04/09/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 169 תוצאות התואמות את החיפוש
החורף כאן
מאת: זוהר גולדפרב
מה קרה בנובמבר לפני הרבה שנים ומה הקשר לחורף?

מה? עוד לא ארגנתם מייבש כביסה?! טוב... אז בטח דאגתם לניילון עבה כדי לכסות את הכבסים נגד הגשם. החורף עושה לנו טובה ושומר על מפלס המים של הכנרת, אבל באותה נשימה הוא מזכיר לנו אילו מערכות ניקוז פגומות בעיר. החורף עושה טוב למי שאוהב פינוקים במיטה ויש לו עם מי, אך עושה פחות טוב למי שלא אוהב לחגוג את חג החנוכה לבד...

הנוף שילווה אתנו מעתה ועד הקיץ יהיה יצירת אלוהים דינאמית אחת גדולה. בואו נקרא לזה "הקפלה הסיסטינית של הטבע". מה שהאמן מיכלאנג'לו עשה ברומא, בדיוק החודש, לפני כ- 500 שנה, במשך ארבע שנים על תקרה של 520 מטרים רבועים, עושה אלוהים במחי מכחול בודד אחד על פני השמיים בכל רגע ורגע בחורף. ההבדל הוא במראות שמעל הראש. בקפלה צייר מיכלאנג'לו תשעה ציורים שעוסקים בנוח והמבול, באדם ובחווה וכן בבריאת העולם. אלוהים, לעומת זאת, מצייר עננים. אלה יכולים להעיד על מזג האוויר העתידי. אך, לפני שנהפוך לחוזי עתידות ונדע אם לשלוח את הילד עם מטרייה לבית הספר או לא, נאמר מזל טוב גדול למי שנולד החודש, לפני 311 שנים (1701): אנדרס צלזיוס. השם לא מוכר בחינם. צלזיוס המציא את סולם צלסיוס שמודד את הטמפרטורה. צלזיוס שישב בשוודיה, חקר את הצורה של כדור הארץ והיה "דלוק" במיוחד על זוהר הקוטב הצפוני. מדינות רבות (גם אנחנו) עושות שימוש בסולם שלו (פרט לארה"ב שמודדת מעלות בפרנהייט).

מה מכאן והלאה? כיצד נחזה עתיד בחורף? תבינו, זה לא המכשיר ליצירת עננים שנגנב משירה של קייט בוש ("קלאודבאסטינג"), זה משהו אחר שיוצר אותם. אותם יצורי פרא שמתעופפים בשמיים ומלהיבים את הדמיון של ילדינו ("אימא הנה ארנב...", "אבא הנה סבתא..."), יכולים לצייד אותנו במידע רלוונטי וחשוב. סוגי העננים, טיפות הגשם הקטנטנות שעלו מהאוקיאנוסים והימים והתחברו למסיבות טבע עצומות ברקיע, הם למעשה מיליוני טונות של טיפות מים ה"תקועות בין שמיים לארץ". מיליוני הטונות הללו מהווים את משקל המים בענן טיפוסי. למרות זאת, הענן אינו נופל מפני שההתנגדות של האוויר לנפילה של כל טיפה, גבוהה יותר. לכן הוא נע לאט והטיפות כמעט ולא עוזבות את הענן. פרט לכך, הענן הלח צף על האוויר היבש שנמצא תחתיו.

כחזאי עתיד מתחילים, בואו נעמוד על ההבדלים בין כמה סוגי עננים בלבד (למרות שיש כשלושים סוגים עיקריים ועוד כמה נדירים). כולם ימתינו לכם 12 קילומטר למעלה בעוד שיש להם מקום להשתולל בו עד לגובה 100 קילומטר (גובה האטמוספרה). מה לעשות, סבא מזג אוויר מספר סיפורי חורף בשכבה מאד מצומצמת של האטמוספרה.

הקומולוס שנראה כמו ערמה של צמר גפן מודיע שעתיד להיות מזג אוויר נאה ללא משקעים. הסטרטוס, ענן זהה אך שטוח יותר מודיע גם הוא שהסיכוי לגשם נמוך. הנימבוסטרטוס, לעומת זאת, כבר נראה אחרת. הוא שכבתי אבל עבה יותר מהחבר שלו ("שמיכת המעבר"). הוא מוכר יותר באירופה ואחראי על המראה האנגלי: זרזיפי גשם קלילים. ענני הכבשה הצפופים, האלטוקומולוס, נראים דקים ולא מזיקים אך עלולים להגיע לממדי ענק ולהביא את הברק והרעם איתם. לעומתם, הענן השכבתי שנראה כמו ציפוי חלבי על פני השמיים (אלטוסטרטוס), זה שהשמש בקושי נראית דרכו, מעיד על התקרבות של שרב וחום כבד. ענני הצירוסים הגבוהים, אלא שנראים כמו נוצות פרועות מאד או כמו ווים, אינם מורידים גשם.

החבר הרציני ביותר של המטרייה הוא ענן הקומולונימבוס. ענן ענק ונמוך, שמתחיל בגובה של כ- 500 מטר מעל פני הקרקע ועולה למעלה, הרחק. הוא מכיל טיפות גדולות וקטנות וזרמי אוויר, זה הענן "שעושה כבוד" לחורף, הוא שיכול לחולל סופות טורנדו. התקופה המודרנית יצרה עננות שלא הייתה קיימת לפני המהפכה התעשייתית: ענן הפירוקומולוס (פירו =אש). אדי המים שבאוויר מתעבים סביב חלקיקי פיח שמצויים מעל ארובות תחנות הכוח, מפעלים או שריפות.

כעת, רגע לפני שהחורף תופס אותנו עם חורים בגרביים, מגפיים קטנים מהשנה שעברה, מגבים שלא עושים את העבודה משהו משהו על זגוגית המכונית, בואו נכין את עצמנו למחלות של החורף: מדויק יותר לומר: האחת והיחידה, מלכת הגשם והאף האדום, השפעת על כל גווניה ("לא להשתעל עלי! גם לא על האוכל של אחותך"). תרופות סבתא היו מאז ומעולם עניין שנוי במחלוקת, אבל שווה לנסות: קחו בצל ירוק, רסקו את החלק הלבן שלו לשתי כפות חומר. הוסיפו לכוס מים יחד עם מקל קינמון, כפית דבש או סוכר חום. הרתיחו, סננו ושתו חצי כוס פעמיים ביום. כמה ימים כאלה ואתם כמו חדשים.

במידה והגרון כואב הכינו מרק שום משש שיני שום שקצצתם וטיגנתם בשמן זית / קנולה, הוספתם שתי כוסות מרק עוף/בקר ושתי כוסות מים נוספות. הרתחה והקטנת האש נדרשים. הוסיפו לכל העניין שני חלבונים תוך בחישה מהירה. הוסיפו את החלמונים יחד עם שתי כפות חומץ למרק בבחישה מהירה. פלפל ומלח לפי הטעם.

הנזלת חוגגת? שתי כוסות מים רותחים על שתי כוסות של עלי נענע והחלק הלבן של הבצל הירוק, מרוסק היטב. עשרים דקות בהשריה ולשתות. החום עלה? תה משורש פטרוזיליה מגורר, שתי כוסות מים וחופן עלים קצוץ. רתיחה ובישול למשך כעשר דקות. סינון, המתקה בדבש וקדימה לשתות. תה לענה לאותה המטרה: ענף (8 ס"מ אורך), כולל העלים בסיר עם מים. בישול לשתי דקות, סוכר או דבש לטעם, שתייה פעם - פעמיים או לפי הצורך.

עוד לחום ותחושת הקבס של השפעת: חופן של פרחי לבנדר בכוס מלאה בחומץ תפוחים. שבוע של המתנה בבקבוק והתמצית מוכנה למסז' במצב של שפעת וחום. במקרה של התקף חום וחולשה, מעט מזה על גבי בד המונח על המצח - ירגיע. מאחלים חורף בריא, הנאה ממה שיש לו להציע וקחו בקלות את מה שעדיף לוותר עליו בעונה הזו. העיקר: שיהיה חמים ונעים.

צילום אילוסטרציה

תאריך: 15/11/2012
גיליון: 861
עמוד: 6
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il