30/08/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 169 תוצאות התואמות את החיפוש
פסח - ביעור חמץ פנימי
מאת: זוהר גולדפרב
''מעכשיו אני לא משקר, מעכשיו אני לא גונב''. משפטים אלה לא נשמעים משפטים של חג הפסח אלא יותר משפטי ''תשליך'' השייכים לראש השנה. אז מה נאמר בחג הזה, בחג בו אנו טורחים על ניקוי חיצוני של ביתנו?

מי שאכן טורח "בערב שבת" על ארונותיו וניקה גם פינות נסתרות ודאי יסב בנחת לשולחן הסדר, ינוח מעמל בישוליו ויתכנן את המחבוא של האפיקומן. על הדרך הוא ישתה גם ארבע כוסות של יין. מי שלא טרח לנקות ביתו כי האמונה בניקיון החמץ ממנו והלאה יעשה סדר פסח באותה המידה. איש איש באמונתו יחיה באשר למצוות בין אדם למקום.

ומה עם המצוות בין אדם לחברו? לאלה מקום מיוחד ביום כיפור. חג הפסח, לעומת זאת, נושא עמו בשורה קצת אחרת: ניקוי חמץ פנימי. לא הכוונה?

יש מי שמסתובב עם יבלות על הידיים כי התחיל כבר לפני שבוע לנקות. יש מי שאחרים מנקים עבורו. יש את אלה שבוחרים לצאת לחופשה עם הילדים בחו"ל, למקום שלא מגביל ל"דיקטים" למאכל ומרשה לחגוג על השמרים גם בשבוע הפסח. כשהיינו קטנים השבוע הבודד הזה, פעם בשנה בו הלחם עבר דירה היה נמשך לנצח. לחלק מאתנו הייתה זו ממש משימה כמעט בלתי אפשרית (לא מדובר בילדי "המצה עם השוקולד" כמובן).

חג פסח פותח פתח לניקיון מסוג נוסף, ניקיון פנימי מעבר לניקיון הקונבנציונלי. מדובר על חירות אחרת. אם היצר הרע מושווה לשמרים אזי יש שני דברים שאנו יכולים לנקות בפסח הזה: את הלחם שתפח או כל מוצר אחר שתופח ואת האגו שמושפע וגדל מהיצר הרע המתפיח אותו. חומר כבד קצת, לא?

ניקוי החמץ מהווה סמל ליציאת מצרים העתיקה ההיא. ולא היה פשוט לצאת משם. כיום אנו מנקים את החמץ בביתנו ומוזמנים לבצע גם ניקוי מדוקדק של אנוכיות, פחדים ומאווים שאין מקורם בשביעות רצון פנימית. אם את החמץ החיצוני אנו מנקים על ידי חומרים אינטנסיביים, משמידי חיידקים, קוטלי תיקנים ומעלימי פטריות באופן גס, ברור ובוטה – אל החמץ הפנימי ניגש אחרת. מדוע? כי אהבה עושה אהבה, תיקון מוגש עם רוך.

לא קרה לכם כבר שהחלטתם לבצע שינוי ומצאתם עצמכם לוחמים בתחנות רוח כי משהו פנימי אצלכם לא אפשר זאת והשיב מלחמה? האגו, תבניות החשיבה, הרווחים המשניים השומרים אתנו באזורי הנוחות שלנו מקיימים בתוכנו את החמץ. אם ננסה בכוח לשנות את עצמנו ולנקות אלמנטים שאנו מעדיפים לחיות בלעדיהם, סבירות נמוכה שנצליח. הדרך שיכולה לסייע לנו היא דרך המבוגר אל הילד. אם בעברנו לא היינו בעלי ניסיון, אלא קטנים, לעתים חסרי אונים, ללא ידע, ללא כוח - כיום אנו אחרים: בכל מבוגר יש ילד שלפעמים מפחד שלא יהיה לו ולכן מרמה ולוקח או חומד. בכל מבוגר יש ילד שלפעמים רוצה להרגיש חזק ובוחר להילחם בכוח מול אדם אחר "על הפרינציפ"... מוכר לכם? זיהוי המקום ממנו אנו פועלים יכול לסייע לנו לפעול מתוך מקום שהוא נקי יותר ולא יושב על החמץ הקיים בנו מתוקף היותנו אנושיים (וזה לא תירוץ).

ברוחני יש האומרים כי האגו עלול להוביל את הנשמה. חירות היא נשמה הפועלת בטוהר, מחוזקת ופועלת מממד אחר של עשייה, מרפה מהרצון לשלוט, מרפה מהרצון לסעור ולנצח, מרפה מהקנאה והכעס, פועלת תחת עוצמה אחרת הקיימת בכל אחד ברמה זו או אחרת.

חג הפסח מציע סוג של דלת עבור מי שמחפש כיוון קצת אחר בחייו. ומי המחפש מורה, מוצא אותו. כלומר, מי המחפש את הדרך לביעור חמץ פנימי, מוצא אותה. חשוב להתמיד ולא להירדם בדרך. גם ממצרים היה קשה לצאת. קשה מאד. מדובר על יכולות רוחניות גבוהות שניתנות בחג הפסח, חלון הזדמנויות לניקוי פנימי ואין הכוונה אך ורק למאמינים באלוהים. חישבו על התקופה, משהו בה מתעורר, חדש, אביב בפתח. גם הפרפר יוצא מתוך הגולם שלו. מדוע לא אנחנו? אבל חשוב לזכור כי האביב הוא חד עונתי והניקוי הפנימי הוא עניין לכל החיים. פסח הוא רק קרש קפיצה.

מצחיק ששינוי פנימי יכול להגיע דווקא מתוך שקט וקבלה של המצב הקיים. לפעמים זה מעצבן עד כדי טירוף. קבל, תהיה בשביעות רצון, תאמר תודה על הקיים ואחר כך תוכל לנוע הלאה. אבל, מומלץ לנסות לאורך זמן: לראות את היש מרגיע את האגו אשר רוצה עוד ועוד. ראיית היש משאירה את הרצון הנקי להתפתחות שיש בה אמת מכורך היותה תנועה קדימה. הרי כך הוא העולם, אינו עוצר.

אבל הרבה יותר קל לנקות את המדפים מאשר לנקות את המחסן הפנימי שלנו. הרבה אנשים מדליקים שם את האור, רואים את הבלגן, מכבים אותו ויוצאים. מה אתם מאחלים לעצמכם השנה? נתחיל בחג פסח מאיר, נקי ומלא אהבה. אחר כך... נראה.

צילום אילוסטרציה

תאריך: 14/03/2013
גיליון: 878
עמוד: 28
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il