16/08/2014
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 24 תוצאות התואמות את החיפוש
הימורים לעומת התערבויות
מאת: יצחק זכריה- עורך דין
בואו נתערב ש... עד שתגיעו לסיומו של מדור זה, תסכימו איתי שהתערבות אינה הימור.

הולך? יאללה, מתחילים.

נתחיל עם זה שככלל - החוק בישראל אוסר על הימורים. ההימורים בארץ מוגבלים לדרכי ההימור שהוסדרו בחוק, באמצעות מפעל הפיס והמועצה להסדר הימורים בספורט. מעבר לכך – אסור להמר. יש אמנם חריגים חד פעמיים כמו הגרלה של האגודה למען החייל, מד"א והגרלות חד פעמיות לפי היתרים מיוחדים. אבל זהו.
מהו הימור? אם להיות פשטניים, "הימור" זה להשקיע סכום כסף קטן מתוך כוונה לזכות בסכום משמעותי יותר, כשאין לך שום יכולת אפקטיבית לשלוט על מימוש סיכויי הזכייה. האם הזכייה הכספית הופכת את זה להימור? לאו דווקא. הפרס הגדול יכול להיות כל דבר בעל ערך – דירה, ענק יהלומים, שיט מסביב לעולם, הכל. מה שהופך הימור ל"הימור" הוא... שאם מנהלים אותו בהגינות, אין דרך אפקטיבית להשפיע על התוצאה. היא מקרית לחלוטין ומתרחשת על פי חוקי הסטטיסטיקה.

ואם לא מהמרים "על כסף"? אם באמת לא מהמרים על כסף (וברור שדינם של גפרורים המייצגים ערך כספי הניתן לפדיון, כמוהם כז'יטונים של קזינו, ולכן הם בבחינת הימור אסור – חד וחלק), המשמעות היא שלא זוכים בשום דבר בעל ערך כלשהו, ולכן זה לא ייחשב להימור. בחזקת "דברים שבלב".

אלא שרובנו נוטים לבלבל בין "התערבות" לבין הימורים. התערבות "בשביל הכבוד" כמובן אינה הימור אסור. אבל גם התערבות של ממש, עם פרס אמיתי בצידה, יכולה להיות לגיטימית וחוקית. אם אזמין מישהו מכם ל... נאמר תחרות אכילת זחוג, והפרס יהיה שהמפסיד מזמין אותי לארוחה. זה לא הימור. זה ניהול סיכונים. אין מקריות פה ואין סטטיסטיקה. (וגם התוצאה ידועה - אתם תפסידו. אבל זה לא לעכשיו). כי שני המתערבים משתתפים באתגר עצמו ולא רק שהם יכולים להשפיע על תוצאתו באופן ישיר והגון, אלא שמצופה מהם לעשות כן, כחלק מתנאי התחרות. אבל אם מישהו אחר "יתערב" על התוצאה, זה כבר משהו אחר. מה שהאחרים עושים - זה כבר הימור.

הנה סיפור שמדגים יפה מהו ניהול סיכונים לגיטימי: גברת זקנה הוזמנה למנהל הבנק להסביר את מקור המזומנים הרבים בחשבונה מחשש שמא מדובר בהלבנת כספים ממקורות מפוקפקים. המנהל שואל אותה מהיכן השיגה את הכסף. "בהתערבויות". היא משיבה. "אני טובה מאד בהתערבויות". המנהל מעלה הבעה ספקנית על פניו ושואל: "איזה מן התערבויות את עושה?"
"אה, כל מיני" היא אומרת. "למשל, אני מתערבת איתך על עשרת אלפים שקלים שמחר בצהריים יהיה לך קעקוע של פרפר על הפלח הימני של ישבנך".
"הרי זו שטות מוחלטת – ככה את מתכוונת להסביר את הכספים שלך?" הוא אומר לה בסבר פנים חמורות. "אבוא מחר ותיווכח בעצמך, ואז אם לא תשתכנע שככה אני מרוויחה, עשה כרצונך". מנהל הבנק הסכים. למחרת היום היא חוזרת ומביאה את עורך הדין שלה שישמש כעד. המנהל מפשיל את מכנסיו ומזמין את השניים לראות שהאשה הפסידה. "בסדר", אומרת הגברת, אבל אולי תוכל להתכופף קצת מול החלון, כדי שנוכל לוודא באור"? האיש מציית והאשה, לאחר שבחנה במבט ארוך את האחוריים, מודה שהפסידה, מוציאה ארנקה והחלה סופרת 10,000 שקלים במזומן. בינתיים עורך הדין מתיישב, לופת ראשו בידיו ומתחיל להלבין ולהזיע. "מה קרה לו"? שואל מנהל הבנק.
"אה, הוא לא יודע להפסיד", אומרת האשה. "התערבתי איתו על 100 אלף שקלים שהיום בצהריים אתה תחשוף את הישבן שלך בפנינו במשרד שלך, והכפלנו את ההתערבות אם אתה תראה מרצונך את ישבנך גם לעוברי האורח ברחוב, דרך החלון".

אז הנה לכם - ההבדל בין הימור להתערבות. שיהיה חג פסח שלו ושמח לכולנו, ואם משה רבנו מתערב אתכם שהוא קורע לכם את ים סוף – אל תתערבו! נסים הם דרך חיים אצלו, אתם כבר אמורים לדעת את זה...

תאריך: 14/04/2011
גיליון: 782
עמוד: 38
חדשות ראש העין
תשחץ
לוח אינדקס
חדשות השומרון
סודוקו
נדל''ן
הכתבה המרכזית
אסטרולוגיה
במחשבה שנייה
לא קונבנציונאלי
מדור משפטי
חגים ומועדי ישראל
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט
מחשבים
טוקבקינדקס וסקרים
פלילי
רפואת שיניים
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
צרכנות
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il