16/08/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 24 תוצאות התואמות את החיפוש
בתחבולות תעשה לך מלחמה (תקשורתית)
מאת: יצחק זכריה- עורך דין
ביום ראשון בערוץ 10 וביום שני בכותרות כל העיתונים – פרשת ''ביבי טורס'' ועלילות טיסות הפאר החינמיות והאירוח בסוויטות הפאר שקיבלו במתנה בני הזוג נתניהו החלה לצבור תאוצה ולככב בצמרת השיח הלאומי אצלנו.

ומה קרה ביום שלישי? הפרשה כבר נדחקה לשולי העיתונים. למה, מה קרה? תרגעו, לא קרה כלום. לא מלחמה, לא התמוטטות, לא צונאמי ולא רעידת אדמה חדשה. אבל משהו בכל זאת קרה. על פי דיווחים, ביום שני בצהריים החלה לשכת ראש הממשלה לבנות דרמה באמצעות הדלפות מכוונות שראש הממשלה עומד להכריז הכרזה דרמתית בערבו של אותו יום, בדיוק בשמונה, עם עלייתן לאוויר של שתי מהדורות החדשות הטלויזיוניות המרכזיות. המקום: כנס של קק"ל. הנושא? שיקום עצים, יערנות, מה כבר יכול להיות? אבל אם נתניהו עומד להטיל "פצצה" תקשורתית, מי לא ישלח ניידת לשידור חי? וככה, על מזבחו של המינוי המפתיע לראשות השב"כ, נדחקה פרשת "ביבי טורס" לפינה אפלה. גאונות תקשורתית, לא פחות.

הכלל של הסחת דעת והסתה של תשומת הלב לשוליים כדי לבסס את השליטה במאורעות, הוא אחד הכללים הבסיסיים בניהול מערכה תחרותית, כל מערכה: צבאית, מסחרית, ספורטיבית, אפילו משפטית. היה זה סון טסו, גנרל סיני שחי לפני כ- 2,500 שנה, שכתב ספר הדרכה לניהול מלחמות, בשם "אמנות המלחמה". הוא טבע שם את האימרה הבאה: "עורר רעש במזרח, ואז תקוף במערב". כלומר, הסתת תשומת הלב של היריב ממקום שברצונך לשמור "בטוח", תוכל להיעשות על ידי יצירת מאורע מתחרה, שימקד את תשומת לב היריב.

לקהל אין "חלוקת קשב". לעולם מוקד העניינים הציבורי יהיה רק מוקד יחיד. לכן, מי שרוצה שהתקשורת תחדל מלהתעסק במאורע מסויים, כמעט ודאי כי לא יוכל לגרום לכך על ידי נסיון לגנוז את הפרשייה, למנוע פרסומה, אולי להשתיקה. אבל הוא כן יוכל לעשות זאת על ידי "האכלת" התקשורת במאורע מתחרה, שיהיה מעניין באותה מידה ואולי אף יותר, מאורע שישאב אליו את המיקוד הציבורי, את עדשות המצלמה. אין כמו הסחת דעת ראויה לשמה, כדי להשיג את המטרה במהירות וביעילות.

מה שמזכיר לי את הסיפור על שני מנהלי משחק משועממים המחכים ליד שולחן הקוביות בקזינו. בלונדינית חטובה מגיעה ומהמרת על 20 אלף דולר על גלגול אחד של הקוביות. היא אומרת "אני מקווה שלא אכפת לכם אבל אני מרגישה שיש לי מזל כשאני עירומה לגמרי". אומרת ועושה, בתוך שניות מתפשטת, משליכה את הקוביות וצועקת, "כן מותק, בואו לאמא, אמא צריכה בגדים חדשים". כשהקוביות נעצרות היא קופצת בצהלה וצווחת, "כן, כן! זכיתי! זכיתי!" היא מחבקת את מנהלי המשחק חיבוק צמוד, אוספת את הזכייה ואת בגדיה מהרצפה וממהרת לצאת. מנהלי המשחק מחליפים מבטים נדהמים ולבסוף אחד מהם שואל, "איזה מספר יצא לה?" והאחר עונה, "אני לא יודע, חשבתי שאתה מסתכל".

ההטעייה והסחת הדעת כאסטרטגיה הינם תרגילים ישנים ומוכרים ב"ספר". אם נסתכל מסביבנו נגלה חיש קל שאנו, כולנו, עושים זאת מדי פעם בחיי היום יום שלנו: רוצים משהו, אז אומרים את ההיפך. רוצים להתקדם כאן, אז מושכים את היריב לשם. מראים חוסר עניין כשיש ענין, מסתירים מה אנחנו רוצים באמת, כדי שלא יעלו לנו את "המחיר". הנוהג להטעות, ליצור הסחות דעת, הפך להיות כל כך נפוץ עד כדי מובן מאליו, שאנחנו לא ממש שמים לב כשמשתמשים בזה כנגדנו. אז עכשיו תגידו – גאון או לא גאון (תקשורתי) ראש הממשלה?

תאריך: 31/03/2011
גיליון: 780
עמוד: 4
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il