31/08/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 169 תוצאות התואמות את החיפוש
מה ששמור היטב, נכנס ויוצא כמו שצריך
מאת: זוהר גולדפרב
שתבינו. חיידקים מכפילים את עצמם כל עשרים דקות בטמפרטורת החדר. חיידקים שווים מחלות. הלא כן?

לכן, רצוי להכניס מזון למקרר ולא להשאיר על השולחן או על הכיריים למשך שעות. ברור שטמפרטורה נמוכה בחדר תורמת לשמירת טריות המזון, הקור מונע את התרבות החיידקים. אבל, בחסות המזגן המחמם הרי מדובר על סקלה שונה לחלוטין של טמפרטורות. זה הזמן גם להרוג פרה קדושה אחת ולתמיד: מזון חם המוכנס למקרר אינו מקלקל אותו. באותה נשימה נוסיף כי חמש, שש מעלות צלסיוס עושים טוב ל"אפונה והגזר" במקרר, ושמונה עשרה מעלות צלסיוס תחת לאפס מומלצות לקפואים למיניהם.

נאמני בית שמאי טוענים כי שהייה של מזון, כשעתיים מחוץ למקרר בעונת החורף, עלולה לגרום למזון להתקלקל ולגרום לקלקול קיבה. כך הוא הדין לאחר כשעה אחת בעונת הקיץ. רובנו נוהגים להשאיר מזון מחוץ למקרר קצת יותר משעתיים, לא? אבל מה שבטוח, לא מומלץ לחמם שוב ושוב את כל הסיר. המזון לא רק מאבד מטריותו ומטעמו. החימום והקירור, הלוך ושוב, אינו מומלץ בריאותית. לכן, טוב לחלק את המזון בסיר לכמה מנות ולהוציא כל פעם כלי אחד לחימום. כלי זכוכית עדיפים היות ואינם מפרישים חומרים לא ידידותיים לגוף האדם ככלי פלסטיק.

רוצים להפשיר עוף קפוא לארוחה? מומלץ להפשיר במקרר ולא בטמפרטורת החדר. עשרים וארבע שעות מספיקות לשני קילו. ממש לחוצים בזמן? הפשירו במים קרים מחוץ למקרר. המיקרו יעשה עמכם חסד ויפשיר את העוף, אבל בתנאי שתבשלו מיד לאחר מכן את שהופשר. שימו לב שלחצתם על תכנית הפשרה ולא על תכנית חימום. "על הדרך", תגידו לאימא שתירגע עם ההזרמה של המזון. חשוב שהאוויר הקר ינוע בחופשיות בחלל המקרר, כדי שאכן איכות המזון תישמר (בתנאי שהוא טעים כמובן).

הוראות הפעלה נוספות

ירקות ופירות הולכים טוב עם שקית פלסטיק על ראשם (בניגוד אלינו). משום מה, הם נשמרים טוב יותר כשהם עטופים, עם פתח צר לנשימה. באשר לירקות ולפירות חתוכים: שעתיים מהרגע שקופד ראשם, הם חייבים לשבת על המדף במקרר (בזוגות או ביחידים, זה לא משנה במקרה זה). נכון הדבר גם לגבי פירות וירקות שהחלטתם לקלוף ולהותיר עירומים. שעתיים מחוץ למקרר והדרך אל פח האשפה (או המיחזור) ברורה.

במידה ורכשתם מזון מוכן בחוץ. מעולה. יודעים כמה זמן חסכתם מול הכיריים? אבל יחד עם זאת, חשוב לחממו עד כדי רתיחה. סבירות שנקנה ממקור איכותי, אך עדיף לא לקחת צ'אנס ולהרוג כל חיידק. כך לגבי כל מזון. כדי למנוע העברת חיידקים, חשוב לאחר כל נגיעה בבשר חי, פירות וירקות שנרכשו לא מכבר - לשטוף היטב ידיים. כך תהיו בטוחים כי החיידקים הבאים, בהם תפגשו, ינחתו לפחות על מצע נקי מחיידקים (באמת חשבתם להימלט מהם?).

עצות סבתא שימושיות

כתבו לעצמכם: סוכר (לא ממתיק מלאכותי, אלא ההוא הלבן האמיתי), סופח לחות וידוע כמונע עובש. לכן, קוביית סוכר מתוקה תשמח להתארח בקופסת הגבינה הצהובה. דעו כי עגבניות לא מסוגלות לשבת בשקט במגירת הירקות במקרר. הן נוטות לאבד את הריכוז מהר מאד ולפלוט גזים שלא עושים טוב למלפפונים וגורמים להם להירקב בטרם עת (נו באמת). לכן, עדיף להפריד ביניהם. מצד שני, במידה וכל אחד מהם נמצא בשקית נפרדת, הם יכולים לגור יחד באותה המגרה (ממש מדינה אחת לשני עמים). הצנונית, שימו לב, אוהבת לשבת באמבטיית מים במקרר. כך היא שומרת על פריכות לאורך זמן (ובאמת אף אחד לא אוהב אותן רכות ואלסטיות).

האם לקחת ברצינות תאריך פג תוקף? על פי רוב, לא אמורה לצוץ בעיה עם תאריך פג תוקף. זאת משום שגם כך תעשיית המזון עושה שימוש במקדם הגנה משלה. לכן, פג תוקפו לא בהכרח אכן פג תוקפו, אם כי אין לקחת סיכון. ממש לא. מעבר לכך, מבחינת הצרכן הרוכש קפואים או כל מוצר חי אחר (כלומר לא מוצר מדף ארוז), ייתכן ויתקל במזון שהופשר והוקפא מחדש, מזון עמד מחוץ למקרר או מחוץ למדף ופגש באי אלו חיידקים, או, היווה מרחב למסיבת חיידקים בפני עצמו. על אותו משקל, מומלץ לא להשאיר מזון קפוא או שזקוק לקור במכונית, במיוחד לא בימי הקיץ, אבל גם לא בימי החורף.

בואו נכנס לעובי הקורה (או הסיב): בשר אמור להיות ורוד בהיר או אדמדמם. בשום פנים ואופן לא אפרפר. דג? שיהיה מוצק, בעל ריח ימי מוכר ולא מוטל בספק. אם בחרתם אותו שלם, הסתכלו לו בעיניים. הוא צריך להשיב לכם מבט צלול ולא עכור. ביצים? שימו לב לתאריך המודפס עליהן. שלושה שבועות עד חמישה שבועות הן תיהנינה מחיי מדף סוערים במקרר בסמוך לגבינות הלבנות המתחלפות בתדירות גבוהה יותר. דרך אגב, ביצה טרייה נותרת שקועה בקערת המים. במידה והיא צפה, הניחו לה לנפשה. אל הקיבה שלכם היא כבר לא אמורה להיכנס. עשו בחכמה ורכשו ביצים ממקור מהימן כדי שלא תמצאו עצמכם עם קלקול קיבה כזה שמספרים עליו אחר כך לנכדים.

גבינות? הולכות טוב עם יין, אבל מעבר לזה לא הולכות טוב עם עובש, אלא אם הן מוצהרות ככאלה כגון קממבר ורוקפור. המלקק גבינה רכה עם עובש מסתכן בסלמונלה, ליסטריה, קולי ועוד. בבקשה, אל תתחכמו, להסיר את העובש ולהגיש לשולחן עדיין מהווה בעיה היות והנבגים נמצאים גם בחלקים הפנימיים למרות שעדיין לא נגלים לעין. שחררו, תבואנה גבינות חדשות עם תאריך תפוגה רענן יותר. יהיה בסדר.

ייתכן ותופתעו לגלות, אבל רוב הירקות והפירות לא מאבדים מאיכות נוגדי החמצון בהם במידה והתיישנו מעט. מה שכן, במידה ותפוח האדמה שלכם החליט על שינוי תדמית, צבע עצמו בירוק והוריק, זרקו אותו לפח (או הכניסו לצנצנת מים והציבו על המקרר). הצבע הירוק מצביע על סולנין, חומר רעיל שלא מסב לנו עונג.

לסיכום, מזלג משמאל, סכין מימין, מפית בתוך הכוס (קיפול מניפה חובה). צלחת ומעליה כפית. רגע, בטוח ששם היא אמורה להיות ממוקמת? גם אם כן וגם אם לא, חשוב שטריותו של המזון לא תהיה מוטלת בספק.

צילום אילוסטרציה

תאריך: 24/01/2013
גיליון: 871
עמוד: 6
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il