06/08/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 32 תוצאות התואמות את החיפוש
האזנות סתר – הביטוי בחיי היום יום
מאת: רוני נגר – חוקר פרטי
ניתן לומר כי כל שיחה אשר אדם אינו שותף לה ואינו מי מהצדדים בשיחה ואותה שיחה הוקלטה על ידו, מוגדרת כהאזנת סתר.

דוגמה: שני אנשים משוחחים ביניהם במקום מסוים, אדם שלישי התקין טייפ בקרבתם והקליט את השיחה ואף אחד משניהם אינו יודע על כך – מדובר בהאזנת סתר. יתרה מזאת – אסור לאדם להתקין בביתו או במכשיר הטלפון השייך לו או בחלל החדר, מכשיר הקלטה ובו הוא מקליט את רעייתו או אחד מבני המשפחה משוחחים עם מישהו אחר – הרי מדובר בהאזנת סתר. כשאף אחד מהצדדים המשוחחים אינו יודע על ההאזנה או על ההקלטה זוהי האזנת סתר, למרות שמדובר בביתך או רכושך הפרטי.

- אחד מהצדדים בשיחה צריך וחייב לדעת על ההקלטה. דהיינו, אם אדם מחזיק טייפ מנהלים קטן וכל מי שהוא משוחח עמו ישירות או בטלפון הוא מקליט את השיחה – ההקלטה הינה חוקית ואין כל בעיה (אם מטרת ההקלטה אינה לשם עבירה על החוק) .

-החוק ודיני הראיות מתייחסים בחומרה רבה להאזנות סתר, אם ההאזנה אינה חוקית כל מה שנשמע באותה הקלטה וכל ראיה הנובעת מאותה האזנה, אינה קבילה.

דוגמה: בארה"ב שני שוטרים מבצעים חיפוש בדירה ללא צו חיפוש וללא עילה חוקית לכאורה, ומוצאים בדירה עשרה ק"ג הרואין – בעל הדירה או החשוד במקום לא יואשם ולא יורשע. זאת למה? – רשויות החוק והמשפט בארה"ב קובעות כי אם התבצעה פעולה שאינה חוקית ע"י המשטרה או רשויות הביטחון כמו חיפוש בדירה ללא צו בית משפט, כל הראיות או הפעולות שמתבצעות לאחר מכן אינן חוקיות גם הן (המעצר , החקירה וכו'). בלשון החוק בארה"ב עניין זה קרוי "פירות העץ המורעל".

למזלנו (כך לפחות לדעתי) בישראל אין נוהגים כך, וכאשר שני שוטרים נכנסים לדירה ללא צו חיפוש מבית המשפט וללא עילה חוקית (יסוד סביר) ואכן מוצאים בדירה עשרה ק"ג הירואין, בעל הדירה או החשוד בהחזקתם יעצר, יחקר ויועמד לדין, והסמים יתקבלו כראיה לכל דבר.

השוטרים עלולים לעמוד לדין משמעתי כי פעלו בניגוד לנהלים או לסמכותם בחוק, אך כשדבר העבירה נחשף החוק לא מתעלם מכך, בניגוד לארה"ב. כל האמור לעיל נכון ותקף חוץ מ..... "האזנות סתר". בעניין זה, אך ורק בעניין זה, החוק בישראל מתייחס להאזנות סתר כמו בארה"ב, דהיינו, אם המשטרה או רשות בטחון אחרת השיגה ראיות באמצעות האזנת סתר שלא כדין (שלא אושרה ע"י קצין משטרה בדרגת ניצב משנה ומעלה ונשיא בימ"ש מחוזי) אזי כל הנשמע בקלטת זו אינו קביל גם אם מדובר בהודאה ברצח, שוד וכדומה.

נבחן היבט נוסף להאזנות סתר:

שני אנשים יושבים במסעדה ומשוחחים כאשר אחד מהם מקליט את השיחה ביניהם ללא ידיעת השני. עד כאן הכול חוקי למהדרין. לפתע ניגש אדם נוסף לשולחן ומשוחח למספר שניות עם האדם השני היושב במסעדה. הראשון אשר מקליט את השיחה חייב להפסיק את ההקלטה היות וחברו פנה לשוחח עם מישהו אחר והוא אינו חלק מהשיחה למספר שניות, לאחר שהאדם הנוסף (השלישי) יעזוב, וחברו ימשיך לשוחח עמו יוכל להמשיך את ההקלטה.

ומה בעניין מכשירי קשר וטלפונים סלולרים?

עד לפני מספר שנים לשון החוק הייתה כי כל מה שנזרק ונאמר לחלל האויר (בתדרי רדיו) אינו ברשות הפרט, וכל אחד יכול להאזין לשיחות בין מכשירי קשר של תחנות מוניות, משטרה, שדה תעופה וכו'. ברגע שהשימוש בטלפונים הסלולרים הפך להיות נרחב יותר, בית המשפט קיבל טענה כי האזנה לטלפון סלולרי כמוה כהאזנת סתר, היות ואנשים ועסקים מעבירים מסרים אישיים בין אחד לשני, ולכן אסור בתכלית האיסור להאזין לכל טלפון סלולרי ומכשיר קשר.

- תקדים נוסף וחדש אשר נתקבל לפני זמן לא רב אינו נוגע להאזנות סתר, אך ישנו קשר מסוים. בית המשפט קיבל את הטענה כי הצצה, פריצה וחדירה לדואר אלקטרוני השייך לאדם מסוים אסורים ומהווים עבירה על החו .

מוגש כשירות ע"י "רוני נגר - מדור חקירות"

טל' – 054-4516106 כתובתנו באינטרנט: http://www.mador.co.il

 

תאריך: 04/07/2013
גיליון: 893
עמוד: 30
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il