26/03/2016
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 42 תוצאות התואמות את החיפוש
מהי הדרך הנכונה לערוך צוואה, וכיצד ניתן להימנע מסכסוך עתידי בין היורשים?
מאת: עורך דין ניר והב
במסגרת כתבה זו אנסה לעמוד בקצרה על הדגשים העיקריים בעשיית צוואה.

כבר בפתחם של דברים אסביר כי עריכת צוואה דורשת מומחיות בתחום, ירידה לפרטים ובדיקה יסודית ביחס להיקף רכושו ולרצונו של המצווה, ולפיכך רצוי לערוך את הצוואה בפני עורך דין אשר בקי בתחום, על מנת שבבוא היום משאלת לבו האחרונה של המצווה (המוריש) תתגשם במלואה.

ראשית, חשוב כי הצוואה תנוסח בלשון ברורה ופשוטה, ותפרט את מכלול הנכסים ואת פרטיהם המדויקים. כך למשל, אם למצווה יש חשבון בנק, אזי יש לפרט את מספרו המלא ואת כתובתו המדויקת של סניף הבנק, אם נכסים מסוימים נמצאים בביתו של המצווה, אזי יש לפרט את מקום הימצאותם ובמקרים מסוימים ניתן אף לצרף לצוואה רשימה מסודרת של כל הפריטים הללו.

שנית, חשוב לצרף לצוואה תעודה רפואית המאשרת את מצבו הרפואי של המצווה ואת כשרותו לחתום על הצוואה שכן פעמים רבות לאחר מות המוריש עולה ספק ביחס לכשרותו המנטאלית והפיזית ביום חתימת הצוואה.

שלישית, יש להסדיר את אופן חלוקת הנכסים או מכירתם כבר בתוך הצוואה, ולכן מומלץ להכניס בצוואה הוראה ביחס למינוי מנהל עזבון אשר ימכור את הנכסים ויפעל לחלוקת התמורה בין היורשים בהתאם להוראות הצוואה. הדבר ימנע מהיורשים מחלוקות וסכסוכים ביחס לניהול הרכוש ואופן מכירתו או חלוקתו.

כמו כן במידה ויש בן זוג אז יש לציין בצוואה הוראות ספציפיות לגבי זכויותיו של בן הזוג שנותר בחיים או להורות כי הנכסים יעברו ליורשים רק לאחר פטירת בן הזוג שנותר בחיים.

רביעית, אני ממליץ לכל לקוחותיי להפקיד את הצוואה ברשם הירושה. תהליך ההפקדה אצל רשם הירושה מבטיח כי הצוואה תימצא עם מותו של המצווה ואף תישמר מפני פגעי הזמן. עלות ההפקדה כרוכה בתשלום אגרה בסך של 106 שקלים בלבד.

חשוב לדעת כי הפקדת הצוואה יכולה להיעשות אך ורק על ידי המצווה. הצוואה נכנסת לתוך כספת במעטפה סגורה שנחתמת בשעווה ובחותמת של רשם הירושה, ורק המצווה עצמו יכול לקבלה חזרה. אם עורכים צוואה חדשה ניתן להוציא את הצוואה הקודמת מרשם הירושה ולהפקיד במקומה את הצוואה החדשה.

מאמר זה נערך על ידי עורך דין ניר והב אשר עוסק בתחוםהמשפחה והירושה. כל המידע אשר מובא במאמר זה הינו לצורך מידע כללי בלבד, והדבר אינו מהווה בשום פנים ואופן תחליף לקבלת חוות דעת מעורך דין אשר בקי בתחום.

עורך דין ניר והב 050-8109018

תאריך: 09/07/2015
גיליון: 994
עמוד: 28
חדשות ראש העין
תשחצינדקס
לוח אינדקס
הכתבה המרכזית
סודודקס
צרכנות
מאחורי העסקים
אסטרולוגיה
חדשות השומרון
תושבים מספרים
שונות מיוחדות
חגים ומועדים
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט בעיר
רפואת שיניים
לזכרם
פלילי בכוונת
מדור משפטי
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
מדור נדל''ן
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il