31/08/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 169 תוצאות התואמות את החיפוש
אנחנו מאחלים לו אושר ורוצים לראות אותו מצליח
מאת: זוהר גולדפרב
הכי חשוב לנו שיהיה מאושר. אבל תחת המעטה הזה, קיימים חלומות נוספים.

אחת הברכות לרגל יום ההולדת היא אושר ולא בכדי. אומרים שאם יש לך מזה, חייך מלאים בשלווה ובאהבה. זה מה שהיינו מאחלים לילד שלנו, לבבת עינינו. הרצון העז שיהיה לו טוב, שבאמת יהיה מאושר, קורם עור וגידים כבר "מהבטן". יחד עם ההיריון נולדות מחשבות כגון איך הוא ייראה, מה הוא יהיה כשיהיה גדול, ולעיתים גם מה היינו רוצים שיהיה – כשיהיה גדול.

מחשבה יכולה לברוא מציאות במובן מסוים, אם נבין שיש השפעה גדולה לפרמטרים מסוימים על היכולת האינטליגנטית של הילדים שלנו בטרם יצליחו להתיישב בסמוך למחברות ולספרים. האינטליגנציה ברת השפעה מעבר לגנטיקה המולדת. ניתן בהחלט לסייע למוח האנושי הקטן, לצמוח ולהתפתח.

· מומלץ לאם להתחיל את דרכה ב- 500 מ"ג חומצה פולית ליום, במשך שלושה חודשים לפני הכניסה להיריון, ושלושת החודשים הראשונים לו. החומצה הפולית תועיל למניעת פגיעה נוירולוגית במערכת העצבים המרכזית ויכולה לסייע בהחלט בהעלאת פוטנציאל ה- IQ של היילוד.

· בתחילת דרכו של התינוק, מומלץ להתחיל עם הצידה הכי טובה שיש: חלב אם. הנקה מלאה מועילה לתזונת התינוק ולקשר בין האם לילד. פגים, יעשו שימוש משמעותי מאד בחלב אם היות ומדובר על מוח שעדיין לא הגיע לבשלות המלאה שלו. חלב האם מונע, בין היתר, זיהומים ואלרגיות ותורם להתפתחות הקוגניטיבית של התינוק. אך לא תמיד המצב מאפשר הנקה. אין בכך סיבה להרגיש שנמנע מהתינוק איכות שעלולה לגרום לו לסטות מדרך הישר. התחליפים המוצעים כיום משמשים מזון איכותי ועשיר לתינוק. בשני המקרים, חשוב לעקוב אחר העלייה התקינה במשקל. תקינות ההתפתחות של המוח תלויה גם בכך. חשוב לוודא כי רכיב LC PUFE קיים בתחליף חלב האם היות ומדובר על חומצת שומן שאחראית על התפתחות המוח. בנוסף לכך, אחד הרכיבים החשובים להתפתחות התינוק הם טיפות הברזל שניתנות לו בראשית חייו. מינראל זה מסייע להתפתחות השכלית של התינוק באופן משמעותי במיוחד. רמת ברזל תקינה הוא תנאי בסיסי לפעילות הכימית הקיימת במוח. חשוב להקפיד על נטילת הברזל. נזק מאוחר יהיה קשה לרפא, לעיתים אם בכלל.

· מעבר לנושא התזונה, ידוע כי במישור הנפש, חודשי חייו הראשונים של התינוק חשובים להתפתחות הרגשית שלו. תחושת ההגנה, החום והחיבוק, משמעותיים מאד. לא בכדי קיימת אגודת חיבוק ראשון, שמקנה את החום והמגע הנדרש לתינוקות עזובים בבתי החולים בארץ. החיבוק, תשומת הלב, השיחה והדמות הקבועה - משמעותיים מאד. תפקוד קוגניטיבי עשוי להשתפר כאשר בסיס הקשר עם העולם מוגש על מצע חם ומגן.

· מומלץ לעסות את התינוק, (כמובן אם זה נעים לו), היות והעיסוי מסייע להתפתחות מוטורית תקנית וטובה יותר. העיסוי מחזק את הקשר בין ההורה לבין התינוק ומיטיב לטונוס השרירים שלו. העיסוי מגרה גם את מערכת העצבים המשפיעה על התפתחות המוח, ההתפתחות הקוגנטיבית. הוא פורק עודף חשמל ואנרגיה מהגוף, מפחית הפרעות קשב וריכוז, ומאוחר יותר מלמד את הילד למצוא את הנתיב לרוגע. במתח גבוה המוח מתקשה לעבוד. העיסוי מרגיע ומפנה את האנרגיה לצמיחה התקנית. שמן על בסיס שקדים וטיפת לבנדר (להרגעת הנפש והמערכת העצבית), או טיפות קמומיל (המרגיעות את המערכת הלימבית), או קלנדולה (המסייעת לעור פגוע) – מומלצים לשילוב בפעולת העיסוי. רפלקסולוגיה משפיעה לחיוב על המוח, מערכת העצבים ועמוד השדרה. (אזור המוח נמצא בבהונות הרגליים ועמוד השדרה מיוצג לכל אורך כף הרגל הפנימי).

· גירויים מתאימים לתינוק בהתאם לשלבי ההתפתחות שלו, מסייעים לו להרחיב את הידע על עולמו ולגרות אותו לפעילות אינטלקטואלית. האינטראקציה חשובה מאד והסביבה האופטימאלית עבור הילד היא סביבה מותאמת גיל. תינוק שעדיין אינו נע ייהנה ממראה, צליל ומגע, במינון הנכון. תנועה קווית מרגיעה ומהנה. מאוחר יותר, בגיל ארבעה חודשים, כבר יוכל ליהנות מאחיזה של חפץ ותנועה עמו, כרשרשן. מאוחר יותר יגרו אותו כל הכנסת והוצאת חפצים, השחלתם וכולי. חנויות הצעצועים מלאים בכל טוב בתחום, אך חשוב שלא להציף את התינוק / הפעוט בגירויים. עד גיל שנתיים מתפתחת קליפת המוח על ידי יצירת חיבורים בין תאים וקיצוץ בתאים מיותרים (שאינם נדרשים לו). שני האלמנטים הללו חשובים באותה המידה. השימוש במוטוריקה, הקשב לצלילים, המגע, ההתנסות, כל אלה מפעילים את כל הנדרש להתפתחות התקינה, אך חשוב לזכור כי גירויים רבים מדי עלולים לגרום ליצירת חומות הגנה המשמשות להפסקת הקליטה. המנגנון מסייע לו באותה העת, אך עלול להיבנות כתבנית עמה ימשיך הלאה גם כאשר יגיעו גירויים שדווקא מסייעים לו. יותר מדי רעש, מגע, תחושה לא נעימה לאורך זמן מייצרת קורטיזון, סוג של סטרואידים, הורמון שמסייע בעיתות מצוקה, אך הרבה מדי ממנו עלול להיות רעיל ולגרום לנזק. כלומר, ילד במצב מצוקה ניזוק גם פסיכולוגית וגם פיזית (נזק במוח), המכלול משפיע מן הסתם על התחום הקוגניטיבי וההתנהגותי.

· כדי לסייע לתינוק לגדול לאדם תקשורתי, מומלץ לשוחח עמו כבר בשנתו הראשונה. אפשר לשיר ולשוחח בעדינות ובנועם בעת האכלה. ההשפעה חיובית ולטווח ארוך. כל שיחה בזמן עשייה שמסבירה מה ההורה עושה, מה מתרחש בחדר וכולי, מפתחת, מרחיבה את עולמו של התינוק ומגרה אותו לתקשורת הדדית. חשובה הקירבה לתינוק, בייחוד בחודשים הראשונים בהם הראייה שלו קצרת טווח (מרחק העיניים בין ההורה לתינוק בעת ההאכלה, הוא המרחק בו התינוק רואה טוב יותר בתחילת דרכו). חשוב קשר העין. בהמשך ילמד הילד בעזרת חיקוי. חזרה של ההורה על הצלילים שהתינוק מפיק, מגרים את התינוק לנהל דו שיח. מאוחר יותר יתחיל מוחו לקשר בין מילה לבין חפץ. כבר בגיל תשעה חודשים ניתן להצביע על חלקי מילים ראשונות אצל חלק מהתינוקות. הזיהוי של ההורה למילה, ההתרגשות והתגובתיות שלו, מעודדים את התינוק להמשיך בדרך תקשורת זו. חשוב שהילד יהיה במרכז הבית, יחווה את ההתרחשויות, ויחד עם זאת, חשוב לזכור לאפשר לו גם את רגעי השקט שלו, כדי שיוכל לנוח מגירויים וגם כדי שיהיה לו הפנאי לעבד את מה שכבר חווה.

לסיכום, ברור שיש אמצעים חיצוניים שיכולים לסייע לתינוק שלנו להתחיל את הטיפוס במעלה השביל של חייו עם "נעלי הליכה" טובות יותר, אם בשל גירויים איכותיים המוגשים לו בזמן הנכון, אם בשל תזונה נכונה ואם בשל חום, אהבה ותשומת לב ראויה, תקשורת נכונה וכולי.

אך, שורה תחתונה, בל נשכח כי המרוץ של החיים הוא בראש שלנו. התינוק רק בתחילת דרכו, חווה את העולם מראשיתו. כדי שיוכל לצמוח לבוגר נבון, בעל ביטחון עצמי ולקיחת אחריות על חייו, כדי שיוכל למצוא את נתיב הזהב שלו ולבחור במקצוע המתאים לו, הוא חייב תחילה להיות ילד, במלוא מובן המילה: להתנסות, לחוות, ליפול, לקום, לבכות ולצחוק, להשתעמם, להתעניין, לריב, להשלים, לשנוא ולאהוב.

גם העגלה היקרה ביותר, לא תגרום לו לגדול לבוגר מאושר יותר. שום מותג לא יוכל להעניק לו את שביעות הרצון מחייו בעתיד. ילד דוקטור הוא ילד דוקטור. אם הוא מאושר מזה, אין טוב מכך, אם הוא אומלל, סימן שכנראה הוא צריך לעשות משהו אחר.

צילום אילוסטרציה

תאריך: 31/01/2013
גיליון: 872
עמוד: 6
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il