבות הדמוקרטיה בישראל ולסכנת האלימות לחברה ולמדינה". אני סבור שמוטב היה שהחוק, הן בכותרת והן בתוכן, כלל לא יעסוק ברבין האיש ובפועלו, שככל הנראה לעולם לא יהיו בקונצנזוס. החוק צריך להתמקד בראש ובראשונה בערכי הדמוקרטיה, בחשיבות הדמוקרטיה בישראל ובסכנות האורבות לה.

האסון המהותי שפקד אותנו באותו יום נורא, הוא לא הירצחו של האדם הספציפי, אלא הירצחו של ראש ממשלה בישראל והעובדה שאזרח המדינה ניסה להכריע ויכוח אידיאולוגי לגיטימי לחלוטין באמצעות שימוש באלימות ובכך חתר תחת יסודות הדמוקרטיה וערער את יציבותו של עם שלם. אולי דווקא אירועי השנה הנוכחית בכנסת ישראל והביקורת הקשה עליהם, יובילו להבנה שיש לשנות ממנהגי יום הזיכרון ושצריך להפוך את היום החשוב הזה, ליום שיהיה משותף לכל אזרח ואזרח, לא משנה היכן הוא ממוקם על הקשת הפוליטית.
את רבין האיש, שהיה מנהיג עתיר זכויות ומעלות, בוודאי ובוודאי שצריך לזכור, אך בדרך שבה אנו זוכרים את כל מנהיגי העבר. את רצח רבין וההסתה שקדמה לו, אנחנו צריכים לזכור כטראומה לאומית, לדורי דורות. עצרת בכיכר רבין לחוד ויום זיכרון לחוד.

שלכם
אבי חימי
Himi_law@netvision.net.il
תאריך: 01/11/2012
גיליון: 859
עמוד: 4
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il