26/03/2016
אודותינו מהדורת השבוע מהדורות קודמות חיפוש בארכיון דפי אינדקס תושבים מגיבים צור קשר
תוצאות חיפוש
נמצאו 42 תוצאות התואמות את החיפוש
מהן הדרכים לביטול עסקת מתנה?
מאת: עורך דין ניר והב
עסקאות העברה ללא תמורה, עסקאות מתנה של מקרקעין בכלל ושל דירות מגורים בפרט בין בני משפחה הנן בין העסקאות השכיחות ביותר בתחום המקרקעין.

עסקת העברה ללא תמורה היא עסקה שבה צד אחד מעביר לצד אחר זכויות במקרקעין ללא תשלום. יודגש כי העברת הזכות במקרקעין חייבת להתבצע ללא תמורה כלשהי. אם תועבר איזושהי תמורה, אף קטנה, עסקה זו לא תיחשב מתנה.

הכלל הרווח הוא שכל עוד העסקה לא נרשמה יכול נותן המתנה לחזור בו ואף אינו נדרש לספק טעם או סיבה לחזרתו בו מהענקת המתנה. כלל זה צומצם באמצעות סעיף 5 לחוק המתנה הקובע את התנאים שלפיהם אדם רשאי לחזור בו מהענקת המתנה:

התנאי הראשון הוא: מקבל המתנה לא שינה את מצבו בהסתמך על ההתחייבות. הכוונה היא לשינוי לרעה או לפגיעה במקבל המתנה באמצעות ביטול ההתחייבות, והתנאי השני הוא: נותן המתנה לא ויתר בכתב על זכותו לחזור בו מהענקת המתנה.

על פי סעיף 5 לחוק המתנה נותן המתנה יכול לחזור בו מהתחייבותו לתת מתנה בשני מקרים:

1. בשל התנהגות מחפירה של מקבל המתנה כלפיו או כלפי בן משפחתו.

2. בשל הרעה ניכרת שחלה במצבו הכלכלי של נותן המתנה.

חשוב לציין כי בתי המשפט מקלים מאוד על נותן המתנה ומאפשרים לו לחזור בו מהתחייבותו במקרים שבהם מקבל המתנה מתנהג באופן מחפיר כלפי נותן המתנה או כלפי בן משפחתו.

לעומת זאת, אם העברת הזכויות הושלמה והעסקה נרשמה בטאבו, נדרשים טעמים כבדי משקל על מנת לבטל את המתנה כגון: טעות, הטעייה, עושק, מרמה וכיו"ב.

חרף האמור לעיל, מסתמנת לאחרונה מגמה של בתי המשפט להחיל צדק והגינות במקרים שבהם הושלמה העסקה (המתנה נרשמה בטאבו) ובוצעה התנהגות מחפירה כלפי נותן המתנה. בתי המשפט רואים בהתנהגות המחפירה של מקבל המתנה כתנאי מפסיק לעסקת המתנה, וזאת מכוח דיני תום הלב ודיני החוזים הכלליים.

חשוב לזכור: אם נותן המתנה רוצה לחזור בו, עליו להודיע על ביטול המתנה באופן חד משמעי כך שיהיה ברור למקבל המתנה כי המתנה בוטלה, אחרת יהיה קשה למבטל המתנה להוכיח כי חזר בו מהענקת המתנה. נותן המתנה רשאי לפנות לבית המשפט בבקשה לקבלת סעדים הכרוכים בביטול המתנה תוך שהוא מוכיח את זכאותו לחזור בו מהמתנה.

מאמר זה נערך על ידי עורך דין ניר והב העוסק בתחוםהמקרקעין והמשפחה, וכל המידע אשר מובא במאמר זה הנו לצורך מידע כללי בלבד, והדבר אינו מהווה בשום פנים ואופן תחליף לקבלת חוות דעת מעורך דין הבקי בתחום.

עורך דין ניר והב 03-6524050, 050-8109018

תאריך: 30/07/2015
גיליון: 997
עמוד: 28
חדשות ראש העין
תשחצינדקס
לוח אינדקס
הכתבה המרכזית
סודודקס
צרכנות
מאחורי העסקים
אסטרולוגיה
חדשות השומרון
תושבים מספרים
שונות מיוחדות
חגים ומועדים
חינוך ותרבות
מדור חקירות
חדשות בארץ
ספורט בעיר
רפואת שיניים
לזכרם
פלילי בכוונת
מדור משפטי
משולחן הדובר
סיבוב בעיר
מדור נדל''ן
שונות

  הדפסהדפס

 
אינדקס אובייקטיבי רח' שבזי 26 ראש העין, 48622   טל:03-9022299, 0544-318001 פקס: 03-9022298
אודותינו | מהדורת השבוע | מהדורות קודמות | חיפוש בארכיון | תושבים מגיבים | תקנון | מפת האתר
Powered by הקמת אתרים  קידום אתרים עיצוב אתר - קצנשטיין גילי , נטלי חדד ארמי כל הזכויות שמורות © www.index-r.co.il