24/01/2016
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 2279 תוצאות התואמות את החיפוש
''רואה רחוק חושב קרוב''
מאת: יהורם אלוני
''ראש העיר צריך לנהל את העתיד ולא להיפך''. כך מאמין חבר מועצת העיר רזיאל אחרק, שראש העיר צריך לנהוג. ראיון חג עם אחד האנשים המשפיעים והמורגשים בעשייה בעיר.

כרטיס ביקור:

· רזיאל אחרק בן 47.

· נשוי לנירה . אב לסביון (21). דקל (18). שקד (11).

· סגן ראש עיר.

· יו"ר אגף הנדסה.

· יו"ר מחלקת הספורט.

· יו"ר ועדת כספים.

· יו"ר ועדת מכרזים.

· חבר ועדת משנה לתכנון וסביבה.

· חבר ועדת איכות הסביבה.

· כיום חבר מועצה וחבר ועדת ביקורת.

השכלה:

תואר ראשון במשפטים LL.B התמחות בדיני מכרזים מוניציפליים ובהיבטים כלכליים ומשפטיים בתכנון העירוני.

הוסמך לכהן כדירקטור בחברות עירוניות ממשלתיות ותאגידים.

הוסמך לכהן כמנכ"ל בחברות עירוניות.

ניסיון והישגים מקצועיים:

יו"ר ומנכ"ל נסד"ק אחזקות.

בעל עסקים בתחום השירותים.

חלק מפעילותו במועצה בקדנציה הנוכחית.

אימץ את ליגת שכונות הבוגרים לכדורגל תחת חסות העירייה.

יזם תכנן והקים את מגרש הכדורגל הסנטטי ואת מגרש הכדורגל ברחוב האצ"ל.

יזם והקים את קבוצת הרכיבה על אופניים לנשים.

העצים את ליגת כדורשת לנשים.

יזם ותכנן את נושא פיצול יחידות הדיור במהלך של התחדשות עירונית.

פעל ופועל למען דיור לזוגות צעירים וזכאי משרד השיכון.

יזם את המיזוג של בתי הספר בעיר במימון עירוני.

יזם את חוק חניה חינם בתמרור כחול לבן לתושבי העיר.

רזיאל נשוי לנירה, אב לשלושה ויליד ראש העין .

בעל השכלה אקדמית, פעל כאיש עסקים מצליח עד שנבחר ב- 2008 למועצת העירייה.

לאחר שירות צבאי בצנחנים פנה לעסקים.

מיד כשהתמנה כסגן ראש עיר פרסם את מספר הטלפון האישי שלו בכלי התקשורת והזמין את התושבים לפנות אליו בכל עניין ונושא.

יכולים להעיד עליו עובדי הרשות שהקפיד להגיע בכל בוקר לפני השעה שמונה בבוקר ויצא אחרון מבניין העירייה.

מעל ארבע שנים אתה במועצת העיר, מהו האירוע המכונן שנחרט בזיכרונך?

היום בו הושבעתי במועצת העיר. היום שבו בחרו בי תושבי העיר לשרת אותם ולהגשים את השקפת העולם שלי ושלהם.

מדוע בחרת לצאת מהמקום הנוח של איש עסקים ולהיכנס לפוליטיקה כפוית הטובה "והמלוכלכת"?

צריך לעשות הפרדה בין פוליטיקאים לפוליטיקה. הפוליטיקה היא כלי דמוקרטי לגשר בין עמדות, רצונות, תפישות עולם ואורח חיים. כרשות אתה מספק מענה לתושב מ א' ועד ת'. השירות לתושב מתחיל עוד בטרם לידתו וכבר "ברחם אמו", בגני ילדים, בתי ספר, צבא, השכלה גבוהה, תעסוקה, נישואין, דיור, איכות חיים, תרבות פנאי בגיל הזהב ובעת הפרידה לעולם שכולו טוב. אני לא מכיר שום עסק בעולם שנמצא בעשייה כזו, זה מאתגר ומצריך ממך "להמציא את עצמך מחדש בפרקי זמן קצרים. אני מודה שהניסיון הרב שאני מביא איתי מעולם העסקים, בתחומים המגוונים שעסקתי מסייע לי רבות להוביל לשינויים וליצור הצלחות באגפים שהייתי ממונה עליהם.

רזיאל כיהן כיו"ר אגף הנדסה והספורט. בעת כניסתו לתחום הספורט הקים את את ליגת השכונות לקט-רגל המונה 500 ילדים ובני נוער, את קבוצות הנשים, הילדים והמעורבת לרכיבה על אופניים, העצים את כדורשת נשים, אימץ את ליגת השכונות בכדורגל תחת כנפי העירייה, תכנן והקים את מגרש הדשא הסינטטי לטובת ליגת הקט-רגל ייזם ותכנן את המכרז למגרש הכדורגל ברחוב האצ"ל.

באגף ההנדסה– אגף ההנדסה בראשותו של רזיאל חווה את אחת מתקופות הפריחה המקצועית שידע בשנים האחרונות. אגף ההנדסה תכנן את כל העבודות שמתבצעות ונראות היום בשטח, את בניית מבני הציבור שנבנו בשנים האחרונות, את הרחובות שנסללו ויסללו בשנה הקרובה. רזיאל הוביל מהפיכת שירות באגף ההנדסה כאשר טיפל באופן אישי בבעיות ובקשות של תושבים. מדיניות הדלת הפתוחה יצרה סטנדרט לכל עובדי האגף.

כיו"ר ועדת הכספים הביא לאישור המועצה תקציב מאוזן, מוכן במועד, גישר על הפערים בין האגפים השונים וצורכי העיר. התנהלות שהובילה את העיר לזכות לראשונה בתואר עיר איתנה.

מה יש לך לומר לאנשים שלא מסכימים איתך?

זה לגיטימי להביע דעה שונה. יחד עם זאת, אני מזמין אותם להציע אלטרנטיבה. ביקורת כולנו יודעים להעביר, הגדולה היא לתת פתרון ולהקצות משאבים למימוש הפתרון. עוד אומר להם, שאשמח לשמוע מהם את הסיבה בכל שעה שנוחה להם.. אני יכול לומר לכל תושב, שאני לא אדם חשוב, אני ממלא תפקיד חשוב. בחרתי למלא שליחות ציבורית ואני מקבל עלי באהבה את רגשות וצורכי הציבור.

כזכור, לפני מספר חודשים הועבר רזיאל מתפקידו והוא מכהן כחבר מועצת עיר וחבר בוועדת הביקורת.

אתה שונא את משה סיני?

אנחנו נמצאים במגרש הפוליטי. לשנאה אין מקום בעולם ולא במגרש הפוליטי, ולכן אין מקום להתנסחות מסוג זה. יש לנו דעות ותפיסות שונות בנוגע לשירות לתושב, לשקיפות, להקצאות, לתכנון מוקדם של משאבים, לחזון ולהתפתחותה של העיר.

בכל זאת, ויתרת על שכר נאה, לשכה, מזכירה.

לא נבחרתי על מנת לקבל שכר-נבחרתי כדי לשרת את התושבים ולהביא לצמיחתה של ראש העין. בשיחותיי עם סיני, הוא ביקש ממני להוריד פרופיל בעשייה שלי. ואם לא, ידיח אותי. תפקידי כסגן ראש עיר היא לסייע לו וכך פעלתי. הצבעתי עם הקואליציה, גם שלעיתים לא הסכמתי. הרוב מחייב גם אותי. עם זאת לא ויתרתי על זכותי כנבחר ציבור להציג את עמדתי ולומר בקול בישיבות הקואליציה את רעיונותיי והצעותיי. למרות בקשותיי, מעולם לא כינס את חברי הסיעה לדון בהצעות השונות. יש האומרים שזו דיקטטורה לשמה.

עם הדחתי בישיבת המועצה, פנו אלי חברי מועצה והתנצלו בפני, התברר שאת הרוב השיג באיומי הדחה. ערב חג החירות אני יכול לומר לך שבחרתי בחופש לומר ולעשות. לא חששתי ללכת לאופוזיציה. מי שנולד לעשייה פועל מכל תפקיד. רק לאחרונה יזמתי את חוק חניה חינם לכל תושבי העיר מספסלי האופוזיציה. דבר שהוא לא היה מסכים בעת שכיהנתי כסגנו. אותי לימדו "שהאדם עושה את התפקיד ולא התפקיד עושה את האדם". לא הייתה לי דילמה, נבחרתי לשרת את תושבי העיר ולא את ראש העיר.

אבל הוא העביר אותך מתפקידך?

נבחרתי לעשות פעולות שהוא לא עשה ולא עשו קודמיי. אבי ז"ל לימד אותי משפט חכם, "אם תעשה היום את מה שעשית אתמול, תקבל היום את מה שקבלת אתמול". אני אוהב ללמוד מניסיונם של אחרים.

ואני מתעקש שתענה, בכל זאת, מה גרם לקרע בניכם?

כפי שאמרתי מוקדם יותר, יש לנו דעות ותפיסות שונות בנוגע לשירות לתושב, לשקיפות, להקצאות, לתכנון מוקדם של משאבים, לחזון ולהתפתחותה של העיר.

במשך כל תקופת כהונתי כסגן ראש העיר פעלתי ללא לאות, הן במועצת העיר והן בכנסת ישראל, לקדם את הפתרון לזוגות הצעירים למשפחות חד הוריות ולזכאי משרד השיכון עוד בטרם המחאה החברתית. את פעילותי ניתן לראות ביוטיוב ובפייסבוק.

בשיחותי עם משה, בקשתי שלא יחתום על ההסכם עם משרד השיכון עד שלא יהיה פתרון לזוגות הצעירים בני ראש העין. בקשתי להיות שותף במשא ומתן. הוא סירב.

מיד עם כניסתי בקשתי להכין תכנית מתאר לראש העין שתעמוד באתגרים התחבורתיים והאורבניים והוא סירב. רק לאחרונה החלו לפעול בנושא.

בקשתי שאגף ההנדסה יבצע פיקוח שוטף על החברה הכלכלית שהוא עומד בראשה, הוא סירב. לצערי את התוצאות ניתן לראות בשטח, חריגות וטעויות של מיליוני שקלים. איכות עבודה ירודה, חזרה על עבודות פעמיים, לוחות זמנים ארוכים , סבל מיותר לתושבי העיר, תחת הכותרת של עשייה- את כל החריגות בתקציב הציבור משלם!.

השקענו 6 מיליון שקלים בפתיחת האוניברסיטה, המינימום הוא לבקש הטבה לילדים שלנו. תושבי קרית אונו נהנים מ- 50% הנחה בלימודים בקריה האקדמית, בקשתי שהתנאי לכניסת האוניברסיטה הפתוחה תהא זהה לקרית אונו. הוא סירב. לא היה שום משא ומתן או דרישה חד משמעית מצד העירייה.

כל הורה רוצה שילדיו יגורו לידו, ליהנות מהנכדיו, שילדיו יוכלו לבקר ולסעוד את הוריהם. השקענו את המרב בילדנו, למה שלא נדאג להם שיתגוררו בקרבתנו. כבר ב- 2009 בקשתי מסיני שהעירייה תקים באמצעות החברה הכלכלית קבוצת רכישה של זוגות צעירים וזכאי משרד השיכון ואנו נבנה לילדנו בית ללא עלויות רווח קבלני. הוא סירב.

בקשתי להקים קבוצה ייצוגית בכדורגל, הוא סירב.

וזה על קצה המזלג.

כחבר ועדת משנה לתכנון ובנייה ויו"ר אגף הנדסה – פעל רזיאל במלוא הכוח לתת מענה לזוגות צעירים ובשנת 2009 מספר חודשים לאחר שנבחר הכין את תכניתו המקצועית המפורסמת "עיר עם אופי" להתחדשות עירונית ע"י פיצול בתים. מקורביו אומרים שהמתחים בינו לבין ראש העיר בעקבות התוכנית הובילה לקרע החזק ביותר בין השניים. ראש העיר סירב במשך שלוש שנים ליישם אותה. רק לאחר שהועבר רזיאל מכהונתו כסגן ראש עיר הכריז ראש העיר שייבחן את התוכנית.

למה שיתנגד?

התפיסה של של סיני לא יזמית. הוא מיישם תכניות קיימות ולא מנסה לייצר פתרונות. סוג של פקיד . ראש העין צריכה חשיבה פורצת ויצירתית. "הוא בונה על זיכרונם הקצר של התושבים" וניתן יהיה לנכס את הרעיונות וההצלחות של האחרים לרשותו. אני מאמין בלב שלם שהציבור לא קונה הבטחות בומבסטיות. הציבור התבגר ומבין "שכלכלת הבחירות לא משתלמת"- יום אחרי, כולנו נשלם את ההחלטות השגויות ומסע הבחירות של משה סיני.

הניסיון מראה שכל מי שבחר להביע דעה שונה או להציג חלופה לרעיונות שהוצגו בישיבות המועצה-מצא עצמו בחוץ- מודח. זה לא משנה את העובדה שדקה לפני הוא היה "יקיר העירייה", ברגע שהוא הביע דעה שונה- הוא הפך לאויב. תזכורת לכך ניתן לראות ממש מעבר לפינה- ההדחה של חבר המועצה עופר בביוף שהיה אחד האנשים המקורבים למשה ועוד חמישה סגנים שהודחו בקדנציות קודמות.

לאחר שהדיח אותי מוועדת הכספים, הגדיל ראש העיר את גרעון העירייה ב-40,000,000 ₪ ע"ח הלוואות, ישנן חריגות בנייה עקב תכנון לקוי בבית המוזיקה, בטיילת ובמתנ"ס. סה"כ 100,000,000 ₪ הלוואות שהם 40% מתקציב העירייה. לצערי, חזרנו לגרעון בתקופתו של יגאל יוסף. את התוצאות ירגישו תושבי העיר בתקציב 2014.

תמכתי בהקמת בית מוסיקה, טיילת יפה ועוד. מעולם לא התנגדתי לעשייה. התנגדתי לחוסר הפיקוח, לבזבוז, להעלאת הארנונה האחרונה שפגעה קשות בעסקים.

כיו"ר ועדת מכרזים- הוביל רזיאל לפיצול ולהורדה בעלויות. במכרזי הגינון (כ- 4,000,000 ₪ לשנה) לאחר יותר מעשר שנים של קבלן בלעדי, מכרז שהוביל למתחים בינו לבין מנכ"לית העירייה שפעלה לתת לקבלן לזכות שוב במכרז.

רזיאל התמודד פעמיים במהלך הקדנציה עם אלימות פיזית- לפני כשנתיים הושלך לביתו רימון הלם ולפני מספר חודשים הוצת רכבו בחניית הבית.

מה דעתך על העסקים בעיר ועל היטל השבחה שהוטל לאחרונה על תושבי העיר?

כבר בתאריך 29-07-2010 פניתי לראש העיר ולמועצת העיר בכתב לקיים דיון מעמיק בעסקים הפועלים בשימוש חורג , עסקים אלו הוקמו על מנת לשרת את הגידול באוכלוסייה עת נבנו השכונות החדשות ב- 1992. בקשתי להקל עמם עד שייבנה מרכז העסקים החדש בראש העין . הוא סירב לקיים דיון בנושא.

לאחר הפסיקה הראשונה של בית המשפט השלום שנתן פטור לתושבי ראש העין מהיטל השבחה. הגשתי בקשה בתאריך 07-11-2011 לדיון במועצת העיר. בנושא היטל ההשבחה ושוב, ראש העיר סירב לקיים את הדיון ובחר להגיש ערעור על ההחלטה שבעקבותיה תושבי העיר ישלמו מאות אלפי שקלים יותר.

בתאריך 25-09-2011 הגשתי בקשה למזג את בתי הספר במימון העירייה ומתן פטור מתשלומי הורים. רק לאחר שהגשתי ולאחר החשיפה התקשורתית, הצלחתי להעביר בוועדת הכספים, תקציב בלתי רגיל ע"ס 2,000,000 ₪ לנושא המיזוג.

מספר חודשים קצר באופוזיציה ושלל רב של הצעות לסדר הוגשו על ידי רזיאל, בניהם הפטור מארנונה למפעל שמעסיק חריגים בשכר מלא. העלה את ההצעה לחניה חינם לתושבי העיר שאושרה לפני שבועיים ומחכה לאישור משרד הפנים. זכה בעתירה שהגיש נגד ראש העיר לספק לו מסמכים רבים הנוגעים לטיסותיו של ראש העיר ולהתנהלות החברה הכלכלית שהוא עומד בראש.

אתה מתכוון להתמודד על ראשות העיר וגם למועצת העיר ?

אני מקבל פניות רבות מצד תושבים ותמיכה מכל פלחי האוכלוסייה בעיר. ראש העין נמצאת בצומת והיא רוצה ראש עיר חזק שיכול לעבוד בצוות, ראש עיר ישר, עם חזון ויכולת ביצוע לאחר שבחנתי את האפשרות מתוך אחריות ובכובד ראש אני יכול לומר שאני בהחלט מתכוון להתמודד לראשות העיר ולמועצת העיר. אני רותם אליי שותפים לדרך, אנשי עשייה מכל השכונות בעיר ואנשי מקצוע מהשורה הראשונה על מנת להציג אלטרנטיבה ראויה לתושבי העיר...

בעבר, כאשר סיני היה באופוזיציה הוא ביקש בכתב להעביר חוק בכנסת שימנע מראשי ערים לכהן יותר משתי קדנציות. לטענתו, הדבר מוביל לשחיתות שלטונית. מה דעתך בעניין?

הציניקנים עלולים לומר שהוא חזה את העתיד.

זה לא ראוי שאני אשיב על התבטאויות של סיני. אני חושב שאתה צריך להפנות אליו את השאלה. כנראה שיש לו סיבה טובה לכתוב ולבקש את אשר ביקש ..

באופן אישי, אני יכול לומר שישנן פעולות והחלטות תמוהות בעיני ושאינן עולות בקנה אחד עם ניהול תקין של עירייה והן שהובילו להשקפה מקצועית שונה.

ומה דעתך על המתמודדים?

אני מברך ומחבק כל תושב שרוצה לתרום מניסיונו, מזמנו ויש לו את הכישורים והניסיון המוניציפלי הנדרש. המגזר הציבורי משווע לנבחרים איכותיים.

הפעם תושבי העיר יבחרו על פי מעשיו של המועמד בעבר ולא על פי הבטחות בעתיד.

לסיום מילים טובות שעל ראש העיר?

משה סיני, איש טוב עם כוונות טובות.

במשפט אחד , איזו תכונה חשובה צריך ראש עיר?

לראות רחוק ולחשוב קרוב, לנהל את העתיד !!

מה מסמל לך חג פסח? חירות, עצמאות, משפחה.

מה אתה מאחל לכל אדם?

בריאות ושיעסוק ויתפרנס בתחום שהוא אוהב.

מה אתה מאחל לתושבי ראש העין?

אחדות, בריאות במשפחה, ביטחון כלכלי, חופש עיסוק, הצלחה, אהבת חינם ושייהנו מפרי עמלם.

חג חרות שמח וכשר
תאריך: 21/03/2013
גיליון: 879
עמוד: 6
חדשות ראש העין
תשחצינדקס
לוח אינדקס
הכתבה המרכזית
סודודקס
צרכנות
מאחורי העסקים
אסטרולוגיה
חדשות השומרון
תושבים מספרים
שונות מיוחדות
חגים ומועדים
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט בעיר
רפואת שיניים
לזכרם
פלילי בכוונת
מדור משפטי
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
מדור נדל''ן
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il