17/12/2017
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 316 תוצאות התואמות את החיפוש
המכורים החדשים
מאת: יוכי יעקבזון
ההתמכרות הזו היא נפילה למקום בלתי ידוע ועליה מטורפת החוצה, רגע של אושר ושוב נפילה וכך הלאה. יש שיכולים להיגמל ויש שלא רוצים.

לא, לא מדובר במונולוג של נרקומן או אלכוהוליסט. אלה הם דבריה של רונית (השם המלא שמור במערכת), בת 45, נשואה ואם לשניים, העובדת כגננת ומתגוררת באחד היישובים סמוך לראש העין. רונית מגדירה עצמה כמכורה לקניית תיקי יד יוקרתיים, התמכרות שגורמת לה אושר כשהיא מסופקת, אך בין קנייה לקנייה אפופה רונית בעולם של סודות והסתרות מבעלה, שמא יגלה כמה כסף היא מוציאה על תיקי היד. נוכחתי בחרדה העצומה של רונית מחשיפת הסוד כאשר ניסיתי לשאול אותה מספר שאלות דרך הטלפון. רונית דחתה את השיחה מספר פעמים משום שבעלה שהה באותה העת בבית. באחת משיחותינו הטלפוניות, לחשה רונית שהיא לא תוכל לענות בפתיחות, בגלל נוכחותו של בעלה באחד החדרים ואכן רק כאשר הייתה לבדה יכלה לחשוף את שעל ליבה. "מרגע שמחלחלת המחשבה לקניית מוצר כלשהו אני ממוקדת מטרה, אבל יש לי זמן. האנרגיה לחטוף לא באה מייד. יש לי זמן לבדוק, לתכנן איפה ומתי לקנות" מתארת רונית. "ואז, כמו גפרור שנדלק, אני צועדת לעבר המטרה שאותה ארכוש והחוויה שנוגעת בי מהרגע שהעין ראתה ועד שהמוצר בידיי היא הכי מרטיטה."

תני לי דוגמא לחוויה כזו
"בחלון הראווה של חנות ידועה עמד לו תיק מנומר ומדהים. מדי יום הסתכלתי עליו והוא עליי, התיק קרץ לי וחייך כאילו אומר 'אני שלך ואת שלי, אל תשאירי אותי לבד פה'. עברו כמה ימים והתיק עדיין שם וגם אני עמדתי יום יום ובחנתי אותו. ואז... המכה במוח גדלה וגדלה, הנשימה כבדה, קראתי בשמו, 'חכה עוד שנייה אני באה'. והתיק היפה שלי. המתח ירד והיה מין רוגע ואושר כלשהו ושקט נפלא עד לרכישה הבאה. זהו משהו שידוע ומוכר לכל מתמכר."

טלי אלדר, מנהלת המכון הישראלי לגמילה מהתמכרויות, חושפת מה מסתתר בנפשה של רונית ושל המכורים לקניות: "רוב זמנו של המתמכר מוקדש למראה החיצוני ולא למראה או ההרגשה הפנימית. העיסוק היומיומי והטורדני של : 'מה אלבש היום? מתי אלך לספרית לעשות צבע וציפורניים?' טיפוח הגוף והיופי החיצוני והתעלמות ממערכות היחסים עם עצמם ועם הסביבה. לרוב נמצא נשים יפות ומטופחות מבחוץ אך אינן מאושרות ועצובות מבפנים. גברים מרשימים באביזרי אופנה או אלקטרוניקה, מהודרים אך אינם מאושרים בחלקם."

אלדר היא עובדת סוציאלית מוסמכת ומומחית לטיפול בהתמכרויות, מאחוריה ניסיון של 17 שנים בטיפול במכורים. "התופעה של קניות כפייתיות גדלה ומתפתחת" מתריעה אלדר. "אנו חיים בתקופה המאופיינת בתרבות צריכה המאופיינת בסולם ערכים שבו נמדד האדם על פי רכושו ולא על פי מעשיו, מידותיו או רעיונותיו. תרבות זו נקראת גם 'תרבות השפע', 'תרבות החומר' 'התרבות המערבית', בה שולטים החומרנות והרייטינג. לתרבות הזו יש מחיר כבד והשפעה שלילית אשר חלק מתוצאותיה הינה תופעת ההתמכרות בכלל וההתמכרות לקניות בפרט- ה'שופומניה'."

ההשלכות של התרבות המערבית לא החלו בשנות האלפיים, אלא לפני כן. עוד בשנת 1980 הגדירה האקדמיה האמריקאית של הפסיכיאטריה את הקנייה הכפייתית בקטגוריה של "הפרעת שליטה על הדחפים". הפסיכיאטרים הגדירו את מאפייני תופעה זו ככישלון כרוני מתקדם לעמוד בפני דחפי הקנייה ו/או שיגעון לבזבוזים נשנים וחוזרים.

מלבד ההשלכות הכלכליות, האם יש השלכות נוספות של הקנייה הכפייתית?
אלדר: "ההשלכות של ההתנהגות הכפייתית על הקונה הכפייתי הן בכל הרבדים: נפשי, גופני, שכלי , כלכלי, תעסוקתי ומשפחתי."
מכיוון שמדובר בחלק מתופעת תרבות המערב, הטלוויזיה אינה מתעלמת ממכורים לקניות. סדרות פופולאריות מציגות דמויות משעשעות שאפשר להזדהות איתן, שאחד המאפיינים שלהן הוא עיסוק אובססיבי בקנייה חוזרת ונשנית של מוצר כלשהו. אחת מהדמויות המפורסמות היא זו של קארי ברדשו מהסדרה האמריקאית 'סקס והעיר הגדולה'. ברדשו, אותה מגלמת שרה ג'סיקה פארקר, מכורה לקניית נעליים יוקרתיות. באחד הפרקים מגלה ברדשו כי היא נמצאת במצב כלכלי גרוע, אך למרות זאת רוכשת זוג נעליים יקרות, כפיצוי או אולי כאקט של הכחשה.
רונית טוענת שכולנו בעצם מכורים למשהו, מפני שכולנו מחפשים פיצויים. "כל בן אדם שהחיים לא לגמרי מושלמים מחפש פיצוי על משהו, גם אם החיים כן מושלמים תמיד יש צורך בפיצוי- זה יכול להיות באוכל, בילויים, לקחת סיכונים, דברים לא שגרתיים שנותנים אושר רגעי."

מתברר שרונית מכירה לא מעט אנשים במצב דומה. "אנשים יתפלאו אבל התמכרות לקניות היא לא רק תופעה של נשים. בעלה של חברה טובה שלי מכור לקניית שעונים. פעם הם נסעו יחד לחופשה במלון, ולא עניין אותו כלום, לא להיכנס לבריכה, לא לטייל. איך שהם הגיעו הוא הלך לחפש שעונים. כשהם היו שם קיבלתי טלפון בהול מהחברה שלי שסיפרה שהיא לא יודעת איפה בעלה, ייעצתי לה לחפש בחנויות שעונים ליד המלון ושם היא מצאה אותו. צחקנו על זה, אבל אני יודעת שהחברה שלי רבה עם בעלה אחר כך."

אלדר טוענת כי ההתמכרות לקניות לא מתחילה כשמתבגרים, אלא יכולה להתחיל אף בגילאים צעירים, בדרך כלל 14-15. "הנטייה להתמכר נובעת על פי רוב מבעיות נפשיות וחסכים רגשיים. יחסים בעייתיים עם ההורים בגיל ההתבגרות, חוסר התאמה חברתית, הצורך למרוד, להיות שונה, לשפר את הגורל שלי, דימוי עצמי נמוך", מפרטת אלדר.

"אחת הסיבות העיקריות לקנייה כפייתית בגילאי העשרה היא התחרות והרצון להיות 'אין' – על פי צו האופנה. הדבר בא לידי ביטוי בהופעה יומיומית של בגדים ואביזרי אופנה נלווים חדשים, קנייה של מותגים, המעוררים על פי רוב התפעלות מהסביבה ומהחברים. מטרתם של הקונים "להראות", לעורר תשומת לב ולעתים אף קינאה. התופעה על פי רוב חולפת לאחר גיל 20, אבל לחלק מהאנשים היא ממשיכה והופכת להיות בעייתית וכפייתית לאורך השנים."

רונית מאששת את דבריה של אלדר: "המטרה היא להבליט את הדברים היפים ולהסתיר את המכוערים, למשוך תשומי לדברים שאני אוהבת בעצמי. אפשר לכנות את זה- "לבלבל את האויב".

האם יש חרטה לאחר הרכישה?
רונית: "ממש לא. יש תחושת סיפוק והתרוממות רוח, עד לפעם הבאה. להיפך, אם אני עוצרת את עצמי אני מרגישה עצבנית ולא רגועה."
 
האם היית פונה לטיפול?
"אין לי צורך בטיפול, זה לא גורם לי סבל, אלא אושר. אם הייתי מבזבזת המון כסף הייתי מודה שיש כאן בעיה, אבל זה 'כסף קטן'."
 
אלדר אולי תודה שמדובר בהכחשה. איך מביאים מכור לקניות להודות בבעיה שלו וכיצד מטפלים בו?
"הטיפול מתמקד בגמילה ושיקום הפרט בכל מערכות חייו: משפחה, עבודה לימודים וחיי חברה, שיקום מערכות היחסים עם בני הזוג ומתן כלים ואלטרנטיבות להתמודדות עם הבעיה ומציאת אפיקי חיים חדשים וקונסטרוקטיביים. מהניסיון שהצטבר בעולם אנו מגיעים למסקנה שאין שיטת טיפול אחת ויחידה לטיפול במתמכרים בכלל ובקונים כפייתיים בפרט.
אנחנו במכון הישראלי משלבים מספר גישות טיפוליות- טיפול התנהגותי- קוגניטיבי, כלומר שינוי ההתנהגות הכפייתית על ידי חשיבה חיובית וקבלת אחריות ושליטה על הדחף לקנות. 'הגישה הקיומית', שנותנת לאדם משמעות לחייו ומעודדת נטילת אחריות על גורלו והגישה המערכתית, שמעודדת שיתוף פעולה של המשפחה בתהליך השיקומי. ברגע שסימני ההיכר של קנייה כפייתית מתמשכים, המכור לא יכול יותר להתכחש לעובדות: התראה ממנהל הבנק על אוברדרפט מוגזם או נושים המבקשים את כספו. ואז המתמכר, על פי רוב, נאלץ להודות ולספר על ההתמכרות. חייבים להבין שההתמכרות היא התנכרות, התנכרות לעצמנו, לגופנו, לנפש שלנו ולסביבה שלנו."

סימנים המאפיינים התמכרות לקניות:*

° תלות גופנית – פיזית באדרנלין.

° תלות נפשית – קנייה במצבי דיכאון, לחץ , דימוי עצמי נמוך, חוסר סיפוק.

° מצבים חברתיים - בדידות ,ריקנות , נטישה, פרידה, צורך בפיצוי.

° שקרים – לגבי בילוי הזמן, והוצאות כספיות גבוהות.

° סודות - הסתרת המוצרים הנרכשים, המעטה בערך הקנייה.

° מתח ולחץ נפשי - מהבנקים, מבן-הזוג שיעלה על הבזבוזים.

° הידרדרות היחסים במשפחה - חוסר אמון בבן הזוג .

° רדיפה אחר הכסף – על מנת לשלם את החובות.

° פגיעה במשפחה: הזנחה של בן-הזוג, הילדים. בריחה מהבית, מהתפקידים שלי כאם , לעתים יגיעו עד לכדי גירושין.

° פגיעה באדם עצמו - חוסר שקט, התפרצויות זעם בלתי נשלטות ועל פי רוב חרדות וחוסר שינה. מוטרדות מתמדת וירידה בתפקוד הכללי בעבודה ובבית.

האם אני מכור/ה לקניות ?*
הקונה החברתי– קונה על פי הצורך שלו ועל פי תקציב מוגדר מראש.
אם הוא/היא זקוק/ה לנעליים, ביגוד הוא יקבע לעצמו את הסכום בו ירכוש את הפריט/ים ובכך מסתיים התהליך. במידה וחרג מהתקציב יידע להצטמצם בחודש הבא.

הקונה הבעייתי – אוהב לקנות מוצרים שונים ומגוונים, אוהב להסתובב במרכזי קניות קונה דברים מעבר לתקציב שלו חורג בדברים שלא זקוק להם, מתחיל לצבור חובות ומתחיל לפתח תלות בקנייה. בשלב הזה הוא עדיין "בשליטה" ויכול להגביל את עצמו לפרק זמן מסוים עד שישלם את חובותיו. במידה ולא יגלה מודעות לבעייתיות שבהתנהגותו עלול להידרדר לשלב הבא.

הקונה הכפייתי -מכור לקניות, זה מושא אהבתו, הוא חושב עליהן עשרים וארבע שעות ביממה. לקנייה אין כל זיקה לצרכים האמיתיים שלו . הוא נכנס לחנות לקנות בגד או נעליים ויצא עם ששה זוגות ללא קשר לצורך האמיתי שלו. הוא ילך לקנות מתנה לחבר או קרוב משפחה ויקנה את המוצר היקר והיוקרתי ביותר שיש בחנות על מנת להרשים ועל מנת לרצות. דרך המתנה אותה קנה ירגיש מקובל , אהוב ונערץ. הוא יכנס לחובות גדולים , למינוס בבנק ולחריגה במסגרת בכל כרטיסי האשראי אשר ברשותו. הוא יחביא את המוצרים שקנה מפני בני ביתו ולא תמיד ישתמש או ילבש את מה שקנה.

הוא יצא ל"מסע קניות", יחפש את מכירות "סוף העונה" וישכנע עצמו שעשה את הקנייה המוצלחת ביותר. הוא יגיע לכדי שקר והסתרת מעשיו מהקרובים לו ביותר יאבד את האמון עם בן/בת הזוג ,ילדיו או הוריו. במקרים הקיצוניים בן/בת הזוג יגיעו איתם לכדי גירושין.
 
*המידע באדיבות טלי אלדר.

 

תאריך: 24/02/2011
גיליון: 775
עמוד: 6
חדשות ראש העין
תשחצינדקס
לוח אינדקס
הכתבה המרכזית
סודודקס
בראש צעיר בעיר
עסקים בעיר ובסביבה
אסטרולוגיה
חדשות השומרון
מה אתם חושבים?
תושבים מספרים
חינוך
חגים ומועדים
תרבות
מדור חקירות
ספורט בעיר
רפואת שיניים
לזכרם
עמותות וארגונים בעיר
מדור משפטי
בריאות
סיבוב בעיר
מדור נדל''ן
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il