27/08/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 168 תוצאות התואמות את החיפוש
אושר? יש דבר כזה?
מאת: זוהר גולדפרב
כולנו מאחלים לעצמנו אושר ועושר, בעיקר בימי ההולדת, אבל בהחלט גם בפתחה של השנה החדשה. מה מהלך הרוח שלנו יכול לגרום לאושר? מי הם בכלל האנשים המאושרים?

מעניין שדווקא כדי למצוא את האושר ואת הסיפוק, אנחנו צריכים להסתכן או לעבוד קשה. רגע, אל תוותרו על הקריאה כי אין לכם כוח ל"רוחניות בגרוש". אולי דווקא כאן מסתתרת אפליקציה סודית לשלווה ולאושר.

יש טענה הסוברת כי כסף קונה הכול, גם את האושר. טוב, אולי לא את האושר אבל בטח את הנוחות ואת המימון לקורסים של מודעות עצמית. את ההנחה כי הכסף עושה אותנו מאושרים ניתן לבטל על ידי מבט מהיר בציבור אנשים שלא מוצאים את עצמם גם אם יש להם פלוס בבנק. רובנו לעולם לא יצליח לבדוק את הכתוב על עורו, אלא אם מדינת ישראל תתחיל לחייך לתושביה ולהקל על מעמד הביניים. עד אז, בואו נראה אם יש משהו שאנו, "מעמד הפועלים המודרני", יכול לעשות למען אושרנו.

מה זה אושר?
אוסף של רגשות טובים המחממים את הלב? שביעות רצון? לב מלא? או שכל התשובות נכונות. על כל פנים, ברור שאושר קשור לרגש, ולרגש יש נקודת ייחוס הנחשבת טבעית ונקבעת גם על ידי גנטיקה ואישיות. למה הכוונה? אין ספק שמה שעושה לנו טוב, "מרים" אותנו. אבל בסופו של יום אנו חוזרים אל אותה נקודת הייחוס שלנו. כדי להבין מהי נקודת ייחוס זו, אפשר לבחון את הלך הרוח הפנימי איתו אנו מתנהלים בחיי היום יום השגרתיים. פשפוש בזיכרונות הילדות והנערות יכול לגלות כי הגרעין של כל אחד מאיתנו לא השתנה, הפרספקטיבה והניסיון רק התווספו. אותו גרעין, הוא נקודת הייחוס שלנו.

כאמור, אמרנו שאושר קשור לרגש, אבל הוא יותר מכך, הוא הלך רוח. יש בו ערך מוסף שיכול להיות מכוון יותר, אסטרטגי יותר. הרווחה שלנו בנויה לא רק מתקציב הבנק, אלא גם מהאופן בו אנו מתייחסים לאחרים, הדרך בה אנו מקבלים החלטות, הבחירות שאנו עושים ביום יום. ועכשיו ל"שוס" הגדול: נמצא כי אנשים מאושרים מכניסים לחייהם חרדה. איך זה יכול להיות?

פרופ' סוניה ליובומירסקי מאוניברסיטת קליפורניה חקרה את תופעת האושר במשך עשר שנות מחקר מדעי. הממצאים היו מרעישים. היא מצאה כי חמישים אחוזים מהאושר הם בכלל נתון גנטי, ושכל אחד נולד עם רמה שונה של אושר (מה שלפני רגע קראנו לו נקודת ייחוס). חמישים האחוזים הנותרים נתונים לשינוי בהשגה מסוימת: עשרה אחוזים נקבעים על ידי נסיבות החיים והשאר: ארבעים האחוזים הנותרים - הם בידינו. אז למה אנחנו מחכים? ספרה של פרופ' ליובומירסקי, "הדרך אל האושר" (הוצאת כנרת) שיצא לאור בשנת 2011, מגיש תכנית המבוססת על מדע, בעלת קווי פעולה ברורים היכולים לעלות את מפלס האושר ברמת ההווה והעתיד.

איך זה כל זה מתקשר לחרדה?
הסקרנות מביאה להתנסויות חדשות, אך יש בה יסוד חרדתי כי היא יושבת על חוסר ידיעה. נמצא כי הסקרנות אומנם גורמת לאי נוחות במקרים שונים, אבל גורמת גם לשיאים במרחב הנפש של האדם, וכאן מגיע הסיפוק שמביא להלך הרוח: אושר. אנשים מאושרים הם אנשים...רגע, סבלנות.

כנראה שלא סתם נכתב בספרים ה"רוחניקים" לעשות כל יום משהו חדש. יש בזה מן האמת. הסיפוק והאושר מסתתרים בהתנסויות חדשות שלא תמיד נוחות, אבל יכולות לתגמל בתחושת סיפוק. אלה, לצד הדברים המוכרים והברורים שעושים לנו טוב, הם מתכון מנצח.

נמצא כי אנשים מאושרים נוטים להיות אופטימיים יותר באופיים, סקפטיים פחות, "זורמים" יותר ומבקרים פחות (את עצמם ואת האחרים). לאור מחקריה, פרופ' ליובומירסקי מציינת כי אנשים מאושרים הם אנשים המפגינים מקוריות ופוריות בעבודה, גמישים, מתגברים על קשיים מהר יחסית, הם מתווכחים חברתיים טובים יותר ובעלי מערכת חיסונית המתפקדת טוב יותר. אנשים מאושרים נוטים ל"החליק" על הקמטים של החיים, להתעלם קצת יותר ולעגל פינות. את זה קל מאוד לאשש: במצב טוב רובנו מקבלים כל סיטואציה בקלילות רבה יותר.

אולי זה בכלל לא הכיוון, ויש דברים חשובים יותר מאושר?
"אושר אינו אלא בריאות טובה וזיכרון רע", אמר אלברט שווייצר, חתן פרס נובל לשלום לשנת 1952. המצודדים בדבריו טוענים שהרדיפה אחר האושר, היא הגורמת לדיכאון ושהיא מוטעית ביסודה. טוב... אולי זה נכון, אבל אולי בכל זאת יש דרך אחרת לחשוב על הנושא?
טיפים לאושר. יש דבר כזה?
הרי נטענה כבר הטענה כי אושר יש בו סקרנות המייצרת התנסות וחיים מלאים. אלה, יחד עם תחושת מטרה, המאובזרת בגמישות מחשבה ורגש, בתחושת שייכות ואוטונומיה יהיו חיים מאושרים גם אם יש בהם קושי, והרי החיים הם נהר גועש יותר מאשר רגוע.

רובנו יודעים לבכות על מר גורלנו, ולשבת יחד עם חבר/הורה/בת-בן זוג, ולהכביר במילים על אירועים קשים. על אותו המשקל, לטובת אושרנו, אנו צריכים להסב את תשומת לבנו להצלחות ולאיכויות בחיים. השיתוף את האחר בחוויות טובות גורם לנו ל"צרוב" את החוויה הטובה בזיכרון הפנימי, ולזכור אותה בעוצמה חזקה יותר. השמחה של האחר בשמחתנו מהווה גורם מסייע לכך. כל אלה גורמים לתחושת סיפוק פנימי לאורך זמן, לאושר. גם שמחה בשמחתו של האחר גורמת לסיפוק ולאושר. תחשבו על התנדבות או על עזרה למישהו אהוב (ילד, בן משפחה, חבר), כמה חשתם מרוצים באותו הזמן. אושרו של אחר מסייע לנו ליצור תחושה חיובית בתוכנו.

רגש שלילי, מה עושים איתו?
לא רצוי להתעלם מרגש שלילי ויש לתת לו את המקום הראוי. אנשים מאושרים רואים את הרגש כחלק מהחיים. אלה הרי מלאים גם בתחושות אכזבה, כאב וכעס. אנשים מאושרים מעבדים אותם. גמישות פסיכולוגית היא המהירות בה ניתן לעבור מרגש שלילי לחיובי, ולכן רגשות שליליים המתועלים נכון - מסייעים. לדוגמה: שימוש בכעס כדי לעמוד על שלי, שימוש בנקיפות מצפון כדי לשנות התנהגות ולהשתפר. כמה פעמים במקום להתמודד הדלקנו את הטלוויזיה ובהינו בה?

נסיים במשהו ידוע: נעים לבצע פעולות רגעיות שעושות לנו טוב בזה הרגע, כמו להתפנק מול הטלוויזיה ולא לצאת מהבית להליכה. התמכרות לצד הזה של החיים גורמת לוויתור על פעולות בעלות תכלית הדוחפות אותנו לקחת סיכונים ולשנות מרכיבים בחיינו. איזון בין הנאה ותכלית גורם לאושר.

שיעורי בית
הצעה לפעולה: תשובות לכמה שאלות יכולות לשקף את התכלית והמטרה בחיינו:
מה הפעילויות המתגמלות והמשמעותיות שעשינו עד כה?
האיכויות שלנו: מה הדברים הטובים עליהם אנחנו מקבלים הכרה, מילת תודה והערכה?
מהן החוויות שאנחנו לא מוכנים לוותר עליהן? מהן החוויות שאנחנו רוצים להשקיע בהן זמן רב יותר? חשוב לתת את הדעת גם לנושא הבא: האם התשובות על שאלות אלה משקפות את מה שאנחנו רוצים מעצמנו, או את מה שההורים שלנו, הסביבה שלנו, התרבות רוצים או מזמנים לנו? זכרו שהשקרים הגדולים ביותר של המין האנושי הם השקרים שמספר אדם לעצמו.

במה נסיים? בברכת שנה טובה, מתוקה ומאושרת! מלאה בהתנסויות, בחוויות, בצמיחה, בהתפתחות, והעיקר "לא לפחד כלל!"

צילום אילוסטרציה

תאריך: 03/09/2013
גיליון: 902
עמוד: 26
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il