16/08/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 167 תוצאות התואמות את החיפוש
העיניים של המדינה
מאת: יהורם אלוני
גדוד האיסוף הקרבי 'איתם' הכולל פלוגה של לוחמות, חוגג בימים אלה שנתיים ומגייס שורה של לוחמים ולוחמות. סגן רעות אורן, בת 22, תושבת העיר המכהנת כסגנית מפקדת הפלוגה בגדוד, מסבירה כיצד היא הגיעה לתפקיד.

סיפורים על נשים בתפקידי לוחמה הולכים ומתרבים, אך קיים רק מקום אחד בו הלוחמות מחזיקות פלוגה שלמה בזכות עצמן, ללא כל התערבות גברית והיא פלוגת 'איתם' שעל כל תפקידיה ממונות אך ורק נשים. הלוחמות חוגגות בשבוע אחד שנתיים ליסוד הגדוד ואת מעמד קבלת הלוחמות החדשות.

השאלה המתבקשת העולה אצל כל אחד ואחת מאיתנו עם הישמע המילה "לוחמת", היא איך, אחרי הכול מגיעות הבנות הטובות לתפקידי לוחמה? סגן רעות אורן, בת 22, תושבת העיר המכהנת כסגנית מפקדת הפלוגה בגדוד מסבירה ל"אינדקס אובייקטיבי" (באמצעות דובר צה"ל) כיצד היא הגיעה לתפקיד.

"התמיינתי לקורס טיס, אך כשלא עברתי את אחד המיונים שלחו אותי לגיבוש לוחמות. הלוחמות עצמן הציגו את התפקידים והן נראו מאוד איכותיות. התפקיד נראה לי יותר משמעותי משאר התפקידים". תפקידן של לוחמות האיסוף הוא אינו רק ביצוע שמירות ופעולות ביטחון שוטף באזור בו הן מוצבות, אלא איסוף מודיעין מהשטח, מה שנקרא "העיניים של המדינה". "אנחנו מבצעות תצפיות מוסוות בעומק השטח בעזרת אמצעים שונים וייחודים לנו. זה מה שנקרא לעשות פעילות עם מטרה ומשמעות", מסבירה סגן אורן.

האסוציאציה הראשונה העולה עם המילה תצפיות מקשרת אותנו לתצפיתניות בחדרי המלחמה העוקבות באופן קבוע אחרי המתרחש לאורך הגבולות. לוחמי ולוחמות האיסוף, הם אלו הנמצאים פיזית בשטח, אוספים את המודיעין ושומרים על הגבול בעזרת הסתוות מחסות בשטח.

"אני חושבת שגם לוחמי האיסוף וגם התצפיתניות בחיל 'איתם' עושים את אחד התפקידים החשובים בצבא. כל תצפית על הגבולות שומרת על ביטחון המדינה. אם לא היינו שם, לא היינו יודעים מה קורה סביבנו".

שאלה נוספת המזנקת עם המחשבה על הלוחמות היא: כיצד מתבצע תהליך ההכשרה שלהן? על שאלה זו עונה סגן אורן כי "ההכשרה מתחילה בשלושה חודשים של טירונות, ולאחר מכן בארבעה חודשים של אימון מתקדם. לבסוף, עוברים אימון לפני הלחימה במשך כחודש". לדבריה, "המסלול לא הסתיים כאן. אחרי ארבעה חודשים יצאתי לקורס מפקדי כיתות, ועם סיומו יצאתי לקורס קצינים. כשסיימתי את ההשלמה של קורס הקצינים, לאחר כמעט שנה של קורסים, הפכתי להיות מפקדת מצוות שזה התפקיד הכי משמעותי שקצינה בלוחמות יכולה לעשות. פתאום הבנתי שאני האימא והאבא שלהן לכל דבר, ושאני אחראית עליהן. זו הרגשה מדהימה", אומרת סגן אורן.

לאחר כשנה, עם סיום תפקידה כמפקדת, התמנתה אורן לתפקידה הנוכחי כסגנית מפקדת הפלוגה. לדבריה "הלוחמות צוברות ניסיון עשיר וחוויות רבות ומגוונות משירותן הצבאי. הקשיים הרבים הם אלה שבסופו של דבר בונים את החברות בין הלוחמות. צריך לקחת הכול כחוויה ולהבין שגם אם זה קשה, זה יעבור. קשה זה לא אומר רע, זה טוב ומחשל, ואחר כך זה הופך לחוויות שנשארות כל החיים". סגן אורן מציינת כי "שיתוף הפעולה בין הגדוד שעליה היא מפקדת לבין הכוחות האחרים, הוא פשוט מדהים. מי שרוצה שירות מעניין באמת, שתגיע ללוחמות", מסבירה אורן.

עכשיו- לכבוד חגיגות השנתיים לגדוד ולפלוגת הלוחמות ולגיוס הלוחמים והלוחמות החדשים בשבוע שעבר, מזכירה סגן אורן כי הדבר החשוב ביותר הוא לקחת הכול כחוויה. בעוד כשמונה חודשים יצטרפו הלוחמים הטריים ללוחמים הוותיקים ויגנו, ילחמו ויתצפתו לעבר גבולות המדינה במטרה אחת – לשמור על ביטחון המדינה.

קרדיט תמונות: דובר צה"ל

1. תמונת אילוסטרציה: איסוף קרבי

2. סגן אורן

תאריך: 03/04/2014
גיליון: 931
עמוד: 6
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il