16/08/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 24 תוצאות התואמות את החיפוש
מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר
מאת: יצחק זכריה- עורך דין
להיות ''אנושי'' זה טוב או רע?
רגע, רגע. זו לא שאלה כל כך מפגרת כמו שנדמה בקריאה ראשונה. סבלנות, בבקשה. סבלנות היא הרי תכונה כל כך אנושית, והיא תמיד משתלמת. אז חכו שניה, לא תפסידו.
מי שחצה את יובל השנים לחייו אולי עוד זוכר את "מבט ספורט", תכנית הספורט הטלויזיונית הראשונה בישראל של ימי ערוץ 1 בלבד, בהגשתו של דן שילון. סיסמתה היתה: "מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר". יותר ממי? יותר ממישהו אחר. לא חשוב מי. ההשוואה, היא אם כל היחסיות בחיים.

כדי לדעת שהכל יחסי בחיים, לא צריך להיות איינשטיין. מה שנחשב בעיני מישהו ליקר ערך, יכול להחשב אצל האחר כדבר שולי ופעוט, חסר חשיבות. כי הרי הכל עניין של פרספקטיבה. גבר בגובה מטר שבעים וחמישה ייחשב לאדם גבוה מאד אצל הבושמנים באוסטרליה (גובהם הממוצע בסביבות המטר וחצי) אבל בהולנד... יקראו לו גמד (טוב, לא יקראו לו גמד. אבל רק בגלל שההולנדים מנומסים). בלונדינים בארצות סקנדינביה? סתאאאם. ממש לא אטרקציה, אבל באפריקה? לא צריך לפרט, נכון? וכושים בסקנדינביה? קשה לפספס. אבל במחשבה שניה, עזבו אותי מהשוואות עם כושים. אני לא רוצה להיכנס לזה, הנושא גדול עלי...

פעם, ואפילו לא ממש מזמן – לפני משהו כמו 30 שנה בקושי - אמרו על מכונית פרטית שמגיעה למהירות 140 קמ"ש שהיא סופר מהירה והיו בודדות מאד כאלה. נחלת העשירים בלבד. היום? חצי מדו"חות המהירות של המשטרה בכבישים בינעירוניים הם על המהירות הזו. 140 קמ"ש לא נחשב היום "מהיר", בשום קנה מידה (לא נחשב גם לחוקי, אבל זה סיפור אחר).

אני לא מדבר על מושגים מתחום הטעם האישי (יופי, למשל. מישהו אמר משהו על תחרות מלכת היופי? או, נגיד, ריח בושם: באפו של האחד הוא מדהים, ובאפו של האחר יהיה דוחה). היחסיות אליה אני מתכוון, מקורה בדבר אחד בלבד – ההשוואה הניתנת למדידה. איך אני... לעומתך. אבל בל נשכח את הבסיס של הבסיס: הפרמטר היחיד הקובע את היותו של משהו שהוא כך וכך יחסית למשהו אחר, הוא שיהיה בנמצא המשהו האחר הזה. לא בכדי אמרו פילוסופים, שלעולם לא ניתן היה להגדיר את קיומו של האור, אלמלא היה קיים החושך.

כל דבר שאנו עושים בימי חיינו, אנו משווים למעשיהם של הסובבים אותנו. מידת שביעות הרצון העצמית שלנו נקבעת על פי תוצאות ההשוואה הזו. אם אני מרוויח יותר מפלוני אלמוני, אני ארגיש מצוין עם עצמי. אם חלילה אני ארגיש שמישהו יותר... לא חשוב יותר מה, אבל יותר ממני במשהו, זה לא ממש יעזור לי לחבב אותו. תכונה אנושית די מחורבנת, ההשוואה הזו. אז בואו נצחק עליה קצת.

שני צבים שדדו שבלול. כששאלו אותו השוטרים מה קרה, הוא ענה, "אני לא יודע. הכל קרה מהר כל כך."

רוצים עוד מעלילותיו של השבלול הזה? הנה: דפיקה נשמעת מכיוון הדלת, אבל כשהאישה ניגשת לפתוח אותה היא מוצאת שם רק שבלול. היא מרימה אותו וזורקת אותו אל קצה החצר. שבועיים לאחר מכן נשמעת דפיקה נוספת על הדלת. האישה פותחת אותה והשבלול נמצא שם ושואל, "למה היחס הזה?"

למה היחס הזה, באמת? אולי כי אנחנו לא רואים ממטר מי שלדעתנו הוא "פחות" מאיתנו, ורוצים להילחם מלחמת חורמה בכל מי שלדעתנו הוא "יותר" מאיתנו. במקרה הכי גרוע, נרצה להיות "כמו". אבל בטח לא "פחות".

האם נוכל להפסיק לנהוג כך? לחשוב כך? להרגיש כך? כנראה שלא. כי ככה זה "אנושי". והאנושיות מגיעה עם כמה באגים. להיות אנושי זה להיות עם חסרונות, לא "רובוט", לא מושלם. גם "עבודת יד" נחשבת יותר טובה, כי אינה מושלמת. פתאום... החסרון, חוסר השלמות, שווה יותר. ה"רע" הוא יותר "טוב", יותר שווה. תזכירו לי, מי הגאון שאמר שהכל יחסי בחיים?

תאריך: 07/04/2011
גיליון: 781
עמוד: 44
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il